جستجو

تاريخ انتشار : 93/5/6 - 10:48
مغایرت فرهنگ سازی با ساده انگاری و سیاست زدگی
مغایرت فرهنگ سازی با ساده انگاری و سیاست زدگی

  فرهنگ با آن مشتقات و مولفه های پیرامونی بسیط و عمیق اش، رکن رکین شاکله بخش و هویت ساز هر جامعه ای است. هیچ جامعه ای را نمی توان بدون فرهنگ و مختصات فرهنگی آن متصور بود. فرهنگ به مثابه ویترینی تمام نما هویت و موجودیت معنوی یک جامعه در عرصه جهانی را عرضه و ارائه می کند. فرهنگی که از سنت و رسوم تا قوانین و قواعد، تاریخ و ادبیات تا هنر و عرف عمومی و تعاملات کلامی و در یک کلام هزاران هزار مولفه و شاخصه را در بر می گیرد. این روزها " فرهنگ" و نوع رویکردها و تعاملات فرهنگی موضوع مورد مناقشه طیف های سیاسی شده و هر کسی از نظرگاه و نوع نگرش خود شرحیه ای بر آن می نویسد اما نکته آنجاست که این ابراز نظرها و مجادلت لفظی و کلامی بیش تر سویه های سیاسی داشته و معطوف به تسویه حساب های جناحی و حزبی است تا ناشی از نگرانی اصیل و هویت مند نسبت به حل و فصل معضلات فرهنگی و ارتقای فرهنگ عمومی کشور.

رهبر معظم انقلاب سال جاری را مزین به نام فرهنگ کرده و در دیدار با اعضای هیئت دولت نیز اعلام داشتند که فرهنگ حوزه ای فراتر از دولت بوده و مسئله ای معطوف به کلیت نظام است. اعلام دغدغه های ایشان نسبت به مقولات فرهنگی سابقه ای بس دراز داشته و نزدیک به دو دهه است که ایشان در قالب مضامین مختلف از تهاجم فرهنگی گرفته تا کنون نسبت به حساسیت این مقوله بنیادین و لزوم توجه دو چندان به آن تاکید و تصریح داشته اند. این نگاه راهبردی از آن حیث است که فرآیندهای فرهنگی شاکله گرفته در جامعه به شکل دفعی و آنی و خلق الساعه شکل نمی گیرد و نیازمند اهتمام و استمرار رویکردهای زیربنایی و ساختاری است حال اما عده ای تندرو که در انتخابات سال 92 پس از سال ها ترکتازی در صحنه سیاسی قافله را باخته و قدرت اجرایی را واگذاشتند، در برداشتی سطحی نگرانه و سیاسی زده اشارات عمیق رهبری را وارونه نمایی کرده و با سوء استفاده از فضا قصد دارند علیه دولت به فضا سازی بپردازند.

هیچ کس منکر ناهنجاری ها و معضلات فرهنگی رسوخ یافته در جامعه و نیز نیاز به اهتمام در مسیر حل آن نیست اما نکته آنجاست که علت موجوده این معضلات برآمده از فعل و انفعالات سلبی و ایجابی چند دهه ای است و راه حل آن نیز نیازمند کار فرهنگی معقولانه و مدبرانه و اقناعی است که زمان بر بوده و نیازمند حرکت حساب شده و با طمانینه و با لحاظ ظرفیت های جامعه مالوف است اما عده ای تنها با رویکرد سیاسی به هر نحوی از انحاء قصد دارند دولت را در این مسیر در سیبل انتقادات قرار داده و بر آن بتازند.

از یکسو همگان می دانیم که نهادهای ذیربط و دخیل در فرهنگ عمومی کشور بسیار فراتر از وزارت فرهنگ و موسسات فرهنگی در ید اختیار دولت است و اگر مشکلاتی در عرصه فرهنگی کشور رخ نمایانده معطوف به عملکرد آنان نیز شده و از طرف دیگر این دولت تنها یک سال است که عنان قوه مجریه را در اختیار گرفته و به عنوان مثال اگر در زمینه حجاب با ناهنجاری هایی روبرو هستیم در واقع بخش بسیار ناچیز آن می تواند به این دولت معطوف باشد اما با این حال شاهد تحرکات و نقدهای تند و تیز علیه دولت در این زمینه هستیم البته اگر نگاه قبضی و سلبی را به عنوان راه حل بپذیریم شاید بتوانیم دولت را مورد مواخذه قرار دهیم اما همگان می دانیم منطبق بر آموزه های شرعی و نگاه عقلانی راه حل اصلاح این وضعیت از برخوردهای قهری و تند نمی گذرد و نمی تواند این معضلات را به شکلی ریشه ای حل کند. با این اوصاف اعتراضات دمادم و مانورهای رسانه ای و تبلیغاتی علیه دولت در این زمینه ها حاکی از پشت پرده دیگری دارد و آن مقابله با دولتی است که خاستگاه سیاسی و همسویی ذهنی با منتقدین بی محابای این روزهای عرصه فرهنگی ندارد و سیاسی کاری اینجا نیز وجه غالب رویکردی و واکنشی است. نکته جالبی که موید این معنا است و نشان از سیاسی کاری محض در این زمینه می دهد به عملکرد شهرداری تهران و سخنان پسین محمد باقر قالیباف در دفاع از تفکیک جنسیتی در شهرداری باز می گردد. شهردار تهران پس از انتشار خبر تفکیک جنسیتی به دفاع از این رویکرد پرداخته و آن را برآمده از غیرت دینی خوانده است. بلافاصله پس از این فعل و انفعالات بیش از 200 نماینده مجلس در دفاع از " فرهنگ سازی" جناب شهردار اقدام وی را ستودند. حال باید پرسید آیا برخورد قهری در قالب دستور اداری با کدام معتر و معیار مصداق فرهنگ سازی محسوب می شود و آیا این نکته می تواند به ارتقای ظرفیت های فرهنگی جامعه منجر شود؟ آیا انسداد تحکم آمیز می تواند با فرهنگ سازی که از جنس تعاملات دیالکتیکی است و رکن رکین آن برآمده از اقناع فکری و نظری و حس همذات پنداری عمومی و جمعی کنش گران است، همخوان باشد؟. اینکه نمایندگان آنهم با این میزان به دفاع شتاب زده و تبلیغاتی از این اقدام می پردازند ناشی از نگرش های سیاسی آنان به مقولات فرهنگی نیست؟ راهی که بی گمان به بسط و تعمیق فرهنگ عمومی کشور منجر نشده و تقلیل ساده انگارانه این مقولات است.

منبع خبر : رضا رئیسی
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون