جستجو

تاريخ انتشار : -
يک روستا پر از » آداخلي« به بهانه پخش سريال »آداخلي« از شبکه استاني آذربايجان‌غربي
در اين بازار شلوغ فيلم ها وسريال هاي تلويزيوني، در اين هياهوي مجلات و نشريات زرد ، شايد نقد يک سريال در حال پخش از يک شبکه استاني آن هم در شمال غربي ترين گوشه کشور ،کمي عجيب به نظر برسد. ولي به نظر حقير اهميت چنين آثاري کمتر از سريالها و فيلم هاي شبکه هاي سراسري که نيست بلکه از بعضي جهات بيشتر هم هست .فقط فرقشان اين است که اين سريالها و مجموعه ها مخاطباني کم سرو صدا و کم حاشيه و سر به زير دارد که صدايشان اگر هم در بيايد به جايي نميرسد .

روز هاي اول که سريال "آداخلي" از شبکه استاني شروع به پخش کرد فضاي بومي و لوکيشن هاي منطقه اي آن باعث خوشحالي خيلي ها شد چرا که فکر کردند ساکنان امارت گلشهر پس از مدتها به فکر پرداختي شايسته در خصوص هنجارهاي بومي و فرهنگ محلي افتاده اند. ولي هزاران هزار افسوس که پس از مدت کمي با اين واقعيت تلخ مواجه شدند که اين سريال هم چون کارهاي مشابه قبلي توهيني آشکار به فرهنگ روستايي و بومي منطقه است .

مضمون ضعيف: داستاني بي سرو ته و بچه گانه ،بدون بافت نمايشي تاثير گذار ،بدون هيچگونه جذابيت و با تکيه صرف به خلاقيت هاي نداشته بازيگران .

داستان در فضايي بدون اوج و فرود ،بسيار سطحي و بچه گانه پيش ميرود –شخيت پردازي ها بسيار ضعيف و گاها متناقض هستند ،بدون انطباق با شخصيت بالا و متين روستاييان اين مرز و بوم.

لودگي به جاي طنز: متاسفانه همچون کارهاي قبلي باز هم شاهديم که دست اندر کاران اين مجموعه درک صحيحي از مقوله طنز ندارند و لودگي و سبکي را با فضاي طنز اشتباه گرفته اند .بگونه اي که اکثر روستاييان نوع طنز بکار رفته در اين سريال را توهيني آشکار به قشر فهيم و زحمت کش روستايي ميدانند . شوخي هاي غير همسطح وبي پايه،آنچنان سطح کار را پايين آورده است که گاها باعث دل آذردگي ورنجش مخاطب ميشود .

بي توجهي به فرهنگ بومي و اسلامي: در روستاي جويز آباد تقريبا اکثر آدمها آداخلي هستند ،از جوان و نوجوان گرفته تا پير،از معلم گرفته تا شيرين عقل و معلول ذهني . معلوم است که طراحان، تصويب کنندگان و سازندگان اين مجموعه آشنايي چنداني با خطوط قرمز عرفي و ناموسي مردم استان (مخصوصا روستاييان )ندارند و يا اگر آشنايي دارند به راحتي بر روي آن پا گذاشته اند.

به عنوان مثال در قسمت هايي از سريال شاهديم که پسري براي آنکه در کنار دختر مورد علاقه اش باشد با تغيير چهره خودش را به عنوان تاجر فرش جا زده و چند شبانه روز در منزل "آداخلي" سکني ميگزيند . جالب اينکه پدر خانواده عليرغم ميل باطني،و به طمع پول اجازه چنين کاري را ميدهد.

در بخش ديگري از سريال يکي از آداخلي هاي سريال که مرد ميانسالي است به صورت علني براي ديد زدن خانه آداخلي خودش که زني بيوه است به بالاي پشت بام ميرود... وموارد فراوان ديگر

عدم شناخت صحيح از وضعيت اجتماعي و اقتصادي روستاهاي استان: خدا وکيلي امروزه در سايه تلاشهاي سي وچند ساله نظام اسلامي در کدام روستاي استان، زنان و دختران روستايي کوزه و دبه به دوش ميگيرند و براي آب آوردن سر چشمه ميروند؟يا ظروف ورخت ولباس چرک را به دوش ميگيرندو براي شستن به سر چشمه ميبرند؟ يا کدام روستا را پيدا ميکنيد که هنوز مدرسه ابتدايي نداشته باشد تا پس از مدتها آداخلي تازه اي به روستا بيايد و مدرسه روستا را راه بياندازد و بچه ها را از شر جهل و ناداني نجات دهد ؟ (و البته اين وسط خودش هم به نان ونوايي برسد!)

 ...خلاصه اگر بخواهيم در نقد عملکرد صدا وسيماي استاني به تفصيل بحث کنيم مثنوي هفتاد من ميشود.واقعيت تلخ آن است که در کوران زد وبند هاي سياسي افرادي در پشت سکان هدايت شبکه هاي استاني قرار گرفته اند که با الفباي کار فرهنگي و هنري بيگانه اند ودر پشت چهره به ظاهر فرهنگي و هنري مشغول مراودات سياسي خود هستند.

نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 3
انتشار یافته : 15
ستاره
|
1392/11/15 - 11:05
2
30
دوست عزيز اولا بهت خسته نباشيد ميگم بابت نگاه منتقدانه اي كه به اين سريال داشتي ولي ما چرا همش ياد گرفتيم نكات منفي رو در نظر بگيريم؟من خودم ساكن اروميه هستم و اين سريالو هم ديدم .فارغ از همه ي نكاتي كه شما اشاره كردي و صد البته درست هم هست اما بيشتر مردم و حتي روستائيان از اين سريال خوششون اومده.اون مردم با نگاهي كه قشر تحصيل كرده و ريزبين به اينجور برنامه ها ميندازن نگا نميكنن.همين كه سريالي باشه كه شبيه زندگي امروزه يا خاطراتشون تو گذشته باشه براشون لذتبخشه.من اينارو به عينه ديدم و مطمئنم برا نسل گذشته اصلا مهم نيست اين حرفايي كه شما زدين.موفق باشين
پاسخ ها
حسین
|
1392/12/02 - 01:52
همین که سریالی باشه... و اینگونه است که برنامه سازان سیما با علم به این موضوع "همین که سریالی باشه..." بخود اجازه پخش هرگونه خزعبلاتی را بدهند! پیشنهاد میکنم سرکار خانم یک بار دیگر مقاله را با دقت مطالعه بفرمایند! عجله نکنید خیلی با دقت...
ائلیار
|
1392/11/30 - 23:12
4
3
سلام خوبی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ياسين
|
1392/12/04 - 23:46
1
5
ديدي انتقاد پذير نيستي
ستاره
|
1392/12/05 - 13:10
0
10
من اين مقاله رو سه بار ديگه هم با دقت تمام خوندم آقا حسين ولي نظرم هموني هست كه گفتم.شايد خيلي ها با حرفاي شما موافق باشن و خيلي ها هم نظر منو قبول داشته باشن.تو ايران نزديك به هشتاد ميليون نفر انسان زندگي ميكنن كه همشون هم سلايق متفاوتي دارن،برنامه هايي هم كه ساخته ميشن با در نظر گرفتن همه ي آدماست نه قشر خاصي در ضمن مثل اينكه شما هم نظر منو با دقت نخوندين من گفتم نقدايي كه شده كاملا درست و به جاست اما نه براي روستائياني كه نه تنها اون نكات براشون مهم نيست كه لذتبخش هم هست من اين حرفو همينجوري نميزنم بيشتر كسائي كه اين سريالو ديدن رو به عينه ديدم كه خيلي خوششون اومده.به عقيده ي من اختلاف نظر من و شما هم ناشي از همين اختلاف سليقه هاست و نه چيز ديگه اي آقا حسين.فقط همين.موفق باشين دوست عزيز
غلامرضا
|
1393/03/03 - 20:17
0
11
با سلام به نویسنده مطلب. چنانکه از مطالب حضرتعالی برداشت نمودم شما هیچ اطلاعی از ممیزی های صدا وسیما و حتی منطقه آذربایجان ندارید که چنین مغرضانه نوشته اید. لازم میدانم یادآوری کنم در همان روستایی که سریال آداخلی ساخته شده (روستای مقدم) واقع در 12 کیلومتری ارومیه . مدرسه ابتدایی وجود نداشت و دانش آموزان برای تخصیل به مدرسه روستای کوسه آباد میرفتند. چنانکه یک روز به خود زحمت بدهید و گشتی در روستاهای اطراف ارومیه چرخی بزنید ، خواهید دیدکه در فصل تابستان5روز هفته آبهای لوله کشی قطع میباشد ومردم مجبور به استفاده از آب چشمه ها و رودخانه ها و یا آب ذخیره ای در منبع منزل خود میباشند. در مورد داستان باید به عرض برسانم دوست داشتن و عشق فی ذاته بد نیست و همه انسانها در مقطعی از زندگی خود عاشق میشوند و همیشه میتوانند عشق بورزند . چنانکه از نام سریال مشخص است. این داستان ،مصائب عاشقی را نشان میدهد البته در غالب کمدی نه طنز. چرا از مهاجرت دو جوان به شهر چیزی ننوشته اید .صفر وفرمان که به شهر میروند و چه بلا ها که بر سرشان نمیآد. تا جایی که من اطلاع دارم و در سایتهای مختلف دیده ام این سریال یکی از پر مخاطب ترین و پر طرفدارترین مجموعه چند سال اخیر بوده که به طبع آن سری دومش نیز ساخته شده. به نظر من علاوه بر اتفاقات کمدی که این سریال داشت ، حاوی پیام نیز بود .حال شما اگر پیام را نگرفته اید مشکل را در شعور خود جستجو کنید نه روستاییان. به نظر من اگر قرار بود دستندر کاران این سریال واقعیتهای زندگی روستایی امروزی را نشان بدهند، قطعا 90 درصد کار غیر قابل پخش میشد .چرا که در این سریال صفا و صمیمیت دیده میشد و اگر اتفاق ناخوشایندی هم دیده میشد در قالب کمدی بود. شما اگر شناختی از کارهای کمدی داشتید که قطعا ندارید .باید این موضوع را درک میکردید که در فیلمهای کمدی ،داستان منطق روایی که باب طبع شما باشد را نباید داشته باشد. چرا که مخاطب با شخصیتهای فیلمهای کمدی همزاد پنداری نمیکند بلکه برای رفتارهای آنها میخندد. وجود افرادی مثل شما ها در رسانه ها و صدا وسیما باعث شده در سالهای اخیر سریالهای طنز و کمدی در تلویزیون جایی نداشته باشند. استفاده از اصطلاح کلیشه ای " لودگی " به جای کمدی یا طنز همیشه سلاح منتقدان کم سواد میاشد که از تعریف معنی این کلمه عاجزندو تفاوت این دور نیز نمیتوانند درک کنند. باید به عرض برسانم اینکه ما ها از قاب تلویزیون مشاهده کردیم از فیلتر ها و ممریزی های زیاد عبور کرده و نهایتا شده " آداخلی" . قطعا بهتر از آن نیز میتوانست باشد.
حسن
|
1393/03/05 - 13:07
0
14
شما در جایی نوشته اید خط قرمزهای عرفی و ناموسی مردمان روستا زیر پا گذاشته شده اند . من دو بار این سریال را دیده ام و تا جایی که میدانم صفر (شخصیت اصلی داستان) وقتی با چهره متفاوت و درغالب تاجر فرش وارد خانه مش اسماعیل میرود که با دختر مورد علاقه اش عقد کرده و ممانعت پدر دختر او را بر این کار وا داشته و هیچ مشکل ناموسی و غیر اخلاقی در اینجا وجود ندارد. معلم روستا هم با درنظر گرفتن تمامی جوانب و رسم و رسومات خاطر خواه دختری میشود که با واسطه ریش سفیدان و اهالی روستا به خواستگاری اش میرود. من نمیدانم شما اهل کجا هستید و در منطقه شما ازدواج ها چگونه اتفاق میافتد ولی تا جایی که میدانم ازقدیم هم اینگونه بوده که دختر و پسرها همدیگر را میدیدند و بعضا عاشق هم میشدند و بعدا ازدواج صورت میگرفت. به جز در موارد استثنا که پسران روز عروسی میتوانستند برای اولین بار همدیگر را ببینند. که این روش هم منسوخ شده. این مطلب شما بیشتر جو سازی است تا یک نقد منصفانه...
ح م
|
1393/05/14 - 23:24
1
9
من هیچ حرفی ندارم از بابت هنر ولی همین بس که طنز بسیار بی سوادانه و سبک وبی محتوای شبکه های سیما در ماه رمضان یا ماههای سال چه حرف هایی داشته اند! لااقل حجاب بازیگرانش در آداخلی که خوبه وبه ازدواج تشویق میکنه بر خلاف طنز ها یا سریالهای تلویزیون که عشق بازی رو یاد میدن و فقط عشق رو بازی میدن ویا خوشگذرانی ها رو به رخ میکشن در این سریال فقط نقش صفر خوب نیست یا همانی که شما گفتید وآن زیر نظر قرار گرفتن منفی مادر نقش فرمان که بیوه است .شما چه فیلم وطنز های تعداد بالایی رو در تلوزیون سراغ داری که مفید آموزنده خنده دار و... بوده ...زمانی هم که بحث خنده در فیلمی اومده همراه با کلمات بی ادبانه و کلیشه ای یا تغییر صدا یا گریم آن هم به صورت کاملا غیر حرفه ای بوده است فقط وفقط بلدیم انتقاد کنیم یا بازیگرانی رو قبول کنیم وبهشون جایزه بدیم که گفته اند :"من برای خنده مردم حتی------- خودم هم پایین میکشم"یا فقط با بازیگران خانم خاص فیلم بازی میکنن دیگر خانم ها بازیگر نیستند یا من اشتباه میکنم باشما حسن آقا هم معتقد هستم جوانب ناموسی و مذهبی این طنز حتی از 90درصد فیلم های دیگر بهتر رعایت شده زرق و برق نشان خوبی فیلم نیست که نیست تمام
الف م
|
1393/05/21 - 19:42
3
11
سریال خوبیه ،فقط چون بازیگراش از جاهای دیگه هستن لهجه ها قاطی شدن ،مثلا مسعود یکانی که نقش فرمان رو بازی میکنه اهل نقده است و بابک نهرین در نقش صفر و آقا نوروز و زنش هم از تبریز و لهجه تبریزی و عموی قنبر هم خوی و .... خلاصه کاش کمی دقت میکردن و لهجه ها هماهنگ با شهر ارومیه می شد با تشکر
فاطمه
|
1393/05/24 - 21:38
4
8
عالیه
زهرا
|
1393/05/26 - 12:12
1
11
سریال خیلی خوبیه. من آداخلی1 رو ندیدم ولی آداخلی2 رو دارم می بینم.
پدرام
|
1393/05/30 - 02:24
9
5
سلام. نقش صفر اصلا و ابدا خوب نیست واینکه خوب نمیتونه نقششو بازی کنه، ادا و اصول زیاد داره. خدایش نقش صفر قبلی بهترین نقشی بود که تا به حال دیده بودم .فقط یه سوال چرا صفر قبلی تو این فیلم بازی نکرده؟
مهسا
|
1394/01/24 - 23:46
3
4
سلام .به نظرمن با اینکه خالی از انتقاد نیس ولی در کل کار خوبی بود-چونکه تو این زندگی مدرن وامروزی که ما داریم کمتر اون صمیمیت و همدلی رو تو خانوادها داریم به دلیل مشقت و برنامه ها ی روزانه- و از بس سرگرم و وابسته سریالهای ماهواره ای شدیم کم کم فرهنک و آداب خودمون یادمون رفته-چونکه روش ورسم غربی هارو تو زندگیم پیش گرفتیم-با اون روش آداخلی زمان قدیم همه ازدواج میکردن آمار طلاق کم بود یا الان که بیشتر ازدواج ها به سبک غرب و آمار طللاق هم داره غوغا میکنه؟
محمد
|
1394/10/21 - 15:59
1
2
سلام.من اداخلی1 رو دیدم ولی متاسفانه 2 رو نتونستم ببینم.میخواستم بدونم امکان دانلود این سریال هستش؟از کدوم سایت؟ممنون میشم اگه کسی راهنماییم کنه.ممنون.
سارا
|
1394/11/12 - 16:36
1
3
من تهرانیم ولی پدر و مادرم اصلیت اذری دارن و باید بگم هیچ کدوم از این انتقادایی که کردید منصفانع نیست. به نظر من و هنه افراد خانوادم و فامیلم که این سریالو میبینیم عالیه. ای سریال طنزه و به عنوان سریال طنز خیلی بهتر از بقیه س.من که ازش راضیم هم خنده داره هن لوکیشنای خوبی داره و هم اینکه برای ساعتیم که شده از دست سریالای بیخود ترکیه ای راحت میشیم و مجبور نیستیم تحملشون کنیم ترو خدا از این سریالا بیشتر پخش کنید از شر جم راحت شیم
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون