جستجو
تاريخ انتشار : 1395/10/26 - 13:50
ترکیه 330 کیلومتر دیوار بتنی در مرز سوریه و عراق احداث کرد
دولت آنکارا به عنوان تدبیری برای افزایش امنیت مرزهای ترکیه، 330 کیلومتر دیوار با بلوک های بتنی در مرزهای این کشور با سوریه و عراق احداث کرد.
 

191 کیلومتر از مرزهای ترکیه با سوریه و عراق نیز با استفاده از فنس و سیم خاردار مسدود شده است.
ترکیه با سوریه حدود 910 کیلومتر و با عراق در حدود 600 کیلومتر مرز مشترک دارد.
ستاد فرماندهی ارتش ترکیه در گزارشی از وضعیت امنیت مرزهای این کشور در سال 2016 میلادی اعلام کرد: در قالب 'طرح سامانه امنیت فیزیکی مرزها'، در مجموع 330 کیلومتر دیوار بتنی پیش ساخته در مرز این کشور با سوریه و عراق ایجاد شده است.
بنا به این گزارش، در 191 کیلومتر از مرزها فنس کشی و سیم خاردار کشیده شده، در 445 کیلومتر از این مرزها چراغهای روشنایی نصب شده، در 259 کیلومتر راه دسترسی ساخته شده و یکهزار و 182 کیلومتر از راههای منتهی به مرز نیز برای گشت های مرزی بازسازی شده است.
در این اطلاعیه همچنین آمده است: در سایه تدابیر اتخاذ شده، در 57 هزار و 186 مورد رویداد مرزی که 89.5 درصد آن در مرز سوریه رخ داده است، در مجموع از 46 هزار اقدام برای عبور غیرقانونی از مرز جلوگیری شده، 424 هزار و 641 نفر از اتباع 74 کشور مختلف دستگیر شده که 390 هزار و 336 نفر از آنها را اتباع سوریه تشکیل می دهند.
در ادامه این اطلاعیه آمده است: موارد قاچاق مرزی در سال گذشته میلادی نسبت به سال 2015، پنج برابر کاهش یافته و از چهار هزار و 262 مورد قاچاق به 829 مورد رسیده است.
این اطلاعیه می افزاید: موانع فیزیکی ایجاد شده در مرزهای بین المللی ترکیه موجب شده است تا عبور قاچاقچیان با خودرو و چهارپایان به میزان قابل توجهی کاهش یافته و حمل بارهای سنگین و دشوار و سازماندهی شده غیرقانونی در سال گذشته نسبت به سال قبل از آن بین 90 – 70 درصد افت کند.
ستاد فرماندهی ارتش ترکیه مدعی شده است که قاچاق سیگار که در دوره اخیر به یکی از مهمترین منابع درآمد پ.ک.ک تبدیل شده است، در سایه اتخاذ این تدابیر در مرزهای کشور تا 90 درصد کاهش یافته است. در سال 2015 میلادی در حالی که 1.6 میلیون کارتن سیگار قاچاق در مرزها کشف شده بود، این رقم در سال گذشته به سه میلیون کارتن افزایش یافت.
ارتش ترکیه مدعی است: با عملیات سپر فرات در شمال سوریه، داعش از مرزهای ترکیه دور شده و رویدادهای مرزی ناشی از داعش، از 24 اوت سال گذشته سه برابر در قیاس با دوره مشابه قبل کاهش یافته است.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: در دوره اوت – دسامبر سال گذشته نسبت به بازه زمانی مشابه سال 2015 میلادی عبور پیکارجویان خارجی از مرزهای ترکیه برای پیوستن به داعش هفت برابر کاهش یافته است.
این در حالی است که طی سال های گذشته ترکیه همواره معبر عبور عناصر داعشی محسوب شده و برای اعضای این گروه ترویستی کشوری امن بوده است.

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون