جستجو
تاريخ انتشار : 1395/10/26 - 14:05
پیام های مراسم تشییع هاشمی رفسنجانی
تشییع پیکر هاشمی رفسنجانی با شکوهی خیره کننده برگزارشد . ترکیب جمعیت هم حاکی از حضور نمایندگانی از تمام اقشار در آن بود

       

. زن و مرد ، پیر و جوان ، اصلاح طلب و اصول گرا همه آمده بودند تا به مردی ادای احترام کنند که آشناترین تصویر از سیاست را در اذهان ایرانیان بعد از انقلاب به خود اختصاص داده بود. شخصیتی که بیش از همه خود را در معرض انتخاب و رای مردم قرار داده بود.در مجموع این حضور داوطلبانه ، مسالمت آمیز و مدنی توانست به نوعی ' نمایش اراده جمعی ایرانیان' تبدیل شده ، و از ظرفیت خوبی برای تحلیل های جامعه شناختی برخوردار شود . برخی از پیام های مراسم تشییع به زعم من عبارتند از :

1جامعه ایران بسیار متکثر ، مدنی و مشارکت جو است . آن چنان که هیچ جریانی نمی تواند این جامعه را به نفع خود مصادره نماید. در این میان تنها معدودی از حوادث می توانند به نمادی از یک همبستگی ملی تبدیل شده و صحنه هایی شگفت بیافرینند . مراسم تشییع بدون تردید یکی از این موارد بود.
2. مردم ایران از پس آفرینش حداقل سه نهضت و انقلاب دوران ساز معاصر، دیگر قائل به حمایت از حرکت های رادیکال یا خشونت آمیز نیستند . ایرانیان به فراست آموخته اند که اصلاح' پیش بینی پذیر' روندهای جاری بر تغییرات ساختاری 'پیش بینی ناپذیر' اولویت دارد. از همین رو تعبیه کریدورهایی مطمئن برای مشارکت مدنی شهروندان (NGO ها) می تواند موجب استحصال این ظرفیت ارزشمند شده و بسیاری از گره های جامعه را باز کند.
3. برخی معتقدند که جامعه ایران کوتاه مدت است حداقل به این معنا که قادر به ایجاد سازوکارهایی برای پی گیری آرمان هایش نیست ! سازوکاری که باید از دل یک رابطه تعاملی میان جامعه و حکومت بیرون بیاید. و گرنه نمایش های گاه و بیگاه اراده ملی در آن پس از مدتی تنها به یک نوستالژی تبدیل می شود. بنابراین باید چنین فرصت هایی را از حیث تقویت سرمایه اجتماعی قدر دانست ولی در آنها توقف نکرد !
---------------------------------------------------------------
*مهران صولتی/ جامعه شناس

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون