جستجو

تاريخ انتشار : 92/8/7 - 18:27
گردهمایی بزرگ عاشیقهای ایران در ارومیه چهارمین سالگرد کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی برگزار شد
چهارمین سالگرد کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی روز دوشنبه، ششم آبان سال جاری با حضور جمع زیادی از علاقمندان و هنرمندان عاشیق استان آذربایجان غربی و بزرگان عاشیق استانهای آذربایجان شرقی، زنجان و قم در سالن شیخ صفی الدین اورموی شهرستان ارومیه برگزار شد.

چهارمین سالگرد کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی روز دوشنبه، ششم آبان سال جاری با حضور جمع زیادی از علاقمندان و هنرمندان عاشیق استان آذربایجان غربی و بزرگان عاشیق استانهای آذربایجان شرقی، زنجان و قم در سالن شیخ صفی الدین اورموی شهرستان ارومیه برگزار شد.

در این برنامه بعد از اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران و پخش آیاتی چند از کلام ا... مجید، رییس حوزه هنری استان طی سخنانی ضمن خوش آمدگویی به حاضران در سالن بر اهمیت موسیقی عاشیقی به عنوان یکی از شاخصه های اصلی فرهنگ و هنر استان اشاره و بر حفظ و نگهداری از آن تاکید کرد.

در ادامه برنامه عاشیق حسن اسکندری از تبریز به اجرای برنامه پرداخت و سپس عاشیق مسلم عسگری از زنجان قطعاتی از موسیقی عاشیقی منطقه خود را برای حاضران در سالن عرضه کرد.

اجرای زیبای مقام دورآخانی از مکتب ارومیه توسط استاد پیشکسوت ارومیه عاشیق اسمعلی لطفی در میان تشویق جمعیت حاضر در سالن و تحسین استاد چنگیز مهدی پور و اجرای دئیشمه (مناظره) توسط عاشیقها علی کریمی قره آغاجی و نباتعلی علیزاده از قسمتهای جذاب این مراسم بود.

اجرای موسیقی توسط عاشیقها احمد مصطفوی از ساوه، یوسف اوهانس از ارومیه، هدایت مهری از میاندوآب، رضا پوینده از نقده، محرم علی سلمان نوه سی از خوی و قرائت شعر توسط بهرام اسدی، گالی موسی از تبریز، هدایت بهزادنیاو جلیل بهرامی از نقده برنامه هایی بودند که در قالب چهارمین سالگرد کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی در سالن صفی الدین اورموی حوزه هنری آذربایجان غربی اجرا شدند.

پخش ویدئو کلیپ از اجراهای عاشیقهای در گذشته استان از جمله عاشیق فرهاد سلیمی، عاشیق عزیز مرادخانی، عاشیق درویش وهاب زاده، عاشیق علی علیزاده، عاشیق گلاب حسین خانی، عاشیق عباس عباس زاده و عاشیق قلی موسیقی به همراه پخش اجرایی از عاشیق حسن اسکندری که در سال 1355 شمسی در صدا و سیمای مرکز تبریز ضبط شده بود از دیگر برنامه های این مراسم بود.

مسئول کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی در بخشی از مراسم طی سخنانی ضمن ارائه گزارش از روند اجرایی کانون طی سه سال گذشته با تبیین اهداف و فعالیتهای کانون بر تاثیر فعالیت کانون عاشیقها در رشد و توسعه هنر عاشیقی در استان آذربایجان غربی و ترویج این هنر بومی در کشورهای همجوار اشاره کرد.

داریوش علیزاده افزود: موسیقی عاشیقی یکی از پایه های اصلی فرهنگ و هنر دیار آذربایجان است که در حفظ و ترویج این میراث بی همتا باید بیش از بیش کوشا بود و در انتقال آن به نسل جوان بایستی با مدیریت خاص و برنامه ریزی منظم و دقیق هر روز بهتر از دیروز عمل کرد.

اجرای موسیقی توسط عاشیق چنگیز مهدی پور در میان سکوت تامل برانگیز مشتاقان و علاقمندان این هنرمند برجسته موسیقی عاشیقی در جهان و اهداء لوح تقدیر و هدیه ای از طرف حوزه هنری استان به پیشکسوتان موسیقی عاشیقی و عوامل کانون عاشیقها نقطه پایانی مراسم سه ساعته چهارمین سالگرد کانون عاشیقها در سال جاری بود.

کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی در سال 1389 با هدف حفظ و ترویج موسیقی عاشیقی در استان و حمایت از هنرمندان این رشته توسط واحد موسیقی حوزه هنری استان آغاز بکار کرد و طی سه سال گذشته با جذب بیش از 130 نفر عصو فعال از عاشیقهای استان و اجرای بیش از 140 عنوان برنامه در سالن صفی الدین حوزه هنری نقش اساسی در ترویج این نوع از موسیقی در منطقه شمالغرب کشور و استانهای همجوار داشته است.

 

 

همزمان با مراسم چهارمین سالگرد کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی

پیشکسوتان موسیقی عاشیقی شمالغرب کشور در ارومیه تجلیل شدند

 همزمان با مراسم چهارمین سالگرد کانون عاشیقهای حوزه هنری آذربایجان غربی که ششم آبان سال جاری در حوزه هنری برگزار شد از مقام هنری تعدادی از پیشکسوتان هنر عاشیقی شمالغرب کشور در ارومیه تجلیل شد.

در این مراسم که با حضور رییس حوزه هنری استان، مدیر کل پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان، معاون گردشگری میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری استان و جمعی از مقامات استانی برگزار گردید از مقام هنری عاشیقها محمد حسین دهقان، اسمعلی لطفی، یوسف اوهانس از ارومیه، مسلم عسگری از زنجان، احمد مصطفوی از قم (ساوه) حسن اسکندری و چنگیز مهدی پور از تبریز با اهداء لوح تقدیر و کتاب نفیس باغ شهر ارومیه از طرف حوزه هنری استان تجلیل شد.

همچنین از دست اندکاران کانون عاشیقها از جمله هدایت مهری، عشقعلی ابراهیمی و رضا پوینده به عنوان نماینده عاشیقها به ترتیب از شهرستانهای میاندوآب، خوی و نقده و همچنین مصطفی قلیزاده علیار و عاشیق علیار و عاشیق علی کریمی به عنوان مجریان برنامه هفتگی کانون و از داریوش علیزاده به عنوان موسس و مدیر کانون عاشیقهای حوزه هنری تقدیر به عمل آمد.

عاشیقها اسمعلی لطفی، یوسف اوهانس و محمد حسین دهقان از عاشیقهای پیشکسوت استان آذربایجان غربی هستند که نسل کنونی عاشیقها بیشتر از شاگردان این سه هنرمند با سابقه هستند که بیش از نیم قرن در حوزه موسیقی عاشیقی فعالیت داشتند.

عاشیق مسلم عسگری نیز از بزرگان این موسیقی در استان زنجان است که طی سالهای گذشته کنسرتهای مختلفی را در کشورهای جهان اجرا کرده و مورد تقدیر سازمان یونسکو قرار گرفته است.

عاشیق چنگیز مهدی پور دارای نشان درجه یک هنری کشور است که با ارائه ایده ها و تکنیکهای جدید در هنر قوپوز نوازی و اجرای دهها کنسرت موسیقی در کشورهای مختلف جهان نقش اساسی در شناختن موسیقی عاشیقی بین ملل جهان داشته است و به همراه استاد حسن اسکندری یکی از پایه های موسیقی عاشیقی در شمالغرب کشور و بخصوص شهرستان تبریز است.

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون