جستجو

تاريخ انتشار : 93/3/7 - 11:43
پروفسور دکتر حسین محمد زاده صدیق عضو شورای نویسندگان نویدآذربایجان: با تدریس زیان مادری هر ایرانی احساس خودی می کند
اینجانب در جلسه هم اندیشی اقوام که به دعوت حجت الاسلام علی یونسی شرکت کردم. آنچه در این جلسه مطرح و پیشنهاد کردم همان هایی بود که در مصاحبه با ویژه نامه عید نوروز نوید آذربایجان گفته بودم و آن اینکه در سراسر ایران درسی به اسم زبان و فرهنگ بومی در همه مقاطع تحصیلی تا سطح دانشگاه تدریس شود مثل درس معارف،

 جلسه هم اندیشی اقوام  با شرکت جمعی از اساتید دانشگاهی و نخبگان کشور برگزار شد.

به گزارش نویدآذربایجان در  این جلسه هم اندیشی که توسط  مرکز پژوهشکده اقوام ریاست جمهور ی تشکیل شد  جمعی از اساتید و نخبگان مسائل اقوام حضور داشتند.حجت الاسلام یونسی دستیار ویژه دکتر روحانی در مسائل اقوام گفت بناست روزی بعنوان " روز ملی اقوام ایرانی " یا " روز اتحاد ملی اقوام ایرانی " نامگذاری شود.

دکتر صدیق گفت: اینجانب در جلسه هم اندیشی اقوام که  به دعوت حجت الاسلام  علی یونسی شرکت کردم. آنچه در این جلسه مطرح و پیشنهاد کردم همان هایی بود که در مصاحبه با ویژه نامه عید نوروز نوید آذربایجان گفته بودم و آن اینکه در سراسر ایران درسی به اسم زبان و فرهنگ بومی در همه مقاطع تحصیلی تا سطح دانشگاه تدریس شود مثل درس معارف، تربیت بدنی، زبان و ادبیات فارسی که  در همه مقاطع تدریس می شود و در این درس زبان و فرهنگ بومی همه نخبگان همان زبان و فرهنگ کار تدوین و تهیه کتاب را تحت نظر آموزش و پرورش و وزارت علوم بر عهده گیرند. البته باید کار کارشناسی صورت گیرد و ممکن است حتی سالها طول بکشد.

 وی افزود:موضوعی که من در این جلسه مطرح کردم این بود با اجرای این طرح مسائل قومگرایی و ... که در حال مطرح شدن می باشد برچیده خواهد شد چون هر ایرانی احساس خودی خواهد کرد، گویش خود، زبان خود، آداب و رسوم و فرهنگ خود، فولکلور خود و مفاخر خود را در این درس در طول دوران تحصیل مدرسه ای و دانشگاهی یاد خواهد گرفت.

 استاد دانشگاهها  در ادامه گفت:در این نشست بنده طرح را به صورت کلی بیان کردم و جزئیات این طرح هم آماده شده و در آینده ارائه خواهم کرد.

 عضو شورای نویسندگان نویدآذربایجان تاکید کرد:من در این جلسه به آقای یونسی هم عرض کردم که اگر در خصوص زبانهای مادری تصمیم گیری صحیحی اتخاذ نشود با واکنش مردم مواجه خواهند شد و وی هم گفت که جلسه ای را با وزیر آموزش و پرورش داشته اند و دولت نیز در برای آموزش زبانهای مادری عزم جدی دارد.

ضمنا به آن نکته هم اشاره کردم ک دشمن اگر امروز بر طبل تفرق میان اقوام می کوبد روی موضوع زبان مادری اقوام تمرکز کرده و شما باید این بهانه را از دست دشمن بگیرید.

در این نشست 18 نفر حاضر بودند که هشت نفر از آنها ترک بودند که افرادی چون شعر دوست، اکبر بیرق، منصور ثروت و... از حاضرین در این نشست بودند

منبع خبر : نویدآذربایجان
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون