جستجو
تاريخ انتشار : 93/6/12 - 11:47
جایگاه نازل آذربایجان در برترین های آزمون سراسری
جایگاه نازل آذربایجان در برترین های آزمون سراسری

 

نتایج معرفی برترین های آزمون سراسری سال 93 نشان از جایگاه نازل استان آذربایجان غربی در میان بقیه استان ها، خبری خوشایند نیست ،در میان برترین های 10 نفر اول علوم ریاضی ،علوم تجربی ، علوم انسانی ، 5 نفر زبان و هنر تنها  صفر صفا دوست با رتبه سوم علوم ریاضی و فنی  و مهدی بخشی با رتبه دهم در همین رشته و علیرضا رضایی با رتبه نهم در رشته علوم تجربی  در عرصه رقابت های کنکور سراسری در میان 40 نفر اصلی این رقابت هاست .

تهران با 15 نفر و اصفهان با 7 نفر دارای بالاترین آمار رتبه های کنکور سراسری هستند .مازندران و گیلان با 5 نفر رتبه سوم ،آذربایجان با 3 نفر رتبه چهارم و لرستان و خراسان با 2 نفر در رتبه پنجم و استان فارس با 1 نفر در رتبه ششم این جدول مقایسه ای قرار دارند .

استانهای خوزستان ،کرمان، یزد،سنندج ،بوشهر، بلوچستان ،سمنان، قم ،مرکزی ،چهار محال ،کهکیلویه،کرمانشاه ،و استان لرنشین ایلام،و ترکمن نشین گلستان، هرمزگان، و ترک نشین خراسان شمالی هیچ نفری، در میان لیست 40 نفره ندارند.

در میان استانهای اردبیل ،زنجان، همدان، آذربایجان غربی ، آذربایجان شرقی ،قزوین و البرز،تنها شهدای تبریز و میانه در این رقابت المپیک گونه توانستند در لیست نفرات ممتاز قرار بگیرند .یعنی اینکه از میان مناطق فرهنگی آذربایجان یعنی آستارا ،قروه ، ساوه ، بیجار ،و فیروز آباد فارس هیچ نفری موفق به صعود به رتبه های مورد نظر نشدند .

جایگاه استان های شمالی گیلان ومازندران که غرب و شرقشان تبار آذربایجانی دارند با 5 نفر حائز اهمیت و جایگاه استان لرستان با 2 نفرشگفتی ساز عرصه های علمی کشور شدند اینکه یقینا در میان 15 نفر استان تهران بواسطه شهرهای اکثرا ترک نشین شهریار ،ملارد، اسلامشهر ، رباط کریم ،اکبر آباد و... نفرات ممتازی حضور دارند اما اینکه در حوزه جغرافیایی استان های ترک نشین آذربایجان تنها نام سه نفر در لیست نفرات برتر وجود دارد در شأن و جایگاه  علمی آذربایجان نیست.

جایگاه تهران بعنوان مرکز سیاسی و پایتخت کشور و استان اصفهان به عنوان صنعتی ترین استان که سرمایه های دولتی در آنها حرف اول را می زنند پیام خاصی دارد که حتی به لحاظ رشد آمار نخبه ها و قبولی های کنکوری ، سرمایه گذاری های صنعتی و سرمایه ای دولت تاثیرات فراوانی دارند .استان های توسعه نیافته ، عقب افتاده که گاها مترادف با استانهای مرزی هستند و صنعت و سرمایه در آنها نازلترین جایگاه را دارند هرگز توان رقابت با استانهای همچون تهران و اصفهان را ندارند. همچنانکه سطح زندگی این استانها با استفاده از ثروت های عمومی کشور با سطح زندگی بقیه استانها یکسان نیست حتی در زمینه ورزش، موسسات و مراکز درمانی قابل قیاس نیست. تقسیم عادلانه امکانات جامعه سبب خواهد شد که فرزندان میهن اسلامی در یک رقابت عادلانه از امکانات علمی، صنعتی، فرهنگی، ورزشی کشور برخوردار شوند .

به عبارتی آمار فراوانی رتبه های داوطلبین تهرانی قبل از آنی که نشانگر هوش و استعداد باشد بیانگر تمرکز امکانات آموزشی ،فرهنگی ،درمانی، هنری، علمی، ورزشی در تهران است .روند ناعادلانه ای که در 100 سال  گذشته  ایجاد شده باعث فربه شدن تهران شده است و مهاجرت سرمایه گذارها و نخبگان، این روند را تشدید کرده است .تجمع سیاستمداران ،صاحبان ثروت و متخصصین در تهران به انباشت سرمایه و جمعیت و جذب امکانات منتهی شده است و لذا یک داوطلب آذربایجانی که در فلان شهر دور افتاده این ایالت که حداقل امکانات آموزشی و علمی را دارد با یک داوطلب تهرانی که از معلمان و اساتید مجرب  و متخصص و امکانات فنی و علمی و آموزشی  بالائی برخوردار است شرایط برابری ندارند و لذا نتایج این آزمونها نشان دهنده توزیع ناعادلانه امکانات کشور است .قدر مسلم سکونت صدها وزیر ، مدیران ارشد ،تصمیم گیران سیاسی  حتی نمایندگان مجلس این بستر را مهیا کرده است که نوجوان و جوان جویای علم،هنر ، ورزش ، شغل بارها بیشتر از یک جوان آذربایجانی از فرصت کمی موجود استفاده می کند و شوربختانه این دور تسلل در تمامی زمینه های اجتماعی ،فرهنگی، سیاسی و صنعتی، جامعه را به سوی شکاف و تضاد طبقاتی ، فرهنگی سوق داده است.

نخبگان ، تحصیل کرده های دانشگاههای معتبر داخلی و خارجی امروزی، وزیران، وکلا، مدیران و سیاستمداران فردای ما هستند که سکوی پرتاب و بستر و پایگاهشان فرصت هایی چون کلاسهای آموزشی و استفاده از متدهای علمی و به روز می باشد که فراوانی آنها در تهران برآیند این معادله را معین کرده است .اما امید است با تمرکز زدایی از تهران و تقسیم عادلانه امکانات کشور در تمامی زمینه ها شاهد رشد و شکوفایی علمی ، فرهنگی، اقتصادی در اقصی نقاط کشور باشیم تا تمامی استان ها رشد متوازن داشته باشند و ساکنان این مرز و بوم منصفانه از امکانات جامعه خود بهره مند شوند.

منبع خبر : غلامرضا غلامی قوشچی
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
ناشناس
|
1393/11/27 - 19:56
0
0
مگه در گیلان ومازندران امکانات تهران وجود داره؟؟؟؟اونا باهوشن وبه دنبال تحصیلن.
لیلا
|
1396/06/05 - 21:46
0
0
باشه بابا اصلن ترکا علم رو از ثریا پایین میکشند
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون