جستجو
تاريخ انتشار : 1395/10/26 - 13:41
‎حق شناس: آیت الله هاشمی رفسنجانی همچنان بازیگر مهم انتخابات 96 خواهد بود
عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی معتقد است: آیت الله هاشمی حتی بعد از مرگش هم یک بازیگر مهم در انتخابات آتی ریاست جمهوری خواهد بود.
 

محمد جواد حق شناس در  گفتگو با ایرنا افزود: ‎فقدان ایشان، تاثیر ایجابی و سلبی در انتخابات دوازهمین دوره ریاست جمهوری خواهد داشت. نگرانی هایی از حضور مجدد روحانی در عرصه انتخابات و راهیابی وی به پاستور از سوی برخی مجموعه ها و صاحبان قدرت، گروه های فشار و ذینفوذ وجود داشت که فقدان آقای هاشمی این نگرانی را کاهش خواهد داد و به احتمال زیاد فشار کمتری از این بابت به روحانی وارد می شود.
این فعال سیاسی درمورد ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره پساهاشمی رفسنجانی نیز گفت: تصمیم گیری در این باره در حوزه اختیارات رهبر معظم انقلاب است. اما پیدا کردن جایگزینی که بتواند جامع الشرایط بوده و جای آقای هاشمی را پُر کند، کار بسیار دشواری است. چرا که مجمع تشخیص مصلحت نظام در واقع مجلس بزرگان نظام است و قابل مقایسه با مجلس سنای دیگر نظام های سیاسی است.
حق شناس، جامعیت، قدرت تعامل با همه گروه ها و داشتن سابقه انقلابی را از ویژگی های لازم رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و اظهارداشت: فرد مورد نظر هم باید بتواند مورد توافق حداقلی گروه ها و جریان های سیاسی کشور و هم توان اداره چنین نهاد متکثری را داشته باشد.
وی به ویژگی های شخصیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و یادآور شد: ایشان باسابقه ترین شخصیت سیاسی نظام به شمار می آمد و شاید تنها کسی بود که از ابتدای دهه 40 تا پایان عمر خود بدون وقفه در حلقه اصلی انقلاب و نظام حضور داشت. مبارزه با رژیم پهلوی، عضویت در شورای انقلاب، حضور فعال در شکل گیری و تثبیت نهادهای نظام جمهوری اسلامی، مدیریت جنگ و تاسیس حزب جمهوری اسلامی و دانشگاه آزاد اسلامی از جمله نقش آفرینی های وی بود.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: در یک کلام آقای هاشمی ایفاگر نقش بالانسر و موازنه گر در نظام اسلامی بود. هر موقع که انقلاب در ادامه مسیر خود دچار تلاطم می شد با هوش سیاسی بالا و رابطه مناسب و متعادلی که با گروه های مختلف سیاسی و اجزاء نظام داشت به مانند یک وزنه سنگین موازنه گر عمل کرده و تعادل را برقرار می کرد.
‎این استاد دانشگاه تاکید کرد: وی هم در زمانی که خود رییس دولت بود و هم در دوران ریاست جمهوری خاتمی، احمدی نژاد و آقای روحانی همیشه نقش موازنه گر را بر عهده گرفت و از معدود شخصیت هایی بود که توانست همزمان مورد وثوق ، اتکا و اعتماد تمامی گروه های سیاسی کشور قرار گیرد.
‎حق شناس گفت: از فقدان آقای هاشمی همه جریان های سیاسی اصلاح طلب، اصولگرا و میانه رو متضرر می شوند و جای فردی که بتواند پیوندی میان این گروه ها برقرار کند یا سخنی بگوید که مورد توافق همه باشد فعلا خالی خواهد ماند.
‎وی خاطر نشان کرد: در بزنگاه های آینده جای خالی ایشان خود را نشان خواهد شد و بر همه روشن می شود که چه شخصیتی را از دست دادیم.

‎** برای رفع آلودگی هوا، ترافیک و تراکم فروشی برنامه داریم
عضو هیات مدیره انجمن ایرانی روابط بین‌الملل به انتخابات شوراهای سال بعد نیز اشاره کرد و یادآور شد: اگر اصلاح طلبان در شورای فعلی شهر تهران به جای توجه زیاد به این که شهردار چه کسی باید باشد انسجام خود را حفظ ‎می کردند شاید بازی را به گروه مقابل واگذار نمی کردند.
‎حق شناس گفت: اما امسال باید توجه اصلاح طلبان به سویی باشد که بتوانند اکثریت مطلق شورا را به دست آورند و ترکیب آنها مانند شرایط کنونی شکننده نباشد. ‎این اکثریت مطلق هم باید به گونه ای عمل کند که مانند این شورا مباحث اختلافی در آن مطرح نشود و در نهایت این شهر باشد که متضرر نشود.
‎وی ادامه داد: امروز شاهدیم که استمرار 11 ساله یک تفکر در شهرداری تهران، چه آسیب هایی جدی به شهر زده است. عدم انسجام اصلاح طلبان در شورای شهر فعلی و چند رای خارج از عرف و قاعده تشکیلاتی ، آثار زیانباری را پدید آورد که هنوز هم هنوز است مردم باید تاوان ان را پس دهند.
‎حق شناس اظهارداشت: برنامه اصلی ما کسب اکثریت مطلق در شوراهاست بعد از آن هم به فکر انتخاب شهردار می افتیم. تلاش ما نیز بر برنامه محور شدن شوراها با تکیه بر رفع چالش های شهری همچون ترافیک، تراکم فروشی و آلودگی هوا به ویژه فساد است و این که چه شخصی قادر است این برنامه ها را اجرا کند؛‎ در مرحله بعد اهمیت پیدا می کند.

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون