جستجو
تاريخ انتشار : 1396/02/27 - 20:24
دکترعلی اکبر قنبرپور در گفتگو با نوبدآذربایجان: پوپولیست همچنان چهره غالب است
آقای روحانی با توجه به عمق و وخامت وضعی که تحویل گرفته بود و مستندات موجود،هم در سطح اطلاع رسانی برای جامعه مدنی و هم در رویکرد به نیروها موجود در خارج از دایره تنگ حلقه های دوستانه، خیلی قوی تر می شد عمل کند و از روش" امتیاز گیری مثبت"در سطح بسیار موفق تری بهره مند شده و جامعه مدنی را در امید و میل به مشارکت ...


اشاره:

دکترعلی اکبر قنبرپور جراح و پزشک متخصص است. هر چند مشغول طبابت در بیمارستان و مطب خصوصی خود است لذا به لحاظ تحقیقات و مطالعات گسترده ای که در حوزه های علمی ،سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی داشته است بعنوان یک محقق و نویسنده توانمند وصاحب نظر درعرصه های علوم انسانی در جوامع علمی و دانشگاهی نیز مطرح است. وی منتقد دولت روحانی است ولی معتقد است در شرایط موجود تنها کاندیدای مطلوب ،آقای روحانی است .فلذا به لحاظ بهره مندی از نظرات ایشان در خصوص انتخابات  ریاست جمهوری اخیر به سراغ ایشان رفتیم .آنچه در پی می آید گفتگوی کوتاه نوید آذربایجان با ایشان است که از نظر خوانندگان می گذرد.

1)دولت دکتر روحانی ماههای پایانی خود را سپری میکند تحلیلتان از کارنامه ایشان در عرصه اقتصادی،سیاسی و روابط بین الملل چیست

*دولت روحانی یکی از ضعیف ترین دولتهایی است که با شاخص های مدیریتی می توان آنرا مورد ارزیابی قرار داد.دولتی پیر و در انحصار"اشرافیت دولتی".مملو از چهره های تکراری که چهل  سال است در مدیریتهای گوناگون بوده اند.

 

2)چرا آقای روحانی با سازو کارهای که در اختیار دارد به اساسی ترین وعده های انتخاباتی خودش یعنی رفع حصر که در حقیقت یک خواست عمومی تلقی میشود نتوانست جامه عمل بپوشاند؟

* دولت روحانی دولتی بود با کمترین رویکرد به جانب افراد با دانش روز وبهره گیری از نیروهای موجود حتی در میان اصلاح طلبان دولتی و عدم قاطعیت در دفاع از جامعه مدنی و "قولهای انتخاباتی و انتظارات هواداران و بویژه در مورد حصر؛عدم ارائه دوره ای کارنامه خود برای نقد در سطح جامعه مدنی .

3)یعنی در این وضعیت که اقتدارگرایان خواهان حذف روحانی هستند نباید از روحانی حمایت کرد؟

  دولت روحانی اگر مورد دفاع باید قرار گیرد فقط ناشی از قرارگیری دردناک مسئله بین بد تر و بدترین در برهه ای بسیار حساس و خطرناک است.و از سوی دیگر کابینه او نشان دهنده درد‌ علاج ناپذیر اینگونه حکومتها و"بحران جایگزینی آنها در کلیه سطوح مدیرتی و حتی در سطح یک کارمند معمولی"است.در واقع با موازین و چهارچوبهای فعلی ،هردو جناح و با این نیروهای فعال و عملا موجود که در دسترس دارند؛در انتهای مسیر مدیریتی و سازمانی خود هستند وبا قد وقواره کنونی مدیریتی، بحرانهای مستقر و روی هم انباشته شده در کلیه امور و کلیه رشته های جامعه به هیچ وجه قابل حل نیستند

4)در ماههای اخیرشاهد تحرکات و خیزش احمدی نژاد و برخی یاران او درستاد تبلیغاتی یکی از نامزدهای  ریاست جمهوری هستیم.بنظر شما  تاثیر پذیری این جریان در میزان کاهش رای روحانی را در چه حدی میبینید؟

 

  *آقای روحانی با توجه به عمق و وخامت وضعی که تحویل گرفته بود و مستندات موجود،هم در سطح اطلاع رسانی برای جامعه مدنی و هم در رویکرد به نیروها موجود در خارج از دایره تنگ حلقه های دوستانه، خیلی قوی تر می شد عمل کند و از روش" امتیاز گیری مثبت"در سطح بسیار موفق تری بهره مند شده و جامعه مدنی را در امید و میل به مشارکت خیلی بهتری نگاه دارد.

    اما ورود آقای احمدی نژاد می توانست آخرین تابوهای موجود را بشکند و ترکهای موجود را عمیق ترنماید. تابوهایی که در عین حال در حفظ قوام اینگونه حاکمیتها و جوامع و بویژه در جلوگیری از رشد"میل به واگرایی"در  نیروهای درون و بیرون ازحاکمیت،  نقشی تعیین کننده در جلو گیری از سوق به شرایط" بحران فروپاشی "دارند

 

4)با نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری شاهد حملات تند برخی" چهره های سیاسی ، مطبوعات وابسته، ارگانهای نظامی و ائمه جماعات" و صدا وسیما به دولت روحانی هستیم. بنظر شما چرا  آقای روحانی برای جریان اقتدار گرا قابل تحمل نیست و با تخریب دولت و جریان سازیهای متعدد خواهان حذف ایشان هستند.؟

در تعادل و تقسیم قدرت فعلی و رسما موجود،اصلاح طلبان و جامعه مدنی و نظام انتخاباتی نقش و ظرفیت تعیین کننده ندارند:شورای نگهبان،مجمع تشخیص مصلحت،قوه قضاییه،نیروهای نظامی و انواع مراکزو نهادهای  متعدد مالی،اقتصادی و اجتماعی و از جمله انواع بنیادها وآستانها که وجه غالب قدرت وبویژه توان مالی درون حاکمیتی را بخود اختصاص می دهند.و هیچکدام نیز وضعیت مطلوبی به لحاظ کارکرد و قوام ندارند و تقریبا در ید غلبه"اشرافیت دولتی قوام یافته"هستند

   تا به اینجای کار هیچ فرد و یا جریان چه دولتی و چه بیرون از حلقه قدرت و هیچ نهاد خود گردان و از جمله نظام پزشکی با "برنامه مشخص اصلاحی"، وارد گود انتخابات نشده اند.و "پوپولیسم"همچنان چهره غالب است :ابهام در رویکرد و برنامه و تاکید بر فرد.

   در انتخابات فعلی هر دوجناح دولتی در ضعیف ترین وضعیت ممکن خود  قرار دارند و هردو جناح تقریبا بطور کامل در سلطه تعیین کننده "اشرافیت دولتی" قرار گرفته اند که نه توان و نه میل به اصلاح بنیانی دارند . تجربه شوروی سابق نیز نشان می دهد که در اینگونه کشورها بعد از یک مرحله بزرگترین و قوی ترین مانع برای اصلاحات نه اپوزیسیون  که همان"اشرافیت دولتی" است که تا آخرین لحظه دوام حاکمیت هم کلید حفظ  ودسترسی به منابع تصمیم گیری را حفظ می کنند و هم وسیعا در حال"مال خودسازی اموال و دارایی های ملی و عمومی"هستند و با تولد "نظام آقازاده ای" کارکرد سامانده قانون و سازمان اداری روز بروز تضعیف شده و رفتار خارج از مقررات و قوانین اداری به شکل غالب اداری تبدیل می شود و منجر به شکل گیری"میل عمومی برای غارت و تخریب و مال خود سازی اموال عمومی در حد توان هر فرد" می گردد.

نظرتان در خصوص آقای رئیسی و قالیباف چیست؟.

  قالیباف و رئیسی در جناح اصولگراها هردو "بحران ساز"هستند:هم در صحنه انتخابات و هم در صورت دسترسی به دولت

باید گفت این انتخابات از سخت ترین و حیاتی ترین انتخابات چهل سال اخیر است.

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون