جستجو
تاريخ انتشار : 1395/12/02 - 12:49
1050 وکیل پایه یک در آذربایجان غربی فعالیت می کنند
کانون وکلا بیش از یکصد سال سابقه دارد و 64 سال از استقلال این تشکیلات می گذرد.کانون وکلای آذربایجان غربی در این میان ، نزدیک به ده سالی است که مستقل شده و هیئت رئیسه آن در آستانه هفتم اسفند «روز وکیل» طی نشستی در جمع روزنامه نگاران اورمیه ، به تشریح وظایف،عملکرد و برنامه های این کانون پرداختند.

ریاست کانون وکلای آذربایجان غربی در آستانه روز وکیل خبر داد:

1050 وکیل پایه یک در آذربایجان غربی فعالیت می کنند

 

کانون وکلا بیش از یکصد سال سابقه دارد و 64 سال از استقلال این تشکیلات می گذرد.کانون وکلای آذربایجان غربی در این میان ، نزدیک به ده سالی است که مستقل شده و هیئت رئیسه آن در آستانه هفتم اسفند «روز وکیل» طی نشستی در جمع روزنامه نگاران اورمیه ، به تشریح وظایف،عملکرد و برنامه های این کانون پرداختند.

ریاست کانون وکلای آذربایجان غربی وظایف این کانون را در سه بند خلاصه می کند و می گوید: صدور پروانه وکالت،تلاش در جهت اعتلای سطح علمی وکلا و همچنین رسیدگی به تخلفات وکلای عضو، از وظایف اصلی و ذاتی این تشکیلات هستند.

پرویز صفری با اشاره تاریخچه تاسیس این کانون می گوید:کانون وکلای آذربایجان غربی از سال 1386 و به دنبال استقلال کانون وکلای استان کردستانف بصورت رسمی مستقل شد.

وی با اعلام اینکه کانون موظف به برگزاری یک آزمون در سال است،گفت:در آذربایجان غربی 1050 وکیل پایه یک  و 97 کارآموز وکالت درحال فعالیت هستند.

ریاست کانون وکلای آذربایجان غربی با اشاره به فرارسیدن هفتم اسفند ماه «روز وکیل»، گفت: به مناسبت و طبق سالهای گذشته،مراسم ویژه ای روز پنج شنبه پنجم اسفند ماه در اورمیه برگزار خواهد شد.

پرویز صفری افزود: برای مراسم روز وکیل از دکتر امیری معاون پارلمانی ریاست جمهوری و دکتر هما داوودی نایب رئیس اتحادیه کانونهای وکلای کشور جهت شرکت در مراسم و سخنرانی با محوریت تبیین حقوق شهروندی و استقلال کانون وکلا دعوت به عمل آمده است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان حق الوکاله ها گفت: اگر در این خصوص توافقی بین طرفین وکیل و شاکی یا متشاکی نشده باشد، ملاک تعرفه قانونی و موجود می باشد.

ریاست کانون وکلای استان با اشاره به صدور 67 پروانه وکالت در سال جاری از سوی این کانون گفت:با توجه به نیاز جامعه و نسبت تعداد جمعیت استان به تعداد وکیل،  بزودی تعیین ظرفیت کرده و کارآموز جذب خواهیم کرد.

سعید عباسی عضو هیئت مدیره و منشی کانون وکلای آذربایجان غربی نیز در این نشست به طرح موضوع وکالت تسخیری و معاضدتی پرداخت و گفت: با توجه به اجبار در داشتن وکیل در دادگاه و اینکه هر دو طرف پرونده با وکیل در محاکم قضایی حاضر می شوند، یک دادگاه با حضور سه حقوقدان برگزار می شود و آرایی که به این صورت صادر می شوند، دارای اعتبار و قوت بوده و این امر باعث توسعه رویه قضایی می گردد.

وی با اشاره به اینکه «کانون مکلف به معرفی وکیل تسخیری به محاکم قضایی است» اضافه کرد: سال قبل در این راستا 167 وکیل معاضدتی داشتیم و هر وکیل سالانه تا سه پرونده معاضدتی می تواند کار کند.

عباسی در پاسخ به سوالی در ارتباط با میزان حق الزحمه پرونده های معاضدتی و نحوه پرداخت آن گفت: حق الزحمه هر پرونده 200 هزار تومان است و این رقم 10 سال پیش تصویب شده ولی متاسفانه تاکنون هیج اقدامی درخصوص پرداخت این حق الزحمه ها از سوی دادگستری صورت نگرفته است.

عضو هیئت رئیسه کانون وکلای آذربایجان غربی میزان بدهی دادگستری به وکلای معاضدتی در سطح کشور را 60 میلیارد ریال ذکر کرد.

محمد قولنجی نایب رئیس کانون وکلای آذربایجان غربی نیز در این نشست خبری،با تاکید بر حق برخورداری شهروندان از وکیل در تمامی محاکم قضایی گفت: طبق منشور حقوق شهروندی که اخیرا از سوی ریاست جمهوری مطرح گردید،برخورداری از حقوق دادرسی،یکی از حقوقی است که باید داشته باشیم و این امر مستلزم داشتن یک وکیل مستقل است.

وی در ادامه به تشریح کمیسیونهای موجود در کانون وکلای آذربایجان غربی پرداخت و گفت: در این کانون 23 کمیسیون تخصصی در حال فعالیت بوده و هر کمیسیون نیز از 5 تا 7 نفر عضو تشکیل یافته و وکلای این کمیسیونها بصورت افتخاری در آنجا فعالیت می کنند.

زانیار مینایی عضو هیئت رئیسه و بازرس کانون وکلای آذربایجان غربی نیز به نحوه انتخاب و فعالیت بازرس در این نهاد حقوقی پرداخت و گفت:نظارت بر اقدامات وکالتی اعضای کانون و برخورد با دفاتر و موسسات حقوقی بدون مجوز و غیرقانونی از جمله وظایف اصلی بازرس در این تشکیلات است.

وی در ادامه با تاکید بر افزایش سطح آگاهی و معلومات حقوقی در جامعه و بخصوص وکلا ، گفت: برگزاری دوره های مقدماتی سطح یک و دو و همچنین دوره های مقدماتی و پیشرفته در ارومیه از اقدامات ارزنده کانون در طی ماههای اخیر است.

احد غلامی رضایی عضو هیئت رئیسه و رییس شعبه اول دادگاه انتظامی کانون وکلای آذربایجان غربی  نیز در این جلسه به تشریح روند شکایت از وکلای عضو این کانون در صورت انجام تخلفات، گفت: درصورت شکایت یا ارائه گزارش از تخلف احتمالی یک وکیل، بر اساس قانون وکالت به این موضوع رسیدگی می شود.

وی در ادامه بر لزوم ارتباط هرچه بیشتر رسانه ها با کانون وکلا تاکید کرد و گفت: این تعامل دوطرفه باعث افزایش سطح آگاهی شهروندان از حقوق قضایی و دادرسی خود خواهد شد.  

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون