جستجو
تاريخ انتشار : 1395/11/02 - 17:10
نوشداروی بعد از مرگ سهراب به شیوه «چمران» : از آتش نشانی خواستیم تا فردا به ما لیست تجهیزات مورد نیازشان را بدهند تا آن را تامین کنیم
سیدجلال ملکی درخصوص روند احراز هویت پیکرهای خارج شده از زیر آوار گفت: تا این لحظه چهره‌ها قابل شناسایی بودند ولی به محض خروج به مراجع قانونی منتقل شدند اما هنوز اسامی آنها اعلام نشده است.
پیکرهای خارج شده از زیر آوار قابل شناسایی هستند
 
سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو از قابل شناسایی بودن پیکرهای خارج شده از زیر آوار خبر داد.

به گزارش انتخاب، سیدجلال ملکی درخصوص روند احراز هویت پیکرهای خارج شده از زیر آوار گفت: تا این لحظه چهره‌ها قابل شناسایی بودند ولی به محض خروج به مراجع قانونی منتقل شدند اما هنوز اسامی آنها اعلام نشده است.

وی افزود: این پیکرها به پزشکی قانونی منتقل می‌شوند و اگر آسیب زیادی دیده باشند، به روش‌های مختلف تلاش می‌شود تا هویت آنها شناسایی شود.

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو  ضمن تکذیب تصاویر منتشر شده که با نام 25 شهید آتش‌نشان منتشر شده است، ادامه داد: تا این لحظه ساختمان ضلع شرقی پلاسکو با مجوز دادستانی و برای سرعت در آواربرداری به صورت کنترل شده و با اراده آتش‌نشانان تخریب شده است.

ملکی با تأکید بر اینکه حفر تونل اولویت عملیاتی ما نبوده است ادامه داد: در لحظات اولیه، اولویت ما آواربرداری از بالاترین سطح است اما گمانه‌زنی‌هایی درباره اینکه ممکن است حفر تونل موثر باشد نیز از سوی برخی افراد عنوان شد، اما اولویت آواربرداری از هر دو طرف همچنان ادامه دارد. همچنین پیش بینی می‌شود که کار آوار برداری حداقل 5 روز زمان ببرد.

وی در ادامه اظهار کرد: علی رغم حجم آوار سرعت کار خوب است و انتظار داریم در ساعات پیش رو به پیکرها دست پیدا کنیم ولی باید جوانب احتیاط را رعایت کنیم در خصوص  میزان آوار برداشته شده نیز باید با فرماندهان عملیات صحبت کرد؛ اما طبق آنچه که مشاهده می‌شود 35 درصد از آواربرداری انجام شده است.

 وی تاکید کرد: احتیاجی به نیرو و تجهیزات جدید نیست و بهترین کمک مردم عدم تجمع در محدوده است.
 
چمران:‌ از آتش نشانی  خواستیم تا فردا به ما لیست تجهیزات مورد نیازشان را بدهند تا آن را تامین کنیم.
 
مهدی چمران ظهر امروز در حاشیه جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران که در پاساژ مجاور آوار پلاسکو برگزار شد با بیان اینکه این جلسه با حضور حداکثری اعضای شورای شهر برگزار شد، گفت: همه اعضا در این جلسه حضور داشتند  و این جلسه از ساعت 8 صبح امروز آغاز شد.
 
به گزارش انتخاب ، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و معاونین شهردار در خصوص این حادثه گزارشات خود را اعلام کردند.
 
وی با بیان اینکه در این جلسه از مدیرعامل آتش نشانی درخواست کردیم آمار دقیق از تجهیزاتشان که در این حادثه دچار صدمه شده ارائه دهد گفت: در گزارش‌شان آمده است که نردبان 55 متری و تعدادی از لوازم جانبی نیاز به بازسازی دارند و از آنها خواستیم تا فردا به ما لیست تجهیزات مورد نیازشان را بدهند تا آن را تامین کنیم.
 
وی با بیان اینکه تجهیزات شهرداری تهران خاص است و تنها تعدادی از کلانشهرها این تجهیزات را دارند گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود تا در مدت زمان کوتاه این تجهیزات جایگزین شوند.
 
چمران با درخواست اینکه کمیته حقوقی و بحران شورای شهر گزارشی از این حادثه به شورای شهر ارائه کند گفت: متاسفانه کارگاه و ساختمان‌های مشابه دیگری در شهر تهران وجود دارد و باید با همکاری قوه قضاییه و دولت فکری به حال آنها کرد.
 
وی با بیان اینکه شورای شهر چهارم، چهار مصوبه در خصوص تجهیزات آتش نشانی داشته است گفت: بر اساس آخرین آمارهایی که در این جلسه اعلام شد پیکر دو نفر از محبوس شدگان خارج شده و تلاش برای یافتن مابقی محبوس شدگان ادامه دارد و بر اساس آخرین آمار 15 نفر از آتش نشانان محبوس شده‌اند.
15: 30: معاون وزیر کشور در گفت و گو با ایرنا: پیش بینی می شود که حدود 10 تن از زیرآوار ماندگان مردم عادی باشند که از طرق مختلف مفقود شده اند
 
**14:54: سعیدی‌کیا: پلاسکوی جدید را دوساله می‌سازیم
 
سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی در حاشیه بازدید از محل حادثه پلاسکو گفت: این ساختمان را با کیفیت بسیار خوب و منطبق با مشخصات خوب ظرف دوسال خواهیم ساخت، پس از آن این واحدها را طبق ضوابطی به ذینفعان واگذار خواهیم کرد. پس از جمع شدن حادثه، کارگروه‌ها و کمیته‌هایی تشکیل می شود و به مباحث رسیدگی و مسئولیت هر نهادی را مشخص می کنند.
 
**14:40: تخریب ضلع شرقی پلاسکو کنترل شده و با فکر قبلی صورت گرفت
 
ملکی، سخنگوی ستاد بحران پلاسکو از حفر تعدادی تونل و حفره برای دستیابی به محبوسان زیر آوار خبر داد و گفت: ساختمانی در ضلع شرقی پلاسکو تخریب شده تا عملیات امدادرسانی به خوبی انجام شود که تخریب مغازه ضلع شرقی پلاسکو کاملا کنترل شده و با فکر قبلی بوده است که این اقدام در گشایش مسیر موثر بوده است.
 
**14:36: تقصیر آتش‌نشانانی که گناه عدم تمکین عده‌ای به قانون را پس دادند چیست؟
 
امین‌زاده، دستیار ویژه رییس جمهور در امور شهروندی در حاشیه بازدید از محل آوار پلاسکو گفت: اگر اخطار و تذکرهایی داده می‌شود، باید براساس مسوولیت‌های اجتماعی که داریم به آن تمکین شود. امروز پلاسکو تخریب شد اما ساختمان‌هایی را می‌بینیم که خطرناک هستند؛ درست است که برای بهبود اوضاع عده‌ای بیکار می‌شوند اما نباید ناایمن‌بودن مکانی به قیمت تمام شدن جانی باشد.
 
**14:18: حضور رحمانی فضلی، وزیر کشور و سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفان در محل حادثه پلاسکو
 
**13:46: پیکرهای خارج شده از زیر آوار قابل شناسایی هستند
 
ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو از قابل شناسایی بودن پیکرهای خارج شده از زیر آوار خبر داد. وی گفت: این پیکرها به محض خروج به مراجع قانونی منتقل شدند اما هنوز اسامی آنها اعلام نشده است.
 
**13:45: آخرین‌ وضعیت امداد رسانی به گزارش خبرنگاران حاضر در محل حادثه پلاسکو: عملیات آواربرداری در ضلع شرقی پلاسکو با قوت در حال انجام است. با همت آتش‌نشانان مسیر در این بخش باز شده و جای ورود و فعالیت لودرها بر بالای سازه‌های عظیم آهن و بتن گشوده شده،
 
در شرایط حاضر دود ناشی از آتش زیر آوار همچنان وجود دارد و اطفای آتش و از بین بردن دود توسط نیروهای آتش‌نشانی در حال انجام است.
 
**13:37: تعداد مصدومین حادثه پلاسکو 121 نفر است
 
کولیوند، رییس اورژانس کشور گفت: از لحظه حادثه تاکنون 121 مصدوم داشته‌ایم و تمام مصدومان جز 2 نفر مرخص شده‌اند.20 دقیقه پیش دو آتش‌نشان در محل حادثه دچار آسیب شده و به سرعت به بیمارستان انتقال داده شدند، اما حادثه آنها شدید و نگران‌کننده نیست و به مراکز درمانی برای دریافت خدمات انتقال داده شدند.
 
**13:31 : آواربرداری بیش از یک هفته طول می‌کشد
 
این خبر را نیز معاون هماهنگ کننده قرارگاه خاتم الانبیاء اعلام کرد و افزود: به دلیل در هم تنیدگی مصالح و همچنین سازه فلزی ساختمان، احتمالا کار آواربرداری بیش از یک هفته طول بکشد.
 
**13:29: برقراری مستمری بازماندگان شهدای پلاسکو بدون معطلی
 
نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی امروز با برگزاری نشستی خبری گفت که مستمری بازماندگان شهداء بدون یک روز فوت وقت و معطلی در شعبه 2 تهران برقرار می شود. وی درباره کارگران بیکار شده ساختمان پلاسکو گفت: برای آنها که بیکار شدند تمهیداتی به منظور برقراری بیمه بیکاری برقرار شده است که می‌توانند به اداره کار جنوب غرب در خیابان سرهنگ سخایی مراجعه و تشکیل پرونده بدهند.
 
**12:55: دادستانی دستور تخریب ساختمان پشتی پاساژ پلاسکو را نیز صادر کرد . مقرر شد تا در صورت خطرساز بودن، این ساختمان از سوی عوامل اجرایی حاضر در محل تخریب شود. هم اکنون عوامل در حال بررسی فنی این موضوع هستند تا در صورت نیاز  آن را در ساعات آینده تخریب کنند.
 
**12:37:در محل حادثه پلاسکو ، ملکی، سخنگوی ستاد بحران پلاسکو با اعلام اینکه  ١٦ آتش‌نشان قطعا شهید شده‌اندگفت: تخمین زده می‌شود در مجموع حداکثر پیکر ٢٥ نفر شامل پیکر شهدای آتش نشان و کسانی که خانواده آنها به نیروی انتظامی مراجعه کرده‌ و اعلام مفقودی کرده‌اند، زیر آوار پلاسکو محبوس هستند.
 
**12:27: حفر تونل جدید برای خروج محبوس‌ شدگان
 
علیرضا نوذری‌پور، قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران اظهار کرد که با معرفی نقطه جدیدی توسط شهرداری کار تونل‌زنی در یک منطقه جدید با نیروهای متخصص و تجهیزات شرکت آب و فاضلاب آغاز شده است. وی با بیان این‌که در ابتدا کار تونل‌زنی را از مغازه‌ای مجاور ساختمان پلاسکو که یک مغازه طلافروشی بود آغاز کردیم، ادامه داد: اطلاعات محلی گویای وجود یک ساختمان موتورخانه زیر این مغازه بود برهمین اساس برای رسیدن به افرادی که در این موتورخانه مفقود شده بودند اقدام به حفر چهارمتر تونل عمودی و بعد از آن حفر پنج متر تونل افقی بودیم.به گفته قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران، این حفاری‌ها به نتیجه نرسید لذا امروز جلسه‌ دیگری برای تعیین تکلیف این قضیه تشکیل شد که براساس آخرین آمار قرار شده طبق پیشنهاد شهرداری تونل جدیدی حفر شود.
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون