جستجو
تاريخ انتشار : 93.11/23 - 12:16
عملکرد شهردار ارومیه ازنگاه یک شهروند با عینک طبی
عملکرد شهردار ارومیه ازنگاه یک شهروند با عینک طبی

 

پر واضح است که هر شهروند ارومیه عملکرد شهرداری و در صدر آن تلاشهای محمد حضرت پور شهردار محبوب اورمیه را بسیار آسان می تواند ارزیابی و مقایسه نماید. بدیهی است که در دوره های قبل نیز شهرداران این شهر زحمات فراوانی را متحمل شده اند و لیکن هیچ نیازی برای توضیح بیشتر نیست که بدانیم در سالهای اخیر شهردار محترم شهرمان چه تلاشهای شبانه روزی و طاقت فرسایی را در تغییر چهره شهرمان اورمیه داشته اند ، این اواخر پیامکی از سوی آن بزرگوار داشتم که دعوت به شرکت در مراسم افتتاح پل و تقاطع غیر همسطح خیابان ابوذر بود و با حساب سرانگشتی تعداد پروژه های عظیم و زیر بنایی عمرانی که  در شهرمان به یاری و همت بسیاری از مسئولین محترم شهر و شهردار محترم اجرائی شده است نشانگر تلاش بی وقفه این عزیزان است البته در بحث قدردانی مسلم است در پشت پروژه فعالیت های شهرسازی قطعاً افرادی وجود دارند که شاید اصلا نامی از آنها به میان آورده نشود و لیکن زحمات زیادی کشیده می شود تا یک پروژه عظیم شهری اجرایی گردد و به بهره برداری برسد. برای مثال تجلیل از بزرگانی که در ارتقا درجه شهرمان از وضع موجود قبل به کلان شهر اورمیه فعالیت های زیادی داشته اند که این امر نیز قطعاً توانسته میزان اعتبارات شهر و بودجه تخصیص داده شده برای فعالیت های عمرانی را ارتقا بخشد و تسهیلات دیگری نیز در توسعه شهری را عامل باشد قطعاً ضروری است. شما براحتی می توانید با ضرب و تقسیم ساده میزان اتلاف وقت و میلیون ها ساعت از وقت  شهروندان محترم را که پشت چراغ قرمز های طولانی متحمل می شدند محاسبه نموده و حتی میلیون ها لیتر بنزین و گازوئیل و حامل های انرژی که به هدر می رفت محاسبه کنید و نیز از همه مهمتر آلودگی هوای شهری که از این رهگذر سلامتی شهروندان ر ا آسیب می زد را حدس بزنید.

 بنده به طبع شغل خودم و اینکه یک پزشک متخصص جراحی گوش و حلق و بینی هستم و اورژانسهای راه هوایی فوقانی نظیر مواردیکه خفگی تنفس برای مثال در اثر ورود جسم خارجی نظیر سکه یا اجسام دیگر بخصوص در اطفال پیش می آید، زمان بسیار کمی برای نجات چنین افرادی در اختیار داریم. البته اگر انسداد کامل باشد احتمال کمک به دلیل زمان بسیار محدود، کم می باشد و لیکن اکثراً انسداد تنفسی راه هوایی به تدریج تشدید می گردد که در چنین مواردی بیمار زمان محدودی برای رسیدن به یک مرکز فوریتهای پزشکی و دخالت جراح را دارد.

برای مثال میانگین زمانی که چنین بیماری در ساعات شلوغ شهرجهت انتقال بیمار از روستای امام زاده به یکی از بیمارستان ها ی مجهز شهر را داشت اکنون با راه اندازی کمربندی دور شهر بطور فاحشی کاسته شده است و امکان نجات چنین بیمارانی در حال حاضر وجود دارد در صورتیکه قبلا به وفور شاهد انتقال اجساد این بیماران به اورژآنس بیمارستان بودیم، البته هر رشته ای برای خودش اورژانسهایی دارد که برای مثال در زمینه نجات بیماران حمله های قلبی یک زمان طلایی برای نجات آنها و تلاش برای تجویز داروهای باز کننده لخته وجود دارد که اگر این زمان سپری شود مخاطرات زیادی را برای بیمار به همراه خواهد داشت و همینطور درپیوند اعضا و در موارد  بسیاری دیگر که اگر با نگاه جامع به این موارد بنگریم گذشته از زیبایی و آسانی تردد و آسودگی فکری و اجتناب از عصبانیت های ترافیکی و تبعات آن این اقدامات قدمی بزرگ در توسعه پایدار به شمار می آید.

 گذشته از راه اندازی تقاطع های غیر همسطح شهری و اقماری آن اقداماتی که در زیبایی شهر موثر بوده ، ایجاد پارکهای بسیار زیبا  و دلگشا و گل کاری ها که موجبات شادی و نشاط همشهری ها را فراهم آورده و نیز ساخت باند جاده سلامتی در پارک ساحلی اقدام مهمی در جهت تامین سلامتی همشهریان بوده است و امید است در مرحله بعدی باند دوچرخه سواری و پیاده روی با هم در مسیر جاده دریا ( کنار جاده ) که مسیر مستقیم و ایده آلی است برای پیاده روی و دوچرخه سواری انفرادی یا برگزاری مسابقات و ورزش دسته جمعی راه اندازی و اجرا گردد.

توضیح اینکه طبق اطلاعاتی که به طور غیر رسمی بدست آمده است آقای حضرت پور با گستره فکر و احساس مسولیت بسیار بالایی که دارند حتی به فکر ایجاد و راه اندازی شرکت هواپیمایی اختصاصی شهر ارومیه می باشد که علاوه بر رفع مشکلات و نواقص پروازی و تاخیر های طولانی پرواز ارومیه- تهران، پروازهایی نیز به مقصد شهرهای دیگر و حتی کشورهای دیگر نظیر پرواز ارومیه- استانبول می تواند را ه اندازی شود که متصل کننده اورمیه به کریدور هوایی بین المللی بوده و در شرایط نامناسب آب و هوایی نظیر برف و یخبندان زمستان یا مخاطرات جاده ای در شب و نصف شب، دیگر نیازی به رفتن مسافران به مقصد تبریز یا تهران وجود نداشته باشد.

بدیهی است که به این طریق دانشجویان کشورهای دیگر و کسبه، تجار و بازرگانان متخصصی در زمینه های مختلف، بیماران و حتی بمنظور سیاحت از این تمهیدات پروازی استفاده نموده و با توجه به تسهیلات مستقیم پروازی برای مرکز استان امکان سرمایه گذاری کشورهای خارجی در زمینه صنایع و رفت آمد کارشناسان و مهندسین صنایع جهت نصب، راه اندازی و نگهداری تاسیات صنعتی، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری و بزه و صدها فرصت برای بالا بردن پتانسیل های استان به این طریق عملی خواهد شد. پر واضح است که در صورت راه اندازی چنین پروازهایی پرواز caryo( پروازهای بزرگ باربری ) با قدرت و انتقال تناژ بسیار بالا می تواند میوه استحصال شده استان را در اسرع وقت در کشورهای دیگر برای عرضه در بازار های جهانی منتقل نماید که کمک فراوانی به توسعه اقتصادی استان خواهد بود.

گریزی که بنده میخواستم بزنم استفاده از این رسانه در روشنگری شهروندان عزیز می باشد که بدون همکاری و اجرای چنین پروژه هایی مطمئناً مقدور نخواهد بود. برای مثال عوارضی که ما پزشکان از بابت حق تابلو به شهرداری می پردازیم در سالهای اخیر به صورت تصاعدی بالا رفته است و لیکن موقعیکه شاهد توسعه مطلوب شهرمان و زیبایی های روز افزون آن هستیم پرداخت این عوارض نه تنها جریمه نیست بلکه با طیب خاطر انجام می گردد.

در خاتمه برای کلیه عزیزانی که سکاندار کشتی پیشرفت شهرمان بوده و بی هیچ توقعی همچنان به خدمت بی شائبه خود ادامه می دهند آرزوی سلامتی داریم.

منبع خبر : دکتر محمود رضا طاهری
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون