جستجو
تاريخ انتشار : 93/11/04 - 11:33
کارلوس کی روش: قلعه‌نویی زیر سوال بردن ملی‌پوشان را رهبری می‌کرد/ چند سال سکوت کردم
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران یک روز پس از شکست این تیم برابر عراق گفت: چند سال است به خاطر منافع تیم ملی سکوت کرده ام و چیزی نگفته ام. این را هم بدانید که هیچکس اندازه ما ناراحت نیست.

 

کارلوس کی روش

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران یک روز پس از شکست این تیم برابر عراق گفت: چند سال است به خاطر منافع تیم ملی سکوت کرده ام و چیزی نگفته ام. این را هم بدانید که هیچکس اندازه ما ناراحت نیست.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به استرالیا، کارلوس کی روش یک روز پس از شکست تیم ملی فوتبال ایران برابر عراق در گفتگو با خبرنگاران حاضر در استرالیا مختصری از گزارش کار تیم ملی را بیان کرد و گفت: امروز می خواهم توضیح دهم از کجا به کجا رسیدیم و همچنین می خواهم در مورد آینده صحبت کنم.

به خاطر تیم ملی سکوت کرده بودم
وی افزود: مطلع هستید که از چند ماه گذشته بنا بر دلایلی سکوت کردم و به خاطر منافع تیم ملی حرفی بر زبان نیاوردم. ولی فکر می کنم امروز که نتوانستیم به رویایی که در ذهن داشتیم برسیم باید در مورد کارهایی که انجام دادیم صحبت کنیم.

با مشکلات جلو رفتیم
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در ادامه خاطرنشان کرد: بعد از جام جهانی هر طوری بود با مشکلات پیش رو در برگزاری اردوها و بازیهای تدارکاتی، تیم را قدم به قدم جلو بردیم. آنهم در شرایطی که اکثریت مردم از عملکردمان در جام جهانی راضی بودند. برخی بیشتر ، برخی کمتر.

افتخار داشتم سرمربی تیم ملی بمانم
کی روش ادامه داد: بعد از جام جهانی هم افتخار داشتم که علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال از من تقاضای ادامه همکاری داشته باشد. در این مدت حمایت های خوبی از هواداران و اطمینان و شور بازیکنان برای ادامه همکاری با من وجود داشت. مسائلی که واقعا برایم دلگرم کننده بود و خیلی خوب بود که این دعوت به ادامه همکاری را دریافت کردم.

سناریو برای من برعکس شد
وی با اشاره به اینکه در درجه اول از این اتفاق خوشحال بود گفت: در درجه دوم این رویا و تفکر و تعقل را در ذهنم را داشتم که بعد از جام جهانی حمایت بیشتری از من شده و شرایط بهتر می شود اما متاسفانه داستان به این شکل نبود و سناریویی برعکس رقم خورد. دشواری ها و سختی های بیشتر و حمایت های کمتر را دیدم. حتی هیچ حمایت مالی هم صورت نگرفت. این واقعیتی بود که با آن روبرو شدیم.

از ارتباط خودم بازی تدارکاتی هماهنگ کردم
کی روش اضافه کرد: این واقعیت بود که برنامه هایم یکی بعد از دیگری بهم می خورد و اردوها و دیدارهای دوستانه را لغو می کردیم. من بالاجبار و با استفاده از ارتباط خودم سه بازی تدارکاتی در پرتغال را فراهم کردم. اتفاقی که در اردوی آفریقا هم رخ داد. حتی فلسطین هم که توافق کرده بودیم بازی را کنسل کرد و تصمیم گرفت با ما بازی نکند.

مشکلات ما با مربیان یکی است
وی با اشاره به اینکه می خواهد شفاف در مورد برخی مسائل صحبت کند ادامه داد: وقتی اطرافم را نگاه می کنم و می بینم که مربیان و دست اندرکاران زیادی در فوتبال ایران هستند که با همین مشکلات دست و پنجه نرم می کنند و اکثر آنها از تجهیزات و مشکلات مالی ناراحت هستند به این نتیجه می رسم که همه ما با یک مشکل روبرو هستیم. برای همین همیشه به خودم می گویم چرا گلایه و شکایت کنم و واقعیت را قبول می کنم.

حقایق را به بازیکنانم می گویم
کارلوس کی روش یادآور شد: همیشه با بازیکنانم این صحبت را مطرح می کنم که شما در مقایسه با قطر ، امارات و کشورهای اینچنینی از امکانات و حمایت های مالی کمتری برخوردار هستید. آیا این مطلب باید باعث ضعف شما شود یا قدرت تان؟ و یا روحیه شما را پایین بیاورد و شما را تخریب کند. یا اینکه انگیزه تان را بالا ببرد؟ به آنها می گویم شما هیچ توجیه و بهانه ای نباید داشته باشید. باید با تمام مسائلی که روبرو می شوید طوری برخورد کنید که منبع انگیزه شده و از این چالش های بزرگ تبدیل به تیمی قویتر شوید.

مردم به تیم ملی افتخار می کنند
وی با اشاره به اینکه شکی ندارد فوتبال ایران کم و بیش با مشکلات بسیاری روبروست ادامه داد: به نظر من وقتی همگی ما جزو یک خانواده هستیم باید دست در دست هم داده و با هم مدار کنیم و به فکر حل مشکلات فوتبال باشیم. همه هواداران داخل و خارج از ایران هم این مشکلات را می دانند و واقعیت ها را لمس می کنند. به همین خاطر اکثر آنها به این تیم ملی افتخار می کنند.

داور با زنجیر دست و بالمان را بستند
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در ادامه خاطرنشان کرد: در مرحله گروهی که بازی ایران با رضایت کامل هواداران روبرو شد. در بازی با عراق هم 80 دقیقه یعنی تقریبا یک بازی کامل را با یک بازیکن کمتر برگزار کردیم و در نهایت در ضربات پنالتی مغلوب شدیم. آرزویمان این بود برای هواداران مدال کسب کنیم. امروز هیچکس ناراحت تر از بازیکنان، کادر فنی و مطمئنا هواداران فوتبال ایران نیست. اما متاسفانه تیم سوم(داوران) دست و بال ما را بستند و با زنجیر قفل کردند و محاصرمان کردند تا در این بازی پیروز نشویم.

تیم ملی باعث غرور مردم شده است
کارلوس کی روش ادامه داد: این یک واقعیت در فوتبال است که فوتبال از آن برنده هاست و ما نتوانستیم به مدال برسیم. موضوع مهم و با اهمیت این است که رسانه های استرالیا ، هواداران و مربیان حاضر در جام ملت های آسیا به قدرت ایران احترام گذاشتند. وقتی هواداران خودشان را در قالب تیم ایران متصور می شوند به خاطر این است که بازیهای ما باعث برآورده شدن غرور ملی و انگیزه آنها شده است.

کاپیتان تیم ملی الگوی فوق العاده ای است
وی ادامه داد: اینجا باید حتما بگویم ما بازیکنان با تجربه ای داشتیم که الگویی از نظر تعهد و از خودگذشتگی را از خود برجای گذاشتند. امروز دیگر در تیم ملی افرادی دیده نمی شوند که تیم ملی را رها کنند. کاپیتان ما به رکورد فوق العاده ای رسید و دستاورد بزرگی را از خود برجای گذاشت. عدد و رقم مهم نیست. بلکه او الگویی از خود برجای گذاشت که بازیکنان جوان باید به آن توجه کنند.

از مربیان تشکر می کنم
کارلوس کی روش در ادامه گفتگو با خبرنگاران حاضر در استرالیا ادامه داد: بعد از جام جهانی 10 بازیکن جدید و جوان به تیم ملی اضافه کردیم اما باید از مربیان آنها از جمله مربیان بازیکنانی مثل مرتضی پورعلی گنجی، وریا غفوری، وحید امیری، رامین رضاییان، سروش رفیعی ، سردار آزمون و .. تشکر کنم. هر چند خودشان اینجا نیستند اما کاری که کردند به سود تیم ملی بود و جای تقدیر دارد.

هفت ماه خوابیدیم و دست روی دست گذاشتیم
وی ادامه داد: هر چند ما بدون مدال به خانه برمی گردیم اما این بازگشت با آینده خوبی روبروست. اما نباید مانند سالهای گذشته با تیم ملی برخورد کنیم. ما یک سال برای جام ملت ها زمان داشتیم تا تیم خوبی را آماده کنیم اما شش هفت ماه خوابیدیم و دست روی دست گذاشتیم. اگر می توانستیم به آن سرحد از برنامه آماده سازی یکساله که برای تیم ملی در نظر گرفته بودیم برسیم چه اتفاقی می افتاد. شاید تفاوت به همان یک گلی بازمی گشت که از آرژانتین دریافت کردیم و شرایط مان برای صعود در جام جهانی تغییر کرد.

باید برای جام جهانی راهکار در نظر بگیریم
کارلوس کی روش در ادامه خاطرنشان کرد: بعد از جام جهانی شش ماه را از دست دادیم اما حالا باید به فکر این جوانان و تیم ملی بود. به نظر من باید سریعا بعد از بازگشت به خانه راهکارهایی را در نظر بگیریم چرا که مسیر رسیدن به جام جهانی پیش رویمان قرار دارد.

سه بازی فوق العاده انجام دادیم
وی افزود: با تمام احترامی که برای نقطه نظرات مختلف دارم فکر می کنم ما سه بازی فوق العاده را انجام دادیم. بحرین را بدون هیچ شک و شبهه ای شکست دادیم. تیمی که رقیب سنتی ایران بوده و بعضا برای تیم ملی مشکل ایجاد می کرد. قطری را بردیم و حذف کردیم که چند ماه پیش قهرمان جام خلیج فارس شده بود. در نهایت اماراتی را بردیم که جمعه شب ژاپن را حذف کرد. همچنین در یک بازی سخت و دشوار انهم 10 نفره دوبار باخت برابر عراق را با تساوی عوض کردیم. من در این بازی به فکر حمله و هجوم بودم اما متاسفانه کار به پنالتی کشید و نتیجه به سود عراق تغییر کرد.

با دستان پر به ایران برمی گردیم
کی روش با تاکید بر اینکه هر چند تیمش مدال نگرفته اما با دستان خالی هم به ایران برنمی گردد یادآور شد: ما امروز تصویر شفافی برای آینده داریم که با سرمایه گذاری مناسب این تیم آینده درخشان را پیش رو خواهد داشت.

فعلا پاسخی در مورد ماندن نمی دهم
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه صحبت های شما نشان می دهد تمایل دارید به همکاری با تیم ملی ادامه دهید گفت: نمی خواهم در پاسخ به سوال شما از دریچه منافع و علایق شخصی خودم صحبت کنم زیرا این یک موضوع اشتباه است و فکر می کنم که باید به این سوال بنا بر مسیر مدرنیزه کردن فوتبال ایران پاسخ داد.

چهار سال سکوت کردم
وی در ادامه اضافه کرد: شفاف می گویم در چهار سال گذشته همیشه سعی کرده ام آرامش خودم را حفظ کنم و در مورد یکسری از بخش های فوتبال ایران و صحبت های غیرمحترمانه ای که مطرح می شود سکوت کنم و تنها جاهایی صحبت کرده ام که طرف مقابل راجع به تیم ملی صحبت کرده است نه شخص کی روش اما سکوت و نگرش بنده باعث ایجاد برخی سوء تفاهمات شده است که انگار بنده بی تفاوت هستم، فاصله گرفته و یا ضعیف و ترسو شده ام. اما آنهایی که چنین تصوراتی دارند مرتکب اشتباه شده اند.

دیگر بس است
کارلوس کی روش ادامه داد: برخی افراد دنبال مشکل داشتن با من هستند اما الان زمان آن رسیده که به آنها بگویم آدم خوبی را پیدا کرده اند زیر دیگر بس و کافی است. باور کنید این کار را به خاطر بازیکنان تیم ملی انجام می دادم. برخی افراد در این مدت به تیم ملی لطمه وارد کردند. یا مستقیم یا غیر مستقیم. وقتی تیم باشگاهی شان می باخت ضعف بدنی بازیکنان تیم ملی را مقصر می دانستند اما در روز پیروزی از توان ملی پوشانشان سخنی به میان نمی آوردند.

قلعه نویی تخریب بازیکنان را رهبری می کرد
وی افزود: آنها با این کار اعتماد به نفس و باور بازیکنان را که در تیم ملی هستند زیر سوال می بردند و به آن لطمه می زدند. آقای قلعه نویی این موضوع را رهبری کردند. تحریم کردن بازیکنان برای حضور در تیم ملی قبل از جام جهانی یکی از این برنامه ها بود. آنهم در حالی که ایشان با من توافق کردند که اجازه حضور ملی پوشانشان در اردوی تیم ملی را صادر می کنند. شما چه چیزی از این مسائل متصور می شوید
.

منبع خبر : نویدآذربایجان
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون