جستجو
تاريخ انتشار : 93/11/23 - 13:03
معرفی سه شماره نشریه قدیمی اداره فرهنگ اورمیه
معرفی سه شماره نشریه قدیمی اداره فرهنگ اورمیه

پس از ارائه و چاپ مقاله « پنج نشریه قدیمی مدارس تبریز»  که مورد استقبال قاطبه ی دوستداران مطبوعات آذربایجان قرار گرفت ؛ اینک در صددیم تا سه نمونه از دفتر نشریه ماهانه فرهنگ آذربایجان غربی را که امروزه نایاب می باشد را نیز معرفی نمائیم . نیک می دانیم که آذربایجان غربی و مرکز آن اورمیه به لحاظ چاپ و نشر مطبوعات در کل ایران پیشینه ای بس دراز دارد . در همین شهر تاریخی و قدیمی بود که اولین نشریه محلی ایران به نام زاهر یرادی باهرا به زبان آشوری منتشر شده و بعد ها نیز به تبع آن مطبوعات ارزشمندی چند به توسط بزرگان منتشر می شدند . متاسفانه در زمان پهلوی در پی تصمیم بر اضمحلال نام اسامی شهرها و بخش های آذربایجان ؛ این استان زیبا نیز از این قاعده نامیمون و کج و معوج مصون نمانده و با عنوان جعلی و من در آوردی استان چهارم نوشته می شد . طبق تحقیقات هم قلم عزیزم جناب آقای دکتر جعفر زاده ؛ در آذربایجان تاکنون بیش از 3000 عنوان نام محل ؛ بخش ؛ روستا و ... نامش معوض گردیده اند. حال شما حدیث مفصلی می توانید بخوانید از این مجمل!! طبعا اورمیه نیز از این قاعده نمی توانست به دور ماند . از این رو نام با  صفای اورمیه به رضائیه و نام پر افتخار آذربایجان غربی به استان چهارم تبدیل گردیدند !! گفتنی در این مورد سخن زیاد است که شاید در مجالی دیگر بیان نمائیم . حال معرفی سه نشریه قدیمی اداره فرهنگ اورمیه .

1-  علم فرهنگ ( نشریه ماهانه فرهنگ استان 4  ) « رضائیه » :

این نشریه ارزشمند 41 صفحه ای که در روی جلد آن شماره 2 از سال اول ؛ بهمن ماه 1329 ذکر شده ؛ با مقدمه رئیس وقت اداره فرهنگ استان 4 کاظم معصومخانی مزین گردیده و در صفحات بعد مقالات ؛ اشعار و ترجمه ها و ... قید گردیده اند . این نشریه که با مشخصات علمی ؛ ادبی ؛ تاریخی و اجتماعی ذکر شده بهای اشتراکش برای کارمندان و دانش آموزان برای سه ماهه 20 ریال و سالانه 80 ریال  و برای سایرین سه ماهه 30 ریال و سالانه 120 ریال تعیین شده بود . بهای تک شماره نیز 10 ریال و چاپخانه آن شیر و خورشید سرخ رضائیه ذکر شده است . شماره سوم این نشریه هم در اسفند ماه 1329 در 41 صفحه منتشر گردیده بود .متاسفانه عدم دسترسی به سایر شماره های منتشره این نشریه بر راقم ؛ پوشیده است که چند شماره منتشر شده و آخرین شماره آن و سایر قلمزنان و  چه کسانی بودند . امید می رود که روزی دوره این مجموعه ارزشمند دگر بار باز چاپ شوند .

2-سالنامه اداره فرهنگ استان چهارم « رضائیه » :

این شماره نشریه نیز چنانکه از نامش هویداست در واقع سالنامه می باشد که در 48 صفحه به سال 1339 با مقدمه رئیس اداره فرهنگ وقت اورمیه یعنی آقای  حبیبی به منظر طبع آراسته گردیده بود . در این شماره مقالات و اشعار متنوعی از نویسندگان و شعرای اورمیه درج گردیده اند که از آن میان می توان به اینها اشاره کرد : تاریخچه فرهنگ رضائیه ؛ آثار فرهنگی ؛ اوضاع تاریخی جغرافیائی رضائیه و دیگر مطالب ارزشمندی به چشم می خورند منجمله چند سطر ذیل که از صفحه 14 تقدیم می شود :

آیا می دانید ؟

که طول دریاچه رضائیه 120 کیلومتر و عریض ترین نقاط آن 50 کیلومتر می باشد ؟

که دریاچه رضائیه 1225 متر از سطح دریا ارتفاع دارد ؟

که طول جلگه رضائیه 70 کیلومتر و عرض آن 30 کیلومتر می باشد ؟

که عده قراء و قصبات رضائیه 735 میباشد ؟

3       - نشریه فرهنگ آذربایجان غربی :

این شماره ای که در دست می باشد ؛ در واقع از دوره دوم ؛ شماره مسلسل 7 و خرداد ماه سال 1339 می باشد که در 64 صفحه به خوانندگان و فرهنگیان و در کل به مردم فرهنگ دوست اورمیه تقدیم گردیده است . در این شماره نیز مطالبی علمی ادبی ؛ بهداشتی  ؛ زبانشناسی و غیره به قلم فرهیختگان تنظیم گردیده بودند . جا دارد یک شعر که در توصیف زیبائی های دریاچه اورمیه بود را از این دفتر به اتفاق بخوانیم :

پر سنبل و نسرین است صحرای رضائیه

زیبا و دل انگیز است دریای رضائیه

چون فصل بهار آید بس لاله به بار آید

در دامن سر سبز صحرای رضائیه

بوی خوش گلهایش بربود دل از دستم

به به که چه خوشبویند گلهای رضائیه

امروز رضائیه یک پارچه زیبائی است

زیباتر از امروز است فردای رضائیه

تا لاله و گل باشد پر لاله و پر گل باش

ای شهر دل انگیز و زیبای رضائیه .

 

 

با تشکر از جناب آقای خلیل مستوفی به جهت اجازه استفاده از آرشیو غنی خود .

منبع خبر : رضا همراز
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون