جستجو
تاريخ انتشار : 93/6/20 - 19:28
یادی از پدر هنرستانهای اورمیه استاد اصغر حیدری
یادی از پدر هنرستانهای اورمیه استاد اصغر حیدری

 

تاریخ رجال و شخصیت های هر ملت به یک معنی آینه تمام نمای هیئت اجتماع آن ملت است .و پیرو هر مکتب فکری تاریخ که باشیم در تاثیر بزرگان و معاریف ، از هر صنف و طبقه در اوضاع و احوال آن کشور نمی توان تردید داشت. شهر اورمیه از قرون پیشین مهد تمدن و مرکز علم و دانش بوده و آنچه مسلم است این شهر یکی از حوزه های معتبر علوم قدیم به شمار می رفته و علما و فضلا و دانشمندانی متبحر اصول فقه اسلامی ، حکمت ، فلسفه ، ادبیات ، هنر و ملت خویش را اشاعه می نمودند. در این جا نگاهی مختصر به زندگی مردی که عمر خود را صرف تعلیم و تربیت جوانان این مرز و بوم نموده است و هنر آموختگان اورمیه، هنر خود را مدیون تعلیمات و آموزشهای این معلم خستگی ناپذیر می دانند.

اصغر حیدری فرزند حیدر حیدری متولد 1300 شمسی در محله هندو (عسگر خان ) کوچه تلفنخانه بدنیا  آمد .پدرش مدت ده سال در استانبول مغازه خواروبار فروشی داشت ، تا اینکه در سال 1299 شمسی و بعد از آرامش نسبی و اتمام آشوبها و ناآرامی های اورمیه که طی ده سال آخر حکومت قاجار از جمله تجاوز قوای روسیه ، کشتار مردم اورمیه توسط آسوریان (جلوها) و پس از آن یاغیگری افراد، به اورمیه باز گشت.

اصغر حیدری چهارمین و کوچکترین فرد خانواده ، تحصیلات ابتدایی اش را از سال 1310 تا 1316 در دبستان دولتی پهلوی واقع در محله باغ دلگشا به مدیریت میرزا عباس تبلیغی (ملا باشی) و معلمی صالح نظمی افشار گذرانید . تحصیلات متوسطه را در دبیرستان رضا شاه کبیر (22 بهمن فعلی) که مدیریت آن در دوره های مختلف به ترتیب به عهده جواد حیدری ، محمد معزی ، علی رضائی ، یوسف فرشچی و مجید مجیدی افشار بود به اتمام رسانید.

در این میان از سال 1320 تا 1330 در کلاس تفسیرقرآن میرزا علی عسگر آبادی مجتهد که با هزینه شخصی شمس اله کرم یاری (مومن) تشکیل یافته بود ، حاضر می شد .

در سال 1320 به استخدام اداره آموزش و پرورش درآمد و چون از دوران کودکی به دلیل علاقه ای که به صنایع حرفه ای داشت لذا به مدت ده سال سرپرستی آزمایشگاه دبیرستان پهلوی را بر عهده گرفت .

در اوایل دهه 30 که تعلیمات حرفه ای جزو برنامه های تحصیلی منظور شده بود دانش آموزان مدارس و آموزشگاهها علاوه بر مواد درسی به فرا خور ذوق و استعداد شخصی به امور صنعتی و هنری می بایست آشنا می شدند .بنابراین اداره فرهنگ استان آذربایجان غربی در زمان ریاست سلطان مراد در سال تحصیلی 33-1332 برای نخستین بار دو باب کلاس حرفه ای در محل دبستان هدایت و ساعد تاسیس نمود و در هر یک از آموزشگاههای مزبور با احداث دو کارگاه نجاری و آهنگری مبادرت ورزید و وسایل مورد نیاز کارگاهها نیز از محل اعتبار سازمان برنامه و بودجه بوسیله اداره آموزش فنی و حرفه ای وزارت فرهنگ تهیه و در اختیار دانش آموزان گذاشته شد تا مورد استفاده قرار گیرد.

کارگاههای دبستان حرفه ای ساعد به سال 1332 از محل اعتبار صندوق مشترک احداث و مراسم افتتاح رسمی آن در همان سال بوسیله گلشائیان استاندار وقت آذربایجان به عمل آمد .وسایل مورد نیاز کارگاههای دبستان حرفه ای ساعد از محل اعتبارات صندوق مشترک و سازمان برنامه تهیه و در اختیار دانش آموزان گذاشته شد .در این زمان اصغر حیدری به عنوان مربی کلاسهای پنجم و ششم حرفه ای مشغول خدمت شد .پس از آن در سال 1334 آموزشگاه حرفه ای دیگری شامل دو باب کارگاه نجاری و آهنگری در محل دبستان بزرگمهر تاسیس یافت. دو سال بعد حیدری که ازپایه گذاران آموزش صنعتی در مدارس بود با دستور علی دهقان ، مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و زیر نظر بهمن حبیبی رئیس اداره آموزش و پرورش آذربایجان غربی مامور راه اندازی و احداث هنرستان صنعتی اورمیه شد .بدین ترتیب هنرستان مزبور به اتفاق محمود رامیان ، رئیس آموزش و امتحانات اورمیه و تلاشهای شبانه روزی اصغر حیدری به ثمر نشست و سر انجام در سال 1336 هنرستان صنعتی اورمیه (شهید مطهری فعلی ) تاسیس شد.

حیدری در این هنرستان چنانکه از قبل معلوم بود با سمت هنر آموزی به تعلیم هنر جویان پرداخت .وی در آن سال ها جزء معدود مربیانی بود که در رشته آهنگری و فلز کاری مهارت فوق العاده ای داشت. به همین خاطر از سوی کارخانجات و کارگاههای مختلفی مورد توجه قرار گرفته و دعوت به کار گردید .

او در سال 1348 تقاضای بازنشستگی کرده و به امید پیشرفت و ترقی در کارگاه میخ سازی در محل ساختمان گمرک سابق در خیابان عطایی مشغول به کار شد . او مدت 12 سال بی طلاع از نیات سوء و خودخواهانه کارفرما، وقت خود را صرف کارهای سخت و طاقت فرسا در آن کارگاه نمود تا اینکه به بیماری فتق مبتلا  گردیده و با نارضایتی کامل مجبور به ترک آنجا شد.

حیدری شصت ساله مایوس نشده بلافاصله به این فکر افتاد تا شغل مورد علاقه اش را با ایجاد کارگاهی در خانه اش ادامه دهد .وی در سایه همان اراده و پشتکار آهنین توانست در سال 1381 از سوی معاونت برنامه ریزی توسعه و فن آوری بعنوان پیشکسوت نمونه صنعتی استان انتخاب شود .استاد فلزکار هم اکنون نیز با لطف و عنایت خداوند و با سلامتی کامل در کارگاه شخصی خود مشغول به کار بوده و کارهایی با ظرافت خاص و دقت تمام از دستان هنرمند او شکل میگیرد که کمتر کسی توانایی و مهارت انجام آن کارها را در خود دارد.

         

منبع: گفتگوی حضوری با آقای استاد اصغر حیدری 

منبع خبر : مجید جلیل زلده
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون