جستجو

تاريخ انتشار : 92/11/21 - 09:48
فرهنگستان زبان فارسی و افاضه فیضشان !!)
فرهنگستان زبان فارسی و افاضه فیضشان !!)

کیا ناراحتند و کیا خوشحالند ...

به مغازه حسن بقالی رفتم خیلی تو هم بود. علتش را پرسیدم گفت: دیدید دست به گل آقایون رو؟ گفتم: چی شده ؟ گفت : فرهنگستان زبان فارسی با تدریس زبان مادری در مدارس مخالفت کرده است.!!

گفتم نه بابا ! آنها یک عده آدمهای عاقلی هستند و آنجا جمع شدند و زبان فارسی را از گزند دشمنان حفظ می کنند چیکار دارن به این کارها....  چنین افاضاتی از آنها بعیده !! خصوصأ آنهایی که می خواهند زبانهای مادری را از کشورهای شمالی وارد کنند. البته شاید حق داشته باشند، بهرحال سیاستهای اقتصادی ایجاب می کنه که ما وارد کننده نباشیم به همین خاطره که آنها تو فکره صادراتن و کتابهای افغانستان و تاجیکستان رو با پولهای مردم ایران چاپ می کنند.

هرچه باشه کار صادراتی آقایون هم نوعی صادرات اقتصادی، فرهنگی حساب میشه و کمکی به دولت می کنه تا پول دولت نه اینکه زیاد بشه بلکه کم هم بشه؛ این همان اقتصاد نوین اقایون محسوب میشه!!!

حسن بقالی گفت : اینکه یکی از همون آقایون گفته است عده ای فکر می کنند علاقه به یک قومیت یعنی تحصیل به زبان آن قوم، این موضوع بسیار خطرناک است! اینو چی می گی ؟!

گفتم : نه بابا حتمأ منظور ایشان اینه که علاقه به یک قوم یعنی اینکه آن قوم را به زحمت نندازیم، چون آنها را دوست داریم و نمی خواهیم آن ها به مشکل بربخورند. اینکه یک قوم دو تا و یا چهار تا زبان یاد بگیرند کارشان سخت میشه و ما نمی خواهیم کار قومیت ها را سخت کنیم ؛ به همین خاطر می گوییم زبان قومیت ها تدریس نشه!!!

حسن بقالی با قیافه ای ناراحت برگشت و گفت : نمی دانم والاه . تازه یکی از آنها افاضه فیض فرموده که دولت باید از مداخله مستقیم در آموزش زبان های محلی و بومی خودداری کنه ، ما زبان معیاری داریم که زبان رسمی ماست اگر دولت بخواهد این را فراموش کند و به  حوزه زبانهای محلی وارد شود کار ما زار است.

گفتم : حسن آقا ناراحت نباش ! خورشید همیشه پشت ابرها نمی ماند، بهرحال زمستان تموم میشه و رو سیاهی به زغال می ماند.

وانگهی بنده خدا راست میگه دیگه ؛ اگر زبانهای مادری در مدارس تدریس بشه و مردم با زبانهای مادری خودشان مثلأ فیزیک و شیمی بخوانند دیگه کار و بار این آقایون در فرهنگستان تمام میشه و بیکار می مانند و کارشان زار می شه. واسه اینه که می ترسند دولت به وعده ایی که به مردم داده را عملی کنه ... تازه یکی از اونا هم گفته ازاین کارها بوی توطئه میاد....بهرحا باید حس بویایی آقایون را هم  تحسین کرد که اینقد قوی هست.......

حسن بقالی برگشت و گفت : تازه فهمیدم که چرا اینها در آنجا نشستند و عصبانی هستند....

منبع خبر : اتاجی اوغلان
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون