جستجو

تاريخ انتشار : 93/4/4 - 11:58
سندرم تونل کارپال
سندرم تونل کارپال

خواب رفتگی مکرر دست ها، گزگز انگشتان، کاهش قدرت و انعطاف انگشتان، ... این نشانه های ناخوشایند که ممکن است، باعث شود درباره استفاده همیشگی از دستانتان نگران شوید. بروز طولانی مدت و مداوم این نشانه ها و علایم می تواندنشانه ایجاد بیماری تونل کارپال شود. عصب مدین در ناحیه مچ دست از زیر بافت همبند مچ دست ( لیگامان عرضی مچ ) و از روی استخوان های مچ عبور می کنند، اگر به دلیلی ( التهاب یا تورم بافت های داخل تونل ) این فضا تنگ شده باشد، می تواند رگ ها و عصب مدین را تحت فشار قرار دهد. با تحت فشار قرار گرفتن رگها، خون کافی به عصب نمی رسد و با گذشت زمان علایم بیماری ظاهر می شود. اگر این فشار طولانی مدت باشد و خون برای مدت طولانی به عصب نرسد، عصب وظیفه خود یعنی انتقال حس و حرکت و عکس العمل نسبت به عوامل محیطی را از دست می دهد.

علائم سندرم تونل کارپال:

درد و سوزن سوزن شدن انگشتان و مچ دست: این سندرم به آهستگی پیشرفت می کند. ابتدا، فرد این درد را در شب و یا هنگامی که از خواب بیدار می شود، حس می کند. در طی روز نیز، هنگامی که چیزی را بر می دارد و یا رانندگی می کند، درد و سوزن سوزن شدن را احساس می کند. معمولا حرکت دادن انگشتان برای جلوگیری از سوزن سوزن شدن مفید است. درد ممکن است علاوه بر دست، انگشتان و مچ، در طول اندام در ناحیه شانه یا حتی در گردن نیز احساس شود.

احساس ضعف: ممکن است شخص نتواند انگشت شست و دو انگشت کناری آنرا حرکت دهد، به سختی دست را مشت کند و یا چیزی را بگیرد، اجسام از دستش می افتند و به سختی دگمه های لباس را می بندد.

بی حسی: برخی از افراد مبتلا احساس می کنند که انگشت آنها ورم کرده است، در صورتی که هیچ ورمی وجود ندارد. این افراد تفاوت بین جسم گرم و سرد را به سختی تشخیص می دهند.

شیوع: این بیماری معمولا به دلیل استفاده بیش از حد از مچ دست، به ویژه در کارهای ظریف و تکراری مثل تایپ کردن، کاربران کامپیوتر، نجاران، تصویرگران، کارگران، قصابها، و مکانیک های خودرو و رانندگان ماشین های سنگین، خانم های خانه دار 30 تا 60 سال یا متعاقب بعضی از بیماریها مثل دیابت، کم کاری تیروئید، روماتیسم مفصلی، حاملگی، نارسایی کلیه، شکستگی ها به واسطه التهاب و ورمی که ایجاد می شود، نیز مشاهده می گردد.

راههای تشخیص:

·         معاینات بالینی و کلینیکی

·         نوار عصب و عضله ( EMG/NCV  )

·         MRIو سونوگرافی

 

تشخیص قطعی با انجام مطالعات تخصصی به نام نوار عصب و عضله ( EMG/NCV) دست ها مقدور می باشد.

درمان: این سندرم بسته به شدت درگیری عصب شامل سه مرحله خفیف، متوسط و شدید می باشد.

1-     مرحله خفیف:این مرحله بهترین زمان برای درمان نگهدارنده است که شامل: استراحت و کاهش حرکات دست، استفاده از مچ بند های آتل دار وقرار دادن مچ در وضعیت خنثی ( بدون زاویه مچ ) می باشد.

اقدامی تهاجمی تر دیگر تزریق کورتون درون تونل کارپ است. بعد از تزریق، 2 تا 3 هفته دست در آتل مچی به صورت تمام وقت و سپس به مدت 3 تا 8 هفته دیگر فقط به صورت شبانه می ماند.

2-    مرحله متوسط: بیماران این گروه اغلب مرحله کرخی و پارستزی را گزارش می کنند در این بیماران نیز اقدامات فوق اثر بخش و می تواند باعث بهبودی ماندگار شود. در این مرحله هنوز آسیب عصب دائمی نشده است.

3-    مرحله شدید سندرم: این گروه اغلب علائم طولانی مدت دارند، به دلیل آسیب دائمی عصب حتی بعد از برداشتن فشار ممکن است برای همیشه آسیب حسی و ضعف عضلات تنار باقی بماند.

 

جراحی:وقتی اقدامات غبر جراحی در کاهش علائم سودمند واقع نشدند، جراحی برای برداشتن فشار از عصب تجویز می شود. هدف جراحی افزایش ابعاد تونل کارپال بوسیله آزاد سازی لیگامان عرضی مچ می باشد. جراحی تا 90 درصد موفقیت آمیز است اما بهبود کامل چند ماه طول می کشد.

اگر درمان صورت نگیرد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

با گذشت زمان، درد ممکن است در بازو و شانه نیز احساس شود. اگر درمان به موقع صورت نگیرد، این سندرم باعث تحلیل و از بین رفتن عضلات انگشت شست و عضلات بین استخوانی دست می گردد و با تاخیر در درمان، قدرت و حس دست ممکن است هرگز برنگردد.

 

مشکلات شبیه به سندرم تونل کارپال: آسیب ریشه های اعصاب گردنی، آسیبعضلات، رباط ها و یا تاندون های دست، آرتریت ( ورم مفصل ) انگشت شست و مچ دست، مشکلات عصبی مانند نوروپاتی دیابتی.

منبع خبر : دکتر شهابی اقدم/ متخصص طب فیزیکی و الکترودیاگنوزیس
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون