جستجو
تاريخ انتشار : 93/11/23 - 13:14
احیاء دریاچه اورمیه در نگاه مسئولین
احیاء دریاچه اورمیه در نگاه مسئولین

 

اشاره:

همگان نیک میدانند که خطر خشک شدن دریاچه اورمیه از جمله دغدغه های مردم آذربایجان است  که اثرات سوء آن دامن بسیاری از مناطق کشور را در بر خواهد داشت .نویدآذربایجان به لحاظ اهمیت، دیدگاه و نقطه نظرات دکتر بهادری معاون عمرانی استاندار آذربایجان غربی، دکتر بیگی نماینده مردم میاندواب، دکتر آق استاد دانشگاه اورمیه و مهندس کریمزاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  را جهت اطلاع عموم مطرح نموده است که در ذیل از نظر خوانندگان می گذرد:

 دکتر بهادری معاون عمرانی استانداریمعتقد است :با افزایش کشت اراضی کشاورزی باعث کم شدن منابع آبی و خشکی دریا شده ایم.این در حالی است که کشت اراضی ما از 200.000 هکتار به 600.000 هکتار رسیده است و ظرفیت منابع آبی ما پاسخگوی این مقدار کشت نمی باشد.

 دکتربهادری در مورد اجرای طرح نکاشت در زمینهای اطراف دریاچه  اورمیه می گوید:اعتراض نمایندگان به خاطراصل طرح نیست بلکه نحوه اجرای آن است..بیش از همه ،نمایندگان میاندواب موافق اجرای این طرح هستند چون کشاورزان آنها اولین کسانی خواهند بود که متضررمی شوند و زمین های زیر کشت آنها خسارت میبیند.آنها چاره ای جز قبول اجرای طرح ندارند.

 دکتربهادری درخصوص فعالیتهای انجام شده احیاء دریاچه اورمیه گفت:حدود 290 میلیارد تومان اعتباربرای لایه روبی حوزه انهار و سدهای چپرآباد و سیلوه درنظرگرفته شده است .اما ما منتظر بودجه اصلی هستیم که قرار است دردستورکارهیئت دولت قرار گیرد.بدون پول نمیتوان اقدامی جهت احیاء دریاچه اورمیه انجام داد.

دکتر روح الله بیگی نماینده مردم میاندواب،شاهیندژو تکاب معتقد است :کارهای احیاء دریاچه اورمیه در دست بررسی است.اما در جلسه ای که مورخه (20/7/93 )با حضورمسئولین و با موضوع احیاء دریاچه اورمیه برگزار شد دروغی بیش نبود.هدف مسئولان، تحمیل اجرای طرح نکاشت بود که با مخالفت بنده و گروهی از حاضرین در جلسه مواجه شد.اجرای طرح نکاشت دردی ازدردهای دریاچه را درمان نخواهد کرد و ما قبل از مرگ دریاچه ،شاهد مرگ کشاورزان خواهیم بود جوانان بیکار میشوند و به اعتیاد روی می آورند. این طرح آسیبهای اجتماعی زیادی را در پی خواهد داشت.فرض بر این باشد که اجرای طرح نکاشت به احیای دریاچه اورمیه کمکی کند در این صورت هم مسئولان روال بی عدالتی پیشه کردند و سهم آب میاندواب را برای احیاءدریاچه درنظرگرفته اند این در حالی است که در حوزه آبریزدریاچه اورمیه برای اجرای این طرح می توان از بوکان،سقز،نقده ،شاهیندژ و ملکان و حتی خود تبریز و اورمیه استفاده کرد.میاندواب همین که نیاز آب پارکها و تفریحگاههای تبریزرا تامین می کند کافی است.

 دکتربیگی بر این باور است:درصورت قطع کشاورزی ،اشتغال روستاییان نابود خواهد شد و مسئولان نمیتوانند برای جوانان اشتغال زایی کنند .وعده ایجاد طرحهای جایگزین اشتغال هم توخالی است .

وی میگوید: مگر تاکنون چه اقداماتی درمورد اشتغال جوانان انجام داده اند که این بار هم بتوانند برای چندین هزارنفر اشتغالزایی بکنند.این مساله موجب ناامنی در منطقه خواهد شد.

نماینده مردم میاندواب درمورد تمرکزمحوریت دانشگاه صنعتی شریف به مساله احیای دریاچه اورمیه و چرایی استفاده نشدن این ظرفیت در دانشگاه اورمیه می گوید:مقصرمسئولان هستند که در انجام وظایف خود کوتاهی میکنند.کار به جایی کشیده کسانی به فکر احیائ دریاچه افتاده اند که نه از مشکلات و نه از موقعیت جغرافیایی منطقه و دریاچه باخبرند.سوالی که درذهن ایجاد میشود اینستکه آیا دانشجویان این دانشگاه در مورد آب زرینه رود دراصفهان هم میتوانند به این راحتی تصمیم بگیرند؟ آیا مردم اصفهان اجازه این کار را به آنها خواهند داد؟چرا همیشه به ناحق در مورد مردم آذربایجان تصمیم گیری میکنند.

به باور دکتر بیگی، آقای عیسی کلانتری به درد احیاء دریاچه اورمیه نمیخورد.عدم پیشرفت عملیاتی و اجرایی دریاچه اورمیه به دلیل مدیریت غیرفعال ،نسنجیده وکارشناسی نشده آقای کلانتری است.و دکتر کلانتری، دلسوزی محضی برای احیاء دریاچه اورمیه انجام نمیدهد.

دکترناصرآق استاد دانشگاه  معتقد است:ازآب دریاچه چیزی کمتراز 7%باقی مانده است .بخش عمده ای از جنوب دریاچه و قسمت شمال آن خشک شده است و وضعیت دریاچه بسیاروخیم و فوق بحرانی است و نفسهای آخررا میکشد.سازمانها فعلا هیچ کارعملیاتی را شروع نکرده اند،به جزطرح زاب که حدود 15%از طرح انتقال آب آن اجرا شده است بقیه طرحها برنامه هایی هستند که اخیراً مصوب شده اند و ستاد ملی احیای دریاچه اورمیه و دولت آنها را تائید کرده و قراراست وارد فازهای اجرایی بشوند.حدود 24-27 طرح ملی مصوب دولت است و در روزهای آینده شاهد اجرای آن خواهیم بود.

دکترناصرآق در مورد ضرورت اجرای طرح نکاشت می گوید: این طرح حداکثربه مدت 3 سال بر روی مناطق خاصی برای انجام بررسی شده است.هر کشاورزی ازهرهکتارزمین به هر میزان که درآمد حاصل میکند معادل همان مقداراز دولت پول دریافت میکند و کشاورزی نمیکند .و اگر کشاورزان این طرح را بپذیرند قطعاً کمک بزرگی به احیای دریاچه کرده اند درغیراین صورت غبارهای نمک خسارات جبران ناپذیری به مزارع آنها وارد خواهد کرد.

دکترآق درمورد فعالیتهای دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف درمورد احیاء دریاچه گفت:این دانشگاه تمام آمادگی خود رابرای کارهای تدارکاتی اولیه وجمع آوری اطلاعات و برگزاری نشستهای مختلف برای دعوت ازتمامی متخصصین از داخل و خارج کشوراعلام کرده است.تمام اینها نیازمند وجه اولیه است که از سوی دولت پرداخت نشده است و دانشگاه اورمیه نمیتواند از پس هزینه های آن برآید.شاید این طرح حدود 2-3 میلیارد تومان برای دانشگاه شریف هزینه به دنبال داشته است.ولی اینکه چرا باید تصمیم گیری در آن دانشگاه ادامه داشته باشد این جای سوال دارد چون طرحها مصوب شده اند و در مرحله اجرا قرار دارد.به نظر بنده حالا که قرار است این طرحها اجرا شود باید از دانشگاههای بومی در این منطقه برای نظارت و اجرا ی طرحها کمک گرفته شود.ما ازمسئولین درخواست کردیم که از دانشگاه اورمیه به عنوان نزدیکترین دانشگاه به دریاچه استفاده شود.پژوهشکده مطالعات دریاچه اورمیه در دانشگاه اورمیه فعالیتهای کم نظیری دارد و ازاین پتانسیل باید به نحو احسن استفاده شود.

دکتر ناصرآق به چرایی کم سروصدا شدن کمیته احیای دریاچه اورمیه چنین پاسخ داد:طرحهای احیای دریاچه اورمیه تفکیک شده اند و باید راهی، فاز اجرایی بشوند.اما صحبت اینجاست هنوزهم دولت درتخصیص اعتبار به اجرای برخی طرحهای خود تردید دارد.

وی درپایان با بیان اینکه پژوهشکده مطالعات احیای دریاچه اورمیه در خود دانشگاه اورمیه هر 5 شنبه سمینار تخصصی برگزارمیکند گفت:ما برای احیای دریاچه اورمیه یک طرح منطقی و علمی داریم که درزمان کوتاهترو هزینه کمترمیتوانیم به کمک دریاچه اورمیه بشتابیم و این طرح احیای فازبندی دریاچه اورمیه است و میخواهیم توجه بیشتر مسئولین روی این طرح معطوف شود.آوردن آب ازخزر دردی را دوا نمیکند اما با آبهای منطقه میتوانیم با یک طرح فازبندی شده دریاچه را احیاء کنیم.قطعاً طرح دانشگاه اورمیه و پژوهشکده باید در اولویت اجرا قرار گیرد تا بودجه هایی که قرار است هزینه شود هدر نرود.

 مهندس کریم زاده مدیرکل جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به انعقاد قرارداد مربوط به خدمات مهندسی در رابطه با محدودیت کاشت آبی درحوزه دریاچه اورمیه درزرینه رود به مبلغ 500 میلیون تومان گفت:ستاد احیاء دریاچه اورمیه برابرپیشنهادات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجانغربی برای سال 93 حدود 201 میلیاردتومان اعتبار عمرانی مصوب برای آبیاری تحت فشار(بارانی7000 هکتار، آبیاری تحت فشارقطره ای 5000 هکتار،انتقال آب با لوله 1000 کیلومتردر حوزه دریاچه اورمیه و ایجاد شبکه های آبیاری و زه کشی5000 هکتار و طرحهای ترویجی و آموزشی 10.000 هکتار) در دشتهای زرینه رود در نظر گرفته است.

 مهندس کریم زاده تاکید کرد:درمورد هیچ کدام از این طرحها ابلاغ اجرایی صورت نگرفته و ما به علت ضرورت امر اقدام به عقد قرارداد کرده ایم.

وی گفت:برابر سیاست گذاری ستاد احیاء دریاچه اورمیه قرار است در یک برنامه 5 ساله 40%آب مصرفی کشاورزی را درحوزه کشت و زرع کم کنیم تا از این طریق به احیای دریاچه کمک شود و هر ساله از این طریق میتوانیم 40% آب دریاچه را تامین کنیم.در این راستا از بذرهایی استفاده میکنیم که میزان آب بری آنها کم باشد.

 رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی  معتقد است اجرای طرح نکاشت آسیبی به کشاورزان نخواهد داشت و معاونت استانداری طرح معیشت جایگزین را برای آنها به مرحله اجرا خواهد گذاشت و یک سری صنایع دستی و مرغداری سنتی و بسته بندی محصولات کشاورزی را به آنها واگذار خواهد کرد.

منبع خبر : نویدآذربایجان
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون