جستجو
تاريخ انتشار : 1396/03/14 - 11:48
آیا هفته تغییر برای مجمع نمایندگان آذربایجان غربی فرا میرسد؟
در حالی که مجامع نمایندگان استان های دیگر بصورت ماهانه و حتی هفتگی با رئیس جمهور، وزرا، معاونین رئیس جمهور، رئیس مجلس و ... جلساتی برای رایزنی و حل مشکلات مناطق خود برگزار میکنند، مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در طول سال گذشته حتی موفق به برگزاری یک نشست مشترک با نائب رئیس مجلس هم نشده است.
هفته گذشته همزمان با یکسالگی مجلس دهم، در راستای اجرای "بند- ج- ماده دوم" آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی انتخابات هیات رئیسه و رئیس مجلس در بهارستان برگزار شد.
 
از همان ابتدا هم میشد حدس زد که باتوجه به رویکرد اعتدالی علی لاریجانی در سالهای گذشته و اجتماع فراکسیون های فراگیر سیاسی در خصوص ادامه ریاستش، مرد سیاستمدار و باهوش بهارستان میتواند در انتخابات داخلی مجلس به رستگاری برسد.
 
علاوه بر تغییرات در سطح مدیریت، کمیسیون ها و حتی نحوه استقرار نمایندگان در صندلی های مجلس نیز می بایست از نو انتخاب و ساماندهی شود. 
 
اما آیا این تغییرات در سطح محلی و  مقیاسی کوچک تر ،به مجمع نمایندگان استان ها نیز میرسد؟ تشکل هایی که به اذعان بیشتر نمایندگان و کارشناسان میتواند نقش بسیار تاثیرگذاری در روند معادلات بهارستان و همچنین جذب امتیازات و رفع مشکلات استان ها داشته باشد.
 
نگاهی اجمالی به مجامع نمایندگان استان های توسعه یافته کشور از جمله تهران، اصفهان، شیراز، مشهد و ... نشان میدهد که این استان ها در ادوار گذشته همواره از مجمع نمایندگان منسجم و فعالی برخوردار بوده اند.
 
این در حالیست که مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در یکسال گذشته حتی به اذعان خود نمایندگان، هیچ گاه نتوانسته است در راستای همگرایی و پیشبرد برنامه های استان موفق عمل کند.
 
در حالی که مجامع نمایندگان استان های دیگر بصورت ماهانه و حتی هفتگی با رئیس جمهور، وزرا، معاونین رئیس جمهور، رئیس مجلس و ... جلساتی برای رایزنی و حل مشکلات مناطق خود برگزار میکنند، مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در طول سال گذشته حتی موفق به برگزاری یک نشست مشترک با نائب رئیس مجلس هم نشده است.
 
گفته میشود، ریاست مجمع که هم اکنون بر عهده هادی بهادری است سال گذشته به صورت قرعه کشی انتخاب شده است، اما عملکرد یکسال گذشته، نمایندگان را مجاب کرده است که در دور جدید تغییراتی در آن ایجاد کنند.
 
حتی به دلیل ضعف و ناکارآمدی مجمع نمایندگان استان، کمتر دیده شده است که هر 12 نماینده آذربایجان غربی بتوانند یک نامه یا پیشنهاد مشترک را به امضاء برسانند.
 
این در حالیست که روند امورات در بهارستان به شکلی پایه گذاری شده که بدون اجماع همه نمایندگان استان در خصوص مسائل مختلف، موفقیت طرح ها و حل مشکلات، بعید و یا مشکل به نظر می رسد.
 
یکی از نمایندگان مجلس که خواست نامش فاش نشود به خبرنگار نوید آذربایجان گفته است که به احتمال زیاد ریاست مجمع نمایندگان در دور جدید، بر عهده محبی نیا، نماینده باسابقه و دنیا دیده میاندوآب گذاشته میشود.
 
همچنین در این خصوص نادر قاضی پور در گفت و گو با خبرنگار نوید آذربایجان در پاسخ به این سئوال که "آیا مجمع نمایندگان در دور گذشته به صورت قرعه کشی انتخاب شده است؟ "میگوید:حالا هر طور که انتخاب شود، مهم نیست، هر کس داوطلب باشد باید انتخاب شود.
وی ارزیابی خود از مجمع نمایندگان را معمولی ارزیابی میکند.
نماینده مردم اورمیه در مجلس میگوید: این انتخابات با تعیین زمان و اعلام آقای روح الله حضرت پور احتمالا به زودی برگزار خواهد شد.
 
به سراغ حضرت پور میرویم؛ او در خصوص زمان برگزاری این انتخابات به خبرنگار ما میگوید: زمان انتخابات دقیقا مشخص نیست، اما مطابق آئین نامه باید به زودی انجام شود، در صورت هماهنگی لازم با همکاران سعی میکنیم این انتخابات در هفته پیش رو برگزار شود.
 
در صورت برگزاری جلسه انتخابات در هفته جاری، احتمالا باید منتظر تغییراتی در ساختار مجمع نمایندگان استان باشیم.
 
محمد آقایارلو
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون