جستجو
تاريخ انتشار : 93/6/20 - 19:16
اختلالات اضطرابی
اختلالات اضطرابی

 

اختلالات اضطرابی یکی از  شایعترین اختلالات روانی در جمعیت کلی هستند .میزان ابتلا زنان به این اختلالات تقریبا دو برابر مردان است و غالبا مزمن و مقاوم به درمان هستند. اختلالات اضطرابی را میتوان به موارد زیر طبقه بندی کرد :

1)    اختلال هراس با  یا بدون گذرهراسی

2)    گذرهراسی با یا بدون اختلال هراسی

3)    فوبی خاص

4)    فوبی اجتماعی

5)    اختلال وسواسی (OCD)

6)    اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

7)    اختلال استرس حاد

8)    اختلال استرس منتشر

اضطراب را در واقع همه انسانها تجربه می کنند .اضطراب یک علامت هشدار دهنده است، خبر از خطری قریب الوقوع می دهد و شخص را برای مقابله آماده میسازد .ترس علامت هشدار دهنده مشابه از اضطراب با خصوصیات زیر تفکیک می شود :

ترس واکنش به تهدیدی معلوم، خارجی و از نظر منشا بدون تعارض است .اضطراب واکنش در مقابل خطری نامعلوم، درونی ،مبهم، و از نظر منشا همراه با تعارض است .اضطراب و ترس هر دو نشانه های هشدار دهنده هستند و هشداری برای تهدید درونی یا برونی می باشند.احساس اضطراب دو جز دارد:آگاهی از احساس های فیزیولوژیک (مثل تپش قلب و تعریق ) و آگاهی از وجود عصبانیت یا ترس.

حمله شدید و حاد اضطراب همراه با احساس فنای قریب الوقوع به اختلال هراس معروف است .اضطراب با دوره های مجزای ترس که دفعات آن از چند حمله در یک روز تا حملات معدود در یک سال متغیر است،مشخص می باشد .

بیماران مبتلا به اختلال هراس به تعدادی از اختلالات توام مبتلا هستند ، بیش از همه  گذرهراسی که به ترس از مکانهایی که فرار از آنها ممکن است مشکل باشد اطلاق می شود ،گذر هراسی ممکن است ناتوان کننده ترین نوع فوبی باشد چون وجود آن به طور قابل ملاحظه ممکن است در توانایی شخص برای عملکرد اجتمایی یا موقعیت های شغلی خارج از خانه تداخل نماید.

 در ایالات متحده اکثر پژوهشگران در زمینه اختلال هراس معتقدند که گذرهراسی تقریبا همیشه بعنوان عارضه ای در بیماران مبتلا به اختلال هراس پدید می آید .حملات هراس ممکن است غیر از اختلال هراس در اختلالات روانی دیگر ، مخصوصا فوبی خاص ،فوبی اجتماعی  و اختلال استرس پس از سانحه نیز ظاهر شود .حملات هراس غیر منتظره هر زمان ممکن است و با محرک موقعیتی مشخص رابطه ندارند ،معهذا حملات هراس لازم نیست غیر منتظره بوده باشد .اولیه حمله هراس معمولا خود به خودی است هر چند به ندرت در پی هیجان ،خستگی جسمی ، فعالیت جنسی ، و ضربه روحی نه چندان شدید ظاهر می گردد .بیمار مبتلا به گذر هراسی به طور جدی از موقعیت هایی که امکان جلب کمک در آن دشوار است اجتناب می کند .این بیماران ترجیح می دهند که در محل هایی نظیر خیابان های شلوغ ، فروشگاههای پر ازدحام ، مکانهای بسته (مثل تونل ها ،پل ها ،آسانسورها ) و وسائط نقلیه بسته (مثل قطار زیرزمینی ،اتوبوس ،هواپیما) دوست یا آشنایی او را همراهی می کند .

علائم افسردگی غالبا در اختلال هراس و گذر هراسی وجود دارد و در برخی از بیماران مبتلا به اختلال هراس یک اختلال افسردگی در کنار اختلال اضطرابی وجود دارد .مطالعات نشان داده است میزانهای اقدام به خودکشی در طول عمر در مبتلایان به هراس ،بالاتر از کسانی است که اختلال روانی نداشته اند .شروع اختلال هراس معمولا در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی است هر چند شروع در دوران کودکی و اوایل نوجوانی و میانسالی گزارش شده است.

اصطلاح فوبی به ترس شدید از یک شی یا موقعیت یا وضعیت اطلاق می شود.فوبی خاص ترس شدید و پایدار از یک شی یا موقعیت است .در حالیکه فوبی اجتماعی ترس شدید و مستمر از موقعیت هایی است که در آن حالت ممکن است شرمندگی روی دهد .تشخیص فوبی خاص و فوبی اجتماعی هر دو مستلزم بروز اضطراب شدید حتی تا حد هراس، در مواجهه با  شی یا موقعیت ترساننده است .افراد مبتلا به فوبی خاص ممکن است منتظر آسیب دیدن باشند یا از تصور از دست دادن کنترل دچار هراس شوند .مثلا اگر از بودن در داخل آسانسور بترسند ممکن است نگران دچار ضعف شدن پس از بسته شدن درب آن نیز باشند. مبتلایان به فوبی اجتماعی از تحقیر شدن و شرمساری در موقعیت های اجتماعی خاص ،نظیر گفتگو در جمع ، دفع ادرار در توالت عمومی و صحبت در قرار ملاقات ،به شدت می ترسند .

اختلال وسواسی جبری (OCD) با گروه متنوعی از علایم که شامل افکار مزاحم،تشریفات ، اشتغال ذهنی و اعمال وسواسی است تظاهر می کند .این افکار یا اعمال تکراری موجب ناراحتی شدید بیمار میگردد .اعمال یا افکار وسواسی وقتگیر هستند و به طور قابل ملاحظه ای با برنامه های عادی، کارکرد شغلی ، فعالیتهای اجتماعی معمول یا روابط تداخل می نماید .شخص مبتلا به وسواس جبری ممکن است وسواس فکری ،وسواس عملی ، یا هر دو را داشته باشد .فکر وسواسی ، وارسی یک فکر احساس ، عقیده یا حس مزاحم و تکرار شونده است .عمل وسواسی رفتار خود آگاه ،میزان شونده، تکراری ، نظیر شمارش ، یا اجتناب است .

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) اختلالی مشخص با پیدایش علائم پس از مواجهه با یک رویداد تهدید کننده زندگی است . شخص نسبت به این تجربه با ترس و درماندگی پاسخ می دهد ،رخداد را مکررا در ذهن خود زنده میکند و سعی می کند از یاد آوری آن اجتناب نماید .شدت استرس بوجود آورنده اختلال استرس حاد و (PTSD) برای هر کس شکننده است .ممکن است در جریان جنگ، شکنجه ، سوانح طبیعی ، تهاجم ، تجاوز به عنف و تصادفات شدید مثل تصادف اتومبیل یا آتش سوزی در ساختمان پدید آید .شخص سانحه را در خواب یا افکار روزانه تجربه می کند و از هر چیزی که ممکن است یاد آور سانحه باشد بپرهیزد و یک حالت انگیزش مفرط و عدم پاسخگویی و کرختی پیدا کند .سایر علایم ها عبارتند از افسردگی، اضطراب ، و مشکلات شناختی مانند عدم تمرکز.

اضطراب را می توان یک پاسخ طبیعی و انطباقی نسبت به تهدید تصور کرد که اورگانیسم را برای ستیز یا گریز آماده می سازد .کسانی که به نظر می رسد تقریبا در مورد هر چیزی نگران هستند احتمالا تشخیص اختلال اضطراب منتشر دریافت می کنند .

اختلال اضطراب منتشر یک اختلال شایع است . تخمین های معقول بیماری شیوع یک ساله اختلال بین 3-8 درصد است .نسبت زن به مرد حدود 2 بر 1 است .اما این نسبت در زن ها ومردهایی که برای درمان این اختلال بستری می شوند 1 بر 1 است. اختلال اضطراب و نگرانی شدید در مورد چندین رویداد یا فعالیت است که در اکثر روزها در ضمن حداقل شش ماه دوام داشته است .کنترل نگرانی مشکل است و علائم جسمی نظیر تنش عضلانی ، تحریک پذیری، اشکال در خواب و بیقراری با آن همراه است.

منبع خبر : دکتر محمد رضا آقا محمدی/متخصص اعصاب و روان
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون