جستجو
تاريخ انتشار : 1396/09/23 - 10:31
مناظره اکبر اعلمی و حمید رسائی در دانشگاه زنجان پیرامون: رابطه با آمریکا، اشغال سفارت آمریکا، دستاوردها و پیامدها
خدا رحمت کند امام را وقتی که قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت آنقدر انصاف و صداقت داشت که اظهار کند من جام زهر را نوشیدم اما اینها جام زهر را به خورد مردم دادند و میلیاردها دلاری را که صرف برنامه هسته ای خود کرده بودند را نابود کردند، با اجازه چه کسی؟ واقعا راست می گوئید که دلتان برای مسلمان های خارج از کشور دلتان سوخته است، چرا برای آیغورها که ...

 

حمید رسایی:

بحثمان درباره رابطه با آمریکاست و آیا رابطه با آمریکا به نفع جمهوری اسلامی هست یا نیست. قبل از اینکه بحث را شروع کنیم باید یک ملاک و شاخصی داشته باشیم. آقای اعلمی مشخص بکنند که کدامیک از اینها ملاک و شاخص ایشان هست، آیا ملاک برای رابطه با آمریکا اصول مسلم دینی ما در رابطه با استکبارستیزی است، یا ملاک های قطعی امام امت است، یا ممکن است که ایشان بگویند ملاک ما قانون و یا منفعت عمومی است.

اکبر اعلمی:

از هریک از این مناظر می شود در این خصوص بحث و بررسی کرد اما از آنجا که رویکرد و قرائت های مختلفی نسبت به دین وجود دارد و هرکس معرفت و رویکرد خود نسبت به دین را به عنوان عین دین به خورد مردم می دهد و همین امر باعث بوجود آمدن اختلاف نظرهای زیادی می شود، همچنین از آنجا که قدرت و مشروعیت رهبری هم ناشی از قانون اساسی است، لاجرم قانون اساسی بعنوان میثاق و منشور ملی برای ما فصل الخطاب است و هریک از تصمیماتی که در جمهوری اسلامی گرفته می شود، حق یا ناحق و درست یا نادرست بودن آن باید بر پایه شاخصی بنام قانون اساسی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

مواضع امام درباره آمریکا و اشغال سفارت آمریکا را محترم و سرمه چشم خود قرار می دهیم اما مباحث تاریخی را نمی توان برپایه فتاوی و احکام مراجع و رهبران مورد تحلیل و بررسی قرار داد بلکه باید براساس یافته ها و داده ها و اتفاقات و واقعیت های ملموسی که رخ داده است مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

بنابراین پاسخ آقای رسایی را اینگونه می دهم که مبانی ما برای بررسی موضوع مناظره برپایه مبانی قانون اساسی، مبانی حقوقی، حقوق بین الملل و قوانین و هنجارهای بین الملل و منافع و مصلحت کشور و مردم است.

رسائی:

ممنون که آقای اعلمی مبانی خود را مشخص کردند. همین طور که ایشان فرمودند بنده هم اینها را قبول دارم و حرفهای درستی است.

اصل ۱۵۲در فصل دهم قانون اساسی درباره سیاست خارجی صحبت می کند. در این اصل آمده است: «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هر گونه سلطه‏ جویی و سلطه‏ پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت‏های سلطه‏ گر و روابط صلح ‏آمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است». البته اصل های دیگری هم مثل اصل ۱۵۵وجود دارد.

اعلمی:

 درواقع یکی از اصول مهم قانون اساسی که دکترین سیاست خارجی را تعیین می کند همین اصل ۱۵۲است.

🔸رسائی: بنابراین اصل ۱۵۲قانون اساسی تکلیف ما را مشخص کرده است و تاکید می کند که رابطه ما با یک کشور باید بر اساس نفی سلطه‌جویی و سلطه پذیری باشد، حقوق همه مسلمانان در آن باید دیده شود و استقلال و تمامیت ارضی کشور هم باید حفظ شود.

ما از ابتدای انقلاب اسلامی بارها پای میز مذاکره با آمریکایی ها نشسته ایم آقای اعلمی بگویند تاکنون کجا و براساس کدام تجربه در رابطه ما با آمریکا، ما منفعت داشته‌ایم و آمریکا در تمامیت ارضی و استقلال ما دخالت نکرده است. یک نمونه بیاورند

اعلمی:

البته قرار نیست که بنده در برابر آقای رسائی در موضع انفعالی قرار گرفته و فقط به پرسش های ایشان پاسخ بدهم. ما ابتدا در چارچوب موضوع تعیین شده برای مناظره یعنی رابطه با آمریکا بحث می کنیم و هریک دیدگاه های خود را در این خصوص بیان می کنیم آنگاه بحث چالشی خواهد بود و هریک از طرفین به نقد و بررسی دیدگاه های مطرح شده یکدیگر می پردازند.

🔸اکبر اعلمی:

واقعیت این است که ما در دنیایی زندگی می کنیم که در آن قدرت و ثروت حرف اول را می زند و همه کشورهای ریز و درشت برای رسیدن به ثروت و قدرت بیشتر، از همه ابزارها استفاده می کنند تا مولفه های قدرت و ثروت خود را به حداکثر برسانند و با تبدیل تمام تهدیدها به فرصت ها، بستر و زمینه ای را فراهم کنند که در آن امکان ایجاد امنیت، رفاه و آرامش برای مردم جامعه اشان تامین شود.

در همین راستاست که ملاحظه می کنیم کشوری مثل ویتنام که نزدیک به ۲۰سال تحت اشغال و تجاوز آمریکایی ها قرار داشت و سالانه نزدیک به ۵۰۰هزارتن بمب بر سر مردم این کشور فرو می ریخت و بیش از ۵میلیون نفر از مردم ویتنام به دست آمریکائیان کشته و مجروح شدند، برای حفظ منافع و تامین امنیت و آرامش مردم خود و بحداکثر رساندن مولفه های ثروت و قدرت خود، همه اینها را کنار می گذارد و در مقام برقراری رابطه با کشوری مثل آمریکا بر می آید که به عنوان یک ابرقدرت جهانی و یک واقعیت شناخته شده است و با شعار هم نمی توان این واقعیت را انکار کرد. یاکشوری مثل ژاپن را داریم که دو شهر مهمش بنام هیروشیما و ناکازاکی توسط آمریکائیان بمباران می شود اما مشاهده می شود که در شرایط فعلی بهترین رابطه را با آمریکا برقرار می کند.

در کنار این کشوری مانند چین را داریم که با یک میلیارد و ۳۰۰میلیون نفر جمعیت و داشتن معادل ۳.۲تریلیون دلار ذخایر ارزی، بدنبال تقویت رابطه خود با آمریکاست و در خیلی از جاها از مواضع خود کوتاه می آید و علیرغم داشتن اختلافات ایدئولوژیک و اختلافات سیاسی و فرهنگی و اختلاف در منافع ملی، سعی می کند که مشترکات خودش را تقویت کند. فراتر از آن ابرقدرت دیگر روسیه را داریم که می بینیم باوجود  اختلاف دیدگاه و رویکرد متفاوتی که از حیث سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با آمریکائی ها دارد سعی می کند روی مشترکات خود و آمریکائی ها متمرکز شود و برای تقویت مولفه های قدرت و ثروتش، رابطه خود را با آمریکا تقویت کند.

بدیهیست در چنین دنیایی فضائی فکر کردن و قطع رابطه با آمریکا نتیجه اش کره شمالی خواهد شد. هیچ ملت و دولت عاقلی مایل نیست جای کره شمالی قرار بگیرد.

بنابراین در شرایط فعلی، تامین منافع ملی، تامین امنیت و مصالح ملی و تامین مصالح مردم و حتی امنیت سیستم و نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاب می کند تاجایی که مقدور است با تاکید بر حفظ احترام متقابل با آمریکا بعنوان یک واقعیت رابطه داشته باشیم. در غیر این صورت ناگزیریم به پادوهای این کشور در منطقه متوسل بشویم و کار بجایی می رسد که کشورهایی مثل عربستان و امارات برای ما خط و نشان می کشند.

از اینرو از نگاه بنده بعنوان یک دانش آموخته حقوق و اقتصاد و کسی که سال های متمادی در عرصه سیاست فعالیت کرده و با الفبای سیاست آشناست تاکید می کنم  رابطه با آمریکا بهتر از رابطه با روسیه و چین خواهد بود. به موجب اصل ۱۵۲قانون اساسی هم هر اقدامی که به تداوم قطع رابطه با آمریکا منجر شود مغایر با قسمت اخیر اصل ۱۵۲قانون اساسی است که در آن تصریح شده است؛ « روابط صلح‏آمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است»

اشاره شد که اصل ۱۵۲قانون اساسی دکترین سیاست خارجی ما را بیان کرده است. طبق این اصل ما با هرکشوری که بخواهیم رابطه برقرار کنیم قهرا باید براساس نفی هرگونه سلطه جوئی و سلطه پذیری و حفظ استقلال همه جانبه باشد. اما آیا رابطه ما با چین بر پایه استقلال همه جانبه استوار شده است!؟ ما اکنون بنجل ترین کالاهای مصرفی خود را از چین وارد می کنیم. آب پنیر از کشورهای دیگر وارد می شود. در دولت احمدی نژاد ۴تن الاغ وارد کردیم. هم اکنون سوزن را هم از خارج وارد می کنیم . بنابراین استقلال تنها استقلال سیاسی نیست بلکه شامل استقلال اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی است و قانون اساسی بر استقلال همه جانبه تاکید کرده است.

در این بین اگر باهرکشوری رابطه برقرار کنیم و احساس کنیم به استقلال همه جانبه و یا تمامیت ارضی ما خدشه ای وارد کرده و آنرا مورد تهدید قرار می دهد بدیهیست که ما باید این رابطه را بگونه ای مدیریت کنیم تا به رابطه مطلوب دست یابیم.

 

اکبر اعلمی:

همچنین در این اصل[۱۵۲] دفاع از حقوق همه مسلمانان هم جزء دکترین سیاست خارجی ماست. بله ما به دنبال دفاع از حقوق همه مسلمانان هستیم و در همین راستا حیات خلوت خود را در افغانستان، سوریه یمن، عراق و لبنان قرار داده ایم. اما از همین دریچه نباید به منافع ملی آمریکا نگریست. آمریکا هم حیات خلوتش اسرائیل است و برقراری رابطه الزاما به این مفهوم نیست که ما با کشورهایی رابطه برقرار کنیم که رویکردش عین رویکرد ماست یعنی آنها هم بدنبال تامین منافع مسلمانان باشند. طبیعیست که آنها هم بدنبال منافع خود می باشند اگر اسرائیل منافعشان را تامین کرد با اسرائیل رابطه برقرار خواهند کرد و اگر عربستان منافعشان را تامین کرد سعی می کنند رابطه خود را با عربستان تقویت نمایند.

عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر، بخش دیگری از دکترین سیاست خارجی ماست. هرکشوری تا جائی که برایش مقدور و میسر می باشد تلاش می کند در برابر کشورهای ریز و درشت تعهد نپذیرد اما باید در نظر داشت که برای برقراری رابطه، یک چیزهائی را می دهند و یک چیزهایی را می گیرند و در ما در دنیایی زندگی می کنیم که واقعیت ها را تسلیحات، ثروت و سایر مولفه های قدرت مشخص می کنند.

همچنین اصل ۱۵۲، دولت به مفهوم حکومت را موظف به برقراری  روابط صلح ‏آمیز متقابل با دول غیر محارب  کرده است. در همین راستا ما با همه دولت ها مانند چین کمونیستی رابطه داریم با روسیه که قبل و بعد از انقلاب در ایران سوابق استعماری فراوانی دارد کافیست به قراردادهای استعماری مانند قرارداد ترکمانچای نگاهی شود. ما همه این ها را نادیده گرفته و برای حفظ مصالح خود با روسیه رابطه داریم و در خیلی از مواضع خود هم کوتاه آمده ایم.

 

حمید رسائی:

آقای اعلمی فرمودند که ملاک من در موضوع رابطه، قانون اساسی و منفعت ملی است. بنده هم به یک اصل قانون اساسی اشاره کردم که خیلی اصل روشن و واضحیست. ولی در روز روشن آقای اعلمی آمدند این اصل را بدون اینکه توضیح بدهند.گفتم که آقای اعلمی بفرمائید در ۳۸سال گذشته مواردی که بین جمهوری اسلامی و آمریکا بوده، چه مذاکره و روابطی بوده است، از قرارداد الجزایر پس از قصه گروگانگیری بگیرید تا بحث های شاه و موارد دیگر که آخرین موردش همین برجام است و مدافعان و سینه چاکان برجام هیچکدام دلشان نمی خواهد در این مورد حرفی بزنند از رئیس جمهورش بگیریدکه می گوید مذاکره با آمریکا دیوانگیست؛ کاری خودشان در ۴سال و نیم انجام داده و می گوید ای آمریکا کشورهای دیگر نگاه می کنند به بدعهدی های تو نسبت به جمهوری اسلامی که در این چند سال در مورد برجام انجام داده ای و باخودشان می گویند مگر ما دیوانه ایم که با این ها مذاکره کنیم؟

خوب ما می گوییم آقای روحانی شما که قرارداد سعدآباد را در سال ۸۲امضا کرده بودید و آنها به هیچکدام از تعهداتشان عمل نکردند بعد دوباره رفتید با آنها مذاکره کردید معنایش این است که همین دیوانگی را خودت انجام داده ای. تو دیدی که آنها به تعهداتشان عمل نکردند و رفتی و دوباره مذاکره کردی!

شما که می گویید رابطه باید بگوئید این موارد گذشته اش که سود کرده ایم من دارم موارد ضررش را می گویم. شما یک مورد بگویید که آنها به تعهداتشان عمل کرده اند آخرین موردش همین موضوعه، نه با ما با بقیه هم همینطور است.

آقای اعلمی فرمودند که ژاپن بهترین رابطه را با آمریکا دارد. آقای اعلمی من تعجب می کنم از شما، آمریکا همین الان ۹تا پایگاه نظامی در ژاپن دارد طبق قانون اساسی که شما آنرا ملاک قرار می دهید نتیجه داشتن رابطه با آمریکا معلومه شما دنبال این رابطه اید و بیش از ۴۰هزار سرباز آمریکائی در ژاپن است و این نتیجه رابطه است. من نمی گویم که آقای اعلمی این رابطه را می خواهد ها، قطعا آقای اعلمی دنبال چنین رابطه ای نیست.

ژاپن مطابق توافقنامه ای که داره حق نداره ارتش داشته باشد ژاپن الی الابد باید بابت شکست درجنگ جهانی غرامت به آمریکا بپردازد. در ژاپن به نوامیس و زن های ژاپنی تجاوز می کنند و ژاپنی ها هم حق اعتراض ندارند و اگر یک آمریکائی این کار را انجام دهد باید در کشورش خودش محاکمه شود، این همان کاپیتولاسیون است دیگه. آیا این بهترین رابطه است؟

 

رسایی:

ایشان می گوید آمریکا ابرقدرت است و ما ناگزیر از رابطه ایم. بابا این تز دکتر روحانی بود و آن موقع که می خواست رئیس جمهور شود گفت آمریکا کدخداست من چرا با اروپا ببندم، می روم با کدخدا می بندم. کسی که صاحب این تز بود امروز می گوید اگر کسی این کار را بکند باید برود در تیمارستان، این حرف آقای روحانی صاحب این مکتب است که بعد از ۵سال مطرح شده است.

کی گفته آمریکا ابرقدرت است و ما ناگزیر از رابطه ایم!؟ بله ما مشکل داریم. مشکل ما در کشور به دلیل عدم رابطه با آمریک نیست مشکل ما در کشور به دلیل وجود مسئولینی است که فرزندان و خانواده هایشان در انگلیس و کانادا زندگی می کنند. چه آن مسئولین عمامه بسرش چه آن مسئولین دکتر و مهندسش. اگر انقلاب پیش نمی رود اگر انقلاب به اهدافش نمی رسد وجود نفوذی هایی از این دست است که فرزندان و خانواده هایشان را در خارج از کشور اقامت داده اند نمونه اش همین دری اصفهانی و نماینده حقوقی آقای ظریف است.

مساله اصلی این است که ما مسئولینی داریم که خانه هایشان ۴۰میلیارد تومان می ارزد. از این مسئولین یک چیز در میآید که چرا باید با آمریکا بجنگیم آقا ول کن چرا باید با اینها دعوا بکنیم؟ کسی که زن و بچه و دامادش در سوئد است خوب معلوم است که این آقا نمی خواهد.

مجری: ۶:۲۰دقیقه شد.

اعلمی: آقای رسایی تازه گرم شده اجازه بدهید ادامه بدهد.

رسائی: نه آقای اعلمی بگوید من اینها را قبول ندارم. مشکل ما مسئولینی است که زندگی های اشرافی دارند.

آقای اعلمی از من پرسیدند که آیا چین و روسیه کمتر از آمریکا منافع ملی ما و یا مسلمانان را مورد تهدید قرار داده است.

امام فرمود آمریکا شیطان بزرگ است و بقول آیت الله جوادی آملی اگر با آنها دست دادید باید انگشت های دستتان را بشمارید که کم نشده باشد. چون آمریکایی ها در راس این کشورهاست و سابقه ای که با ما قبل و بعد از انقلاب داشته است و یکی همین سفارتخانه ای که تبدیل شد به لانه جاسوسی و اگر آنجا اشغال نشده بود بسیاری از این جاسوس ها که لو رفتند، سایر اقدامات آمریکا علیه ایران عبارتند از مصادره اموال ایران، حمله نظامی در واقعه طبس، حمایت از ۴تا کودتا در این کشور، حمایت از صدام برای حمله به ایران، تامین سلاح شیمیایی برای عراق، حمله به کشتی ها و سکوهای نفتی، ساقط کردن هواپیمای مسافربری ما، حمایت از سازمان منافقین، اعمال تحریم های ظالمانه، حمایت از گروهک های تروریستی در مرزها و اطراف مرزها، بجز این ها عملیات نرم، تهاجم فرهنگی بوسیله شبکه های مختلفی که راه انداختند و ترور دانشمندان ما که نمونه هایش زیاد است. من نمی گویم چین و روسیه نوک ما هستند آقای اعلمی بگویند کدامیک از اینها چنین لیستی را دارند؟ و بگویند در این چند سال گذشته منافع ما در رابطه با آمریکا تامین شده است؟

 

اکبر اعلمی:

آقای رسایی از تعبیر سینه چاکان برجام استفاده کردند. اولا- اگر دوستان دیگر فرصت مطالعه مواضع بنده را نداشته اند فکر می کنم که آقای رسائی با مواضع بنده آشناست. من نه سینه چاک برجام بوده ام و نه سینه چاک اشخاص و مقامات جمهوری اسلامی هستم و نه سینه چاک جریانات سیاسی هستم به همین خاطر هم هستش که همیشه در حاشیه قدرت هستیم و برخلاف کسانی که ایشان اسم بردند و باخود سرمایه های مملکت را نه با شتر که با کشتی های عظیم می برند، ما را بخاطر داشتن همین مواضع مستقل و اینکه در مجلس دیدگاه های خود را صادقانه مطرح می کردیم و سینه چاک اشخاص نبودیم و تنها سینه چاک مردم بودیم ردصلاحیت کردند.

ثانیا-جناب آقای رسائی قبل از اینکه دولت روحانی بر سرکار آید مذاکره با آمریکا را چه کسی آغاز کرده بود مگر بجز این بود مگر بجز این بود که وزیر امور خارجه وقت با اجازه رهبری، سلطان قابوس را واسطه قرار دادند و با آمریکائی ها وارد مذاکره شدند و ۶ماه قبل از اینکه روحانی بر سرکار آید به مذاکرات هسته ای پرداختند تا جائی که وقتی روحانی بر سرکار آمد و وزیر خارجه احمدی نژاد گزارشی از پیشرفت این مذاکرات را باو می دهد روحانی متعجب می شود؟

اما متاسفانه برخی از دوستان اصلاح طلب ما و آقای روحانی که در این ۵-۴ساله قاطی اصلاح طلبان شده چون گمان میکردند که برجام تحفه ای است که هرکس بنام خودش تمام کند فردای خودش را تضمین خواهد کرد به همین سبب همه کارها و زحماتی که  در ۶ماه قبل از به قدرت رسیدن روحانی انجام شده بود را بنام خود مصادره کرده و آقای ظریف وزیر امورخارجه را با امیرکبیر و این اقدام را با فتح خرمشهر و فتح المبین مقایسه کردند.

 

اکبر اعلمی:

آقای رسائی بیاد دارد که بنده همان زمان نوشتم خدا رحمت کند امام را وقتی که قطعنامه ۵۹۸را پذیرفت آنقدر انصاف و صداقت داشت که اظهار کند من جام زهر را نوشیدم اما اینها جام زهر را به خورد مردم دادند و میلیاردها دلاری را که صرف برنامه هسته ای خود کرده بودند را نابود کردند، با اجازه چه کسی؟

همانروزها نوشتم؛ «کسی که اختیار ریشش را ندارد ریشه ها را هرگز باو نمی سپارند». آقای ظریف قبل از اینکه وزیر خارجه شود از ریش پروفسوری استفاده می کرد اما پس از وزیر امورخارجه شدن دستور آمد که باید ریش کامل بگذارید حال بفرمائید کسی که اختیار ریشش را ندارد آیا ریشه ها را باو می سپارند؟

بدیهیست که هیچیک از این تصمیمات بدون اجازه مقام رهبری صورت نگرفته است. آقای روحانی که گاهی در رابطه با ساده ترین و پیش پا افتاده ترین اختیاراتی که قانون اساسی برای او محترم شمرده است، بدون اجازه رهبری نمی تواند آب بخورد، چگونه جرات می کند بدون اجازه رهبری در چنین مساله مهمی با آمریکائی ها وارد مذاکره شود!؟ شما مطمئن باشید که برجام تصمیم نظام بوده است.

در زمان آقای خاتمی کلینتون قصد داشت در سازمان ملل با رئیس جمهور کشورمان دست بدهد اما آقای خاتمی از ترس اینکه مبادا در ایران مورد شماتت قرار بگیرد، در دستشوئی پنهان شد تا با او رودرو نشود. آقای روحانی هم برای اینکه با اوباما دست ندهد بهانه دیگری آورد و به صحبت تلفنی اکتفا کرد.

آقای رسائی ما که نمی خواهیم همدیگر را گول بزنیم و باگفتن برخی سخنان احساسات دیگران را تحریک و تهییج بکنیم، نظام  به این نتیجه رسیده بود که اگر با آمریکائی ها و اروپائی ها وارد مذاکره نشود منافع و مصالح کشور به خطر خواهد افتاد و خود هم می دانید که به خطر افتاده بود و الان هم در معرض خطر می باشد و اگر این مشکل برطرف نشود خطرات بزرگتری در انتظار ماست و ما گاهی ناگزیریم دفع افسد به فاسد کنیم.

اصلا فرض می کنیم آقای ظریف و روحانی آنقدر توان، جرات و شهامت یافته بودند که رفتند و بدون اجازه رهبری با آمریکائی ها وارد مذاکره شدند، حالا بفرمائید توافق هسته ای در کجا تصویب شد؟ مگر به محض مطرح شدن در مجلس بلافاصله تصویب نشد و مگر این مصوبه به شورای نگهبان نرسیده وسط راه مجلس و شورای نگهبان تائید نشد؟ با اجازه چه کسی؟

پس قبول کنید که این تصمیم نظام بوده است و این نظام بود که سینه چاک برجام بوده است. حتی وقتی این دبوانه رئیس جمهور آمریکا گفت من توافقنامه را پاره می کنم مقام رهبری فرمودند اگر شما آنرا پاره کنید ما آنرا آتش می زنیم، بعد هم گفتند مادامی که آنها پاره نکرده اند ما آتش نمی زنیم، یعنی چه؟ یعنی اینکه برجام چیز خوبیست و ما می خواهیم این برجام کماکان حفظ شود. اگر رهبری مخالف توافقنامه بودند کافی بود با یک ایما و اشاره به رئیس مجلس اعلام می کردند به محض وصول توافقنامه در مجلس شما آنرا رد کنید. علیرغم همه هارت و پورت هائی که برخی نمایندگان داشتند، در مجلس تصویب و توسط شورای نگهبان تائید شد. مگر شورای نگهبان برخلاف نظر رهبری چیز را تائید کند!؟

 

اما در رابطه با بحث وظیفه ما در حمایت از مسلمان_های_جهان، بسیار خوب شما که سینه چاک مسلمانان جهان هستید بفرمائید آیا فقط همین یک اصل در قانون اساسی وجود دارد؟ آنجا که می گوید تامین بیمه رایگان، تامین آموزش و پرورش رایگان، تامین تغذیه و مسکن برای همه ملت ایران جزء وظایف حکومت است، آیا اولویت با مردم ایران است یا مسلمان های یمن و عربستان؟ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است. شما ابتدا رفاه و امنیت را برای مردم ایران تامین بکنید بعد از مسلمانان جهان حمایت کنید.

زمانی قدرت خرید ما با قدرت خود ترکیه برابر بود یعنی ۷تومان می دادیم یک دلار می گرفتیم آنها هم ۷۰لیر می دادند و یک دلار می گرفتند آقای رسائی الان قدرت خرید ما چقدر است و قدرت خرید ترکیه چقدر است؟ امارات در اوایل انقلاب مثل یکی از دهکده های ما بود الان درحال طعنه زدن به اروپاست. چرا ما اینقدر عقب مانده ایم با این همه منابع و معادن و ذخایر و استعدادهای درخشانی که داریم؟

واقعا راست می گوئید که دلتان برای مسلمان های خارج از کشور دلتان سوخته است، چرا برای آیغورها که توسط چینی ها کشته شدند صدایتان درنیامد؟ چرا برای چچنی ها که توسط روس ها کشته شدند صدایتان در نیامد!؟

واقعیت این است که ما گاهی منافع ملی را منافع شخصی و جناحی خود تفسیر می کنیم.

اکبر اعلمی:

 فرمودید مسئولین دزدند. آقا دزدند؟ آیا من مسئولین را تعیین کرده ام. همه مسئولان کشور از فیلتر شورای نگهبان که همشون مثل شما روحانی هستند عبور کرده اند. خوب چرا اجازه نمی دهند ۴تا آدم سالم که مبارز با فساد هستند وارد مجلس بشوند؟ چرا اجازه نمی دهند از بین ۸۰میلیون نفر ایرانی که بسیاری از آنها شایستگی های فراوانی دارند فقط بدلیل داشتن مواضع سیاسی متفاوت با شورای نگهبان ردصلاحیت می شوند؟ ما این مسئولین به زعم شما دزد را تائید کرده ایم؟ روحانی بد، از کدام فیلتر گذشته؟ آقای خاتمی بد، از کدام فیلتر گذشته؟ آیا در کشور ما همه این ۸۰میلیون نفر مانند همه مسئولین به زعم شما همشون دزدند و همشون سرمایه دار هستند و بچه های همشون هم درخارج از کشور حضور دارند!؟ چرا اجازه نمی دهند افرادی که از هر حیث آدم های سالم و مورد تائیدی هستند وارد قدرت بشوند!؟ اگر نقد می کنید اول یک سوزن به خودتان بزنید بعد یک جوالدوز به دیگران.

ایشان فهرستی از جنایاتی که آمریکا در ایران مرتکب شده برای ما ایراد کردند اکنون از جناب رسائی سوال می کنم که این جنایات نتیجه رابطه_با_آمریکاست یا نتیجه قطع_رابطه_با_آمریکا!؟ اگر کشتی ها و هواپیمای مسافربری ما را زدند و در جنگ ایران و عراق به عراقی ها کمک کردند و دهها جنایت دیگری که من می توانم بیشتر از شما بربشمارم نتیجه رابطه ما با آمریکاست و یا  نتیجه قطع رابطه با آمریکاست!؟ ما اگر مثل سایر کشورها با آمریکا یک رابطه معقول با حفظ احترام متقابل داشتیم، آیا باز هم کشتی های ما را می زدند آیا باز هم در جنگ به عراق کمک می کردند؟

به ژاپن اشاره کردید. ایکاش بیشتر مطالعه می کردید. اگر هم اکنون پایگاه های نظامی آمریکا در ژاپن مستقر است این نتیجه رابطه با آمریکاست و یا نتیجه شکست_ژاپن در جنگ جهانی که بدلیل بلند پروازی هایش دنیا علیه اش بسیج شد مثل بلندپروازی هایی که ما می کنیم آمدند ناکازاکی و هیروشیما را زدند و به عنوان فاتح و قدرت برتر پایگاه های خود را در آنجا مستقر کردند. ولی در همین شرایط اقتصاد ژاپن طعنه می زند به اقتصاد آمریکا. همین چشم بادومی ها الان در همه زمینه ها و تکنولوژی نسبت به ما برتری دارند. اگر واقعا داشتن پایگاه آمریکا در آنجا موجب چنین پیشرفت و برتری شده است، من بی پروا می گویم ایکاش ما هم چندتا از این پایگاه ها را در ایران داشتیم ولی از همان ثروت و تکنولوژی ژاپنی ها برخوردار می شدیم.

رسائی:

مذاکره درباره برجام و مذاکره در باره برنامه هسته ای را آقای روحانی شروع کرد. بلکه در دولت قبلی هم در باره برنامه هسته ای مذاکره می کردند اما نه در مورد برجام. برجام که یک کودک ناقص الخلقه است و امروز حتی رئیس جمهور هم نمی تواند از آن دفاع بکند یعنی چیزی ندارند، محصول این دولت است آقای اعلمی. اصل مذاکره قبلش بود رهبر انقلاب هم فرمودند. ما نمی گوئیم مذاکره نکنید ما می گوئیم چرا این جوری مذاکره می کنند؟ چرا تانک می دهید و یک کلاشینکف آوردید و جشن پیروزی گرفتید؟  آقای اعلمی هم گفت دیگه گفت همه چیزمان را پلمپ کردید همه چیز را از بین بردید اینها ربطی به رهبری ندارد اینها محصول مذاکرات روحانی و ظریف است. اینها محصول برجام است و برجام هم نطفه اش در این دولت تشکیل شد.

می گویند هیچ تصمیمی بدون اجازه رهبری صورت نگرفته است. بارها و بارها آن چیزی که مطلوب رهبری بوده صراحتا در بیاناتش و در آن نامه ای که مجوزنامه برجام است که امضا کرد رهبری. بعد از شورای عالی امنیت ملی بعد از مجلس بعد از شورای نگهبان. در هیچکدام از اینها برجام رسیدگی نشد. در مجلس و شورای نگهبان اصلا برجام نیامد که ما رسیدگی کنیم و طبق قانون اساسی باید می آمد ولی آقای لاریجانی که مدافع سرسخت دولت و کاندیدای سه سال دیگر شماست مجبورتان می کنند بیایید از او حمایت بکنید  همون لاریجانی که یکروز شعار می دادید سیمای_لاریجانی تعطیل باید گردد حالا باید براش سینه بزنید. همان لاریجانی طرحی را آورد در مجلس تصویب کردند که بصورت ضمنی اجازه اجرای برنامه برجام را به دولت بدهد. من تذکر دارم که برجام طبق قانون اساسی باید بیاید مجلس اما نگذاشتند. من در همانروز به آقای لاریجانی گفتم دیکتاتوری کردی.

 

رسایی:

همان لاریجانی طرحی را آورد در مجلس تصویب کردند که بصورت ضمنی اجازه اجرای برنامه برجام را به دولت بدهد. من تذکر دارم که برجام طبق قانون اساسی باید بیاید مجلس اما نگذاشتند. من در همانروز به آقای لاریجانی گفتم دیکتاتوری کردی.

الان آقای روحانی هم می گوید دارند تحریم های جدید می کنند تابحال که می گفتند روحش و جسمشو توجیه می کردند شورای نگهبان که برجام را رسیدگی نکرد شورای نگهبان قانون را رسیدگی کرد تازه به آن قانون هم عمل نمی کنند.قانون می گوید آنها اگر این کارها را کردند ما باید اینکار ها را بکنیم. الان آمریکائی ها اون کارها را کرده اند ولی مجلس ما که متاسفانه بذر بی غیرتی رویش پاشیده اند کجاست چرا نمی آیند چرا حرف نمی زنند چون خودشان تصویب کرده اند اما آقای لاریجانی چرا به آن قانون عمل نمی کنی چون منفعتتان در این است چون کاسبان برجام هستید. شما می خواهید با برجام کاسبی بکنید آقای لاریجانی شما به مردم دروغ می گفتید تحریم ها برداشته می شود، کو؟ کاسبان تحریم هم همانی بود که گفت می خواهم تحریم ها را بردارم رای شما را گرفت ولی بیشتر تحریمتان کرد.

می گویند چرا وقتی بحث چچن می شود صدای شما در نمی آید؟ صدای کی باید در بیاد آقای اعلمی؟ وزارت خارجه است، وزارتخارجه سکولار، وزارت خارجه ای که نسبتی با جمهوری اسلامی نداره. حرف ما اینه، داد ما اینه، وزارت خارجه ای که می گوید اگر من اونجاها دخالت بکنم آمریکا ناراحت می شود من برم در چچن دخالت بکنم یا سیستم خارجه ما باید بره؟ چرا عمل نمی کنه؟ واقعا حرف ما هم همینه!

آقای اعلمی شما هم مثل من بگویید هممون بگیم. بگوئید هرکس مال اندوزی این بد است. آقای اعلمی می گوید مسئولان را چه کسی تائید کرده آقای اعلمی شما خودت شورای نگهبان. آقای اعلمی یک سایت دارند شما بروید تو سایتش ۸۰میلیون ملت ایران مگر آدم های بدی هستند چرا نمی توانند تو سایت ایشون نظر بدهند . شما اگر نظر بدهید ایشان باید آنرا تائید بکند تا نظر منتشر شود این یعنی شورای نگهبان این یعنی نظارت استصوابی. آقای اعلمی شما برای سایت خودت نظارت_استصوابی قائلید اما برای مملکت این را قائل نیستی!

من می گم آقای اعلمی بیایید بگیم آقای نعمت زاده ۱۰۰۰میلیارد تومان ثروت دارد و از اول جمهوری اسلامی تا الان مسئول مسئول بوده غیر از ۴سال دوم دولت احمدی نژاد خوب نعمت زاده چه چوری به اینجا رسیده است؟ من در مجلسی که اکثریتش طرفدار دولت و هوادار لاریجانی است من داد زدم.

 

اعلمی: آقای رسائی جوگیر شده بود . وقتی آدم جوگیر می شود از این شاخه به آن شاخه می رود.

آقای رسایی توپ چچن ها و آیغورها را انداختند تو زمین وزارت خارجه دولت روحانی!

بابا آنزمان که دولت احمدی نژاد برسرکار بود و شما در مجلس بودید.

در زمان خاتمی و احمدی نژاد بیش از ۲۰۰ وزیر را به مجلس کشیدم و در رابطه با مسائل مختلف از آنها سوال کردم و به همین سبب هم ردصلاحیت شدم. من که بیش از شما به عملکرد امثال نعمت_زاده انتقاد کرده ام. ولی در زمان احمدی نژاد هم خیلی از این اتفاقات افتاد چرا در آن زمان صدایتان درنیامد؟ چند میلیارد اختلاس شد. بابک_زنجانی مولود کدام سیاست است؟ اینها محصول سیاستی است که مجلس شما و دولت آقای احمدی نژاد در پیش گرفته بود. من می خواهم بگویم که سیستم ما بیمار است و وقتی یک سیستم بیمار باشد چه در زمان خاتمی باشد، چه در زمان روحانی و چه در زمان احمدی نژاد نتیجه اش این می شود و اینکه ۳۷سال است که در حال درجا زدن در مرحله امنیت هستیم.

 

اما در رابطه با مقایسه سایت بنده با نظارت_استصوابی شورای نگهبان، اولا- بنده نه سایت شخصی دارم و نه و وبلاگ که بخواهم پیام های کاربران را کنترل کنم زیرا سایت بنده ده ساله که کلا از دسترس خارج شده است!

ثانیا-قبل از اینکه من پاسخ شما را بدهم یکی از دانشجویان پاسخ دندان شکنی داد، یک سایت شخصی جزء حریم_شخصی افراد و در مالکیت آنهاست اما کشور ایران نه جزء حریم شخصی شورای نگهبان است و نه در مالکیت انحصاری آنهاست!؟

رسایی:

همان لاریجانی طرحی را آورد در مجلس تصویب کردند که بصورت ضمنی اجازه اجرای برنامه برجام را به دولت بدهد. من تذکر دارم که برجام طبق قانون اساسی باید بیاید مجلس اما نگذاشتند. من در همانروز به آقای لاریجانی گفتم دیکتاتوری کردی.

الان آقای روحانی هم می گوید دارند تحریم های جدید می کنند تابحال که می گفتند روحش و جسمشو توجیه می کردند شورای نگهبان که برجام را رسیدگی نکرد شورای نگهبان قانون را رسیدگی کرد تازه به آن قانون هم عمل نمی کنند.قانون می گوید آنها اگر این کارها را کردند ما باید اینکار ها را بکنیم. الان آمریکائی ها اون کارها را کرده اند ولی مجلس ما که متاسفانه بذر بی غیرتی رویش پاشیده اند کجاست چرا نمی آیند چرا حرف نمی زنند چون خودشان تصویب کرده اند اما آقای لاریجانی چرا به آن قانون عمل نمی کنی چون منفعتتان در این است چون کاسبان برجام هستید. شما می خواهید با برجام کاسبی بکنید آقای لاریجانی شما به مردم دروغ می گفتید تحریم ها برداشته می شود، کو؟ کاسبان تحریم هم همانی بود که گفت می خواهم تحریم ها را بردارم رای شما را گرفت ولی بیشتر تحریمتان کرد.

می گویند چرا وقتی بحث چچن می شود صدای شما در نمی آید؟ صدای کی باید در بیاد آقای اعلمی؟ وزارت خارجه است، وزارتخارجه سکولار، وزارت خارجه ای که نسبتی با جمهوری اسلامی نداره. حرف ما اینه، داد ما اینه، وزارت خارجه ای که می گوید اگر من اونجاها دخالت بکنم آمریکا ناراحت می شود من برم در چچن دخالت بکنم یا سیستم خارجه ما باید بره؟ چرا عمل نمی کنه؟ واقعا حرف ما هم همینه!

آقای اعلمی شما هم مثل من بگویید هممون بگیم. بگوئید هرکس مال اندوزی این بد است. آقای اعلمی می گوید مسئولان را چه کسی تائید کرده آقای اعلمی شما خودت شورای نگهبان. آقای اعلمی یک سایت دارند شما بروید تو سایتش ۸۰میلیون ملت ایران مگر آدم های بدی هستند چرا نمی توانند تو سایت ایشون نظر بدهند . شما اگر نظر بدهید ایشان باید آنرا تائید بکند تا نظر منتشر شود این یعنی شورای نگهبان این یعنی نظارت استصوابی. آقای اعلمی شما برای سایت خودت نظارت_استصوابی قائلید اما برای مملکت این را قائل نیستی!

من می گم آقای اعلمی بیایید بگیم آقای نعمت زاده ۱۰۰۰میلیارد تومان ثروت دارد و از اول جمهوری اسلامی تا الان مسئول مسئول بوده غیر از ۴سال دوم دولت احمدی نژاد خوب نعمت زاده چه چوری به اینجا رسیده است؟ من در مجلسی که اکثریتش طرفدار دولت و هوادار لاریجانی است من داد زدم.

 

اعلمی: آقای رسائی جوگیر شده بود . وقتی آدم جوگیر می شود از این شاخه به آن شاخه می رود.

آقای رسایی توپ چچن ها و آیغورها را انداختند تو زمین وزارت خارجه دولت روحانی!

بابا آنزمان که دولت احمدی نژاد برسرکار بود و شما در مجلس بودید.

در زمان خاتمی و احمدی نژاد بیش از ۲۰۰ وزیر را به مجلس کشیدم و در رابطه با مسائل مختلف از آنها سوال کردم و به همین سبب هم ردصلاحیت شدم. من که بیش از شما به عملکرد امثال نعمت_زاده انتقاد کرده ام. ولی در زمان احمدی نژاد هم خیلی از این اتفاقات افتاد چرا در آن زمان صدایتان درنیامد؟ چند میلیارد اختلاس شد. بابک_زنجانی مولود کدام سیاست است؟ اینها محصول سیاستی است که مجلس شما و دولت آقای احمدی نژاد در پیش گرفته بود. من می خواهم بگویم که سیستم ما بیمار است و وقتی یک سیستم بیمار باشد چه در زمان خاتمی باشد، چه در زمان روحانی و چه در زمان احمدی نژاد نتیجه اش این می شود و اینکه ۳۷سال است که در حال درجا زدن در مرحله امنیت هستیم.

 

اما در رابطه با مقایسه سایت بنده با نظارت_استصوابی شورای نگهبان، اولا- بنده نه سایت شخصی دارم و نه و وبلاگ که بخواهم پیام های کاربران را کنترل کنم زیرا سایت بنده ده ساله که کلا از دسترس خارج شده است!

ثانیا-قبل از اینکه من پاسخ شما را بدهم یکی از دانشجویان پاسخ دندان شکنی داد، یک سایت شخصی جزء حریم_شخصی افراد و در مالکیت آنهاست اما کشور ایران نه جزء حریم شخصی شورای نگهبان است و نه در مالکیت انحصاری آنهاست!؟

 

اکبر اعلمی:

مواردی که آقای رسایی در مورد خسارت های آمریکا به ایران برشمردند از زمانی آغاز شد که ما وارد سرزمین این کشور شدیم. می دانید که سفارت یک کشور در حکم سرزمین آن کشور است و قتی که دوستان ما از دیوار سفارت آمریکا بالا رفته و ۴۴۴روز سفارت آمریکا را اشغال می کنند و و بیش از ۶۰نفر دیپلمات آمریکایی را به مدت ۴۴۴روز گروگان می گیرند خوب این واکنش دارد و آمریکا یک ابرقدرت است و به این عمل ما واکنش نشان می دهد.

شما که خبر دارید قبل از اشغال سفارت آمریکا، عراق در بلوک شرق قرار داشت و ما جزء بلوک غرب تلقی می شدیم و رابطه ما با آمریکا خوب بود. دولت بازرگان درحال مذاکره و برقراری رابطه با آمریکایی ها بود. آمریکایی ها همه تحرکات_عراقی ها را در مرز ما رصد کرده و به ما گزارش می دادند و اگر ما از این فرصت ها استفاده می کردیم و از دیوار سفارت آمریکا بالا نمی رفتیم نه آن مواردی که آقای رسایی اشاره کرد در کشورمان رخ می داد و نه جنگی که ۸سال بر ما تحمیل شد و در اثر آن بالغ بر ۱۰۰۰_میلیارد_دلار خسارت بر ما وارد شد و نزدیک به ۶۶۹هزار نفر جانباز و معلول و بین ۲۲۰-۲۰۰هزار نفر شهید در این راه دادیم و نزدیک به ۴۴۰هزار نفر سپاهی و ارتش و ۲.۱میلیون نفر بسیجی ۸سال تمام همه اهتمام خود را برای دفاع از سرزمینشان صرف کردند. اما اگر از دیوار_سفارت_آمریکا بالا نرفته بودیم همه اینها فرصت بود و ما می توانستیم از توان ۴۴۰هزار سپاهی و ارتشی و ۲.۱میلیون نفر بسیجی و هزار_میلیارد_دلار خسارت تحمیل شده و ۶۶۰هزار معلول و جانباز که جزء بهترین جوانان ایران بودند را برای سازندگی ایران استفاده بکنیم و در آن صورت صاحب قدرتی می شدیم که می توانستیم خواسته های خود را به دنیا تحمیل نمائیم. لذا خساراتی که شما برشمردید همه نتیجه اقدامات نابخردانه کسانی است که از دیوار سفارت آمریکا بالا رفتند. براین اساس من معتقدم اشغال سفارت آمریکا بزرگترین اشتباه استراتژیک جمهوری اسلامی و جنبش دانشجوئی بوده است.

اگر اینها بیش از ۶۰دیپلمات آمریکایی را به مدت ۴۴۴روز گروگان گرفتند،  متعاقب آن ۳۷سال است که ۸۰میلیون ایرانی در گروگان آمریکا هستند.

اینکه آقای رسائی در مورد برجام اشاراتی داشتند، آقای رسائی ما که نمی توانیم خود را فریب بدهیم، بدون اجازه رهبری هیچیک از اقداماتی که در برجام صورت گرفته است امکان تحقق نداشت. در شورای عالی امنیت ملی، نماینده رهبری حضور دارند می توانستند در آنجا  دخالت کنند. کافی بود که مقام رهبری با یک ایما و اشاره تذکری به آقای لاریجانی ریاست مجلس بدهد و ایشان هم همان تذکر را به شما منعکس نماید، قطعا مجلس بلافاصله علیه برجام موضع می گرفت و آن تابلویی که شما در مخالفت با برجام در مجلس بالا بردید می شد ۲۹۰تا تابلو! پس مطمئن باشید که این اقدام تصمیم نظام بوده است.

وانگهی آیا بجز این است که به موجب اصل ۱۱۰قانون اساسی تعیین سیاست های کلی نظام به عهده رهبری است؟ آیا برجام جزء سیاست_های_کلی_نظام بوده است یا خیر اگر نبوده، چرا مقام رهبری با آن مخالفت نکرد؟ و اگر روحانی خودسرانه این کار را کرده است چرا رهبری به مجلس اعلام نکرد تا عدم_کفایت ریاست جمهوری را تصویب کنند؟ زیرا مذاکرات و  توافقات جزء خواسته رهبری بود و به همین دلیل هم ایشان از تعبیر نرمش_قهرمانانه استفاده کرد.

رسایی: من از آقای اعلمی ممنونم که زمینه این روشنگری را فراهم کرد.

رسایی: آقای اعلمیاعلمی: جوونم!

رسایی: اولا-تئوریسین گرفتن سفارت آمریکا آقای موسوی_خوئینی_ها بود

اعلمی: اشتباه کرد و البته نظام هم پشت او ایستاد.

رسائی: دوستان شما بودند آقای خوئینی ها بود آقای عباس عبدی بود و همون هائی که بعدا پشیمان شدند.

اعلمی: آقای ضرغامی هم بود....

رسائی: آقای ضرغامی پشیمان نیست.

 

رسایی: آقای اعلمی شما سابقه مبارزات قبل از انقلاب دارید دیگه

اعلمی: بله کمی سابقه دارم و شما آن موقع بچه بودید.

رسایی:

حرف یک بچه به شما این است برای چه آنروز مبارزه کردید؟ برای رابطه با آمریکا؟ خوب آن موقع که بهتر از امروز بود برادر من. جنایات قبل از آمریکا بخاطر این بود که ما از سفارتش بالا رفته بودیم؟

اعلمی: جنایت های پیش از انقلاب آمریکا را بیان کنید

رسائی: حمایت از رژیم سفاک پهلوی، راه اندازی ساواک و حمایت از آن، کشتار مردم، عدم وجود دموکراسی، کودتای ۲۸مرداد. آیا همه اینها بخاطر این بود که ما از سفارت آمریکا بالا رفته بودیم؟ جنایات آمریکا در عراق، در لیبی، در یمن، در افغانستان، بخاطر این است که در این کشورها از دیوار سفارت آمریکا بالا رفته اند؟

اعلمی: آذربایجان ما را کدام کشور اشغال کرد؟ قرارداد_ترکمانچای را کدام کشور برما تحمیل کرد؟ چرا با آن رابطه برقرار کردیم!؟ سهم ما از دریای_خزر ۵۰به ۵۰بود الان ۱۳درصد شده؟ چندتا از کشتی های ما در دریای خزر در قسمت مربوط به روسیه ناپدید شدند؟ چرا همچنان با روسیه رابطه داریم و حتی پایگاه_نظامی در اختیارش قرار می دهیم؟ اگر این مبنای درستی است چرا همین سیاست نسبت به سایر کشورها اعمال نشود؟

در رابطه با ۲۸_مرداد یک سوالی از آقای رسائی دارم آیا شما مصدق را قبول دارید؟ اگر قبول دارید چرا یکی از خیابانهای ایران مثل تهران و زنجان و سایر شهرها را بنام این شخصیت ملی نکرده اید؟

آیا شما آیت الله کاشانی را قبول دارید یا نه؟  او مصدق را کافر می نامید و هم ایشان زاهدی را که عامل_کودتا بود دو ماه به مجلس برده و باو مصونیت_پارلمانی می دهد. تعابیری که آقای کاشانی علیه مصدق بکار برده است؛ پنهان در پشت نقاب تزویر و آزادی خواهی، شر خودسر، یاغی طاغی، کسی که به فکر خداوندگاری افتاده است. او پس از کودتا هم می گوید شان من اجل از ریاست مجلس است، ریاست مجلس را از آنرو قبول کردم تا مصدق را مهار کنم اگر مصدق را قبول ندارید و آیت الله کاشانی را قبول دارید خوب شما نمی توانید از کودتای ۲۸مرداد ناراحت باشید زیرا آمریکا همسو با خواسته این مرجع تقلید وقت عمل کرده است.

اگر با آمریکا بخاطر اینکه در کودتای ۲۸مرداد نقش داشته و خودشان هم اقرار کردند و در دولت خاتمی تلویحا اظهار ندامت کردند ، قطع رابطه می کنید چرا با روسیه با آن سوابقی که در ایران داشته قطع رابطه نمی کنید؟

از طرفی برقراری رابطه با یک کشور اقتضائاتی دارد این نشد که ما در مقام برقراری رابطه با آمریکا باشیم بعد بیائیم مرگ بر آمریکا گفته و نماد ملی آن کشور را لگدمال کنیم و خواستار نابودی حیات خلوت او شویم. اگر یمن، افغانستان، لبنان، عراق و سوریه حیات خلوت ماست، اسرائیل هم حیات خلوت آمریکاست و این درست نیست که به منافع ملی آمریکا با عینک منافع ملی خود نگاه کنیم بلکه با درنظر گرفتن منافع ملی هر دو کشور باید مذاکره کرد و در مذاکره هم یک چیزی می دهند و یک چیزی می گیرند والسلام.

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون