جستجو
تاريخ انتشار : 1395/12/02 - 20:27
دکتر پرویز محمدی طی نامه ای به رئیس جمهوری :محمدیار ، زمینه ساز شکوفایی و سرفرازی سولدوز
آذربایجان غربی با برخورداری از ظرفیت ها و توانمندی های شگرف و دروازه تعامل فرهنگی و اقتصادی با اروپا و همجواری با چند کشور و بهرمندی از ویژگی های ممتاز طبیعی ، تاریخی ، گردشگری ، نیروی انسانی کارآمد، معادن غنی ، آب و خاک مستعد و تنوع قومی ، مذهبی، زبانی و... بهترین زمینه و موقعیت را برای تحول و توسعه متوازن دارد.صد سال قبل کنسول دولت روسیه ...

 

اشاره:

درخرداد ماه سال جاری مردم شهرستان سولدوز که خود را آماده استقبال از دکتر روحانی رئیس جمهوری میکردند، این سفربنا به دلایلی به این شهرستان صورت نگرفت.دکتر پرویز محمدی استاد دانشگاههای کشور و رئیس ستاد استقبال مردمی از ریاست جمهوری شهرستان نقده ،به نمایندگی ازطیف بزرگی از مردم، مشکلات، تنگناها، توسعه نیافتگیهای این شهرستان را به رشته تحریر درآورده است که در ارومیه تقدیم ریاست محترم جمهور گردیده است.لذا به لحاظ اهمیت ،بر آن شدیم  تا با بازخوانی مجدد این نامه سرگشاده ارزشمند را بار دیگر به اطلاع مسئولین امر برسانیم.آنچه در ذیل می آید مشروح این نامه است که از نظر خوانندگان می رسد .

 

محضر ریاست محبوب جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر حسن روحانی

با اهدای سلام و تحیات قلبی وعرض خیر مقدم به مناسبت تشریف فرمائی حضرتعالی و هیات همراه.

جناب آقای رئیس جمهور ! موقیت شگرف و حساس ولایت  تاریخی سولدوز " شهرستان نقده" ایجاب می نمود حداقل نیم ساعتی هم به دیدار با مردم عزتمند هماره سرفراز و انقلابی نقده اختصاص می دادید، همچون روسای جمهور پیشین آقایان هاشمی ،خاتمی و احمدی نژاد که در سفر استانی با در نظر گرفتن جمیع شرایط دیدار با مردم نقده را در اولویت قراردادند اما پنداری چند سالی است با این همه ایثار و فداکاری و اثبات رشادت و تقدیم بیش از 700 شهید والامقام به بوته نسیان و فراموشی سپرده شده ایم.

جناب آقای رئیس جمهور، دیار هماره مظلوم اما سرفراز و عزتمند سولدوز هیچ گاه و در زمان هیچ دولتی متناسب با پتانسیل والا و ظرفیت چشمگیر و قابلیت و توانمندی کم نظیر از منظر توسعه متوازن  و مطلوب مورد توجه جدی قرار نگرفته است.ناگفته پیداست آذربایجان غربی از منظر بهداشت و درمان، آموزش عالی ،آموزش و پرورش و ...که اساسی ترین شاخص های توسعه متوازن و مطلوب به شمار می روند در آخرین رده های جدول کشوری قرار گرفته است،حال با این همه زمینه رشد و شکوفائی اگر بخواهیم وضعیت نقده را از منظر توسعه در سطح استان ارزیابی کنیم جز تحسر و اندوه نتیجه ای در بر نخواهد داشت.حال به گوشه هایی از انتظارات مردم غیور و عزتمند شهرستان نقده از دولت محترم تدبیر و امید اشاره می گردد،مردمی که 200 سال گذشته همواره با ایثار و فداکاری و بذل و نثار جان خویش عظمت روحی خویش را به اثبات رسانده اند.

-                         -خشک شدن اندوه بار دریاچه ارومیه، عروس زیبا و مغموم و نگین بی بدیل اکوسیستم منطقه موجب نگرانی همگانی گردیده است،امید که دولت محترم تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه را محقق سازد.

-       -تسریع در زمینه اتمام راه آهن مراغه به ارومیه و اتمام پروژه جاده نقده – بناب و تعریض اصولی جاده نقده –حیدرآباد که به جاده مرگ مشهور شده است.

-       - معرفی تپه باستانی حسنلو به عنوان یکی از اضلاع مثلث اکوتوریسم و تلاش در راستای ثبت جهانی آن.

-       - احداث شهرک توریستی حسنلو و سرمایه گذاری اصولی در سد حسنلو که در دولت اصلاحات مطالعات مقدماتی و زمینه تحقق آن مورد توجه قرار گرفته بود.

-       -- به حهت توانمندی و قابلیت قابل تحسین هنرمندان منطقه که بارها در سطح کشور درخشیده اند، نسبت به تامین مجتمع فرهنگی استاندارد اقدام جدی مبذول گردد.

-       -نقده به عنوان شهر طلایی ورزش و کسب مدال های رنگارنگ از میادین ملی، آسیایی و جهانی ایجاب می نماید که متناسب با استعدادهای پایان ناپذیر جوانان منطقه اقداماتی صورت گیرد و پایگاه های قهرمانی و اماکن ورزشی و حمایت جدی از قهرمانان صاحب نام مد نظر مسئولین امر باشد.

-       با توجه به رشد روز افزون آمار بیکاری ، طلاق ،اعتیاد،بزهکاری و ... انتظار دارد در جهت اشتغال زایی و رفع معضل بیکاری عنایت و توجه اساسی صورت گیرد.

-       - از منظر علمی و فرهنگی ، نخبگان و فرهیختگان و جوانان مستعد سولدوز بارها در کنکور سراسری ، جشنواره ها و رقابت های کشوری خوش درخشیده اند ، برهمین اساس دانشگاه آزاد اسلامی نقده، پیام نور واحد بین المللی سولدوز و آموزشکده پرستاری نیاز به توجه و مساعدت جدی دارند و انتظار می رود با عنایت به قابلیت کشاورزی و دامداری و کسب مقام نخست چغندرکاری در آسیا و وجود معادن غنی ،دانشکده های سراسری معدن و کشاورزی در منطقه احداث گردد.

-       - اهمیت دادن به رشد و شکوفایی بخش محمد یار می تواند زمینه ساز توسعه شهرستان نقده گردد و در واقع نبض شکوفایی سولدوز می تواند از " محمدیار" به تپش در آید.

-       -ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و بازارچه های مرزی در نقده سالیان سال است به آرزویی دور و دراز مبدل شده است.

-       - در جهان امروزی از نظر زیست محیطی تالاب ها نقش اساسی دارند و تالاب های ملی و بین المللی حسنلو، داش دورگه، یادگارلو،حاجی خدر،ممیند،گیرده قیط،سیران گولو،جوودلر گولو از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

-       -زمین های مستعد آبی و دیمی و وجود سد حسنلو و سد در حال اتمام چپرآباد و توانمندی بالای آبی و خاکی سولدوز می تواند منطقه را به قطب کشاورزی ، دامداری مبدل سازد.وجود رودخانه های گادار ، گلوان چای، بالیقچی، گرگول چایی و محمد شاه چایی در صورت مهار آبها و هدایت به سمت زمین های کشاورزی می تواند تحولی اساسی در راستای توسعه کشاورزی پدید آورد و در صورتی که 114020 متر مکعب آبهای سطحی و زیر زمینی به درستی مهار و مورد بهره برداری قرار گیرد.

-       -با این که سالیان متمادی در عرصه کشاورزی توفیقات قابل توجهی در سطح استان، کشور و آسیا نصیب کشاورزان منطقه گردیده است، با این توصیف در زمینه ایجاد کارخانه و کارگاه های تولیدی و صنایع تبدیلی و جانبی قدمی بر داشته نشده است.

-       -صد سال قبل کنسول دولت روسیه ، آقای نیکیتین در سفری که به نقده داشته تاکید نموده است ، وفور محصولات کشاورزی سولدوز به حدی است که محصول یک ساله آن می تواند دریاچه ارومیه را پر کند.این سخن کنسول روس به صورت ضرب المثل در آمده و در میان مردم به ویژه کهنسالان جاری و ساری است و کلام وی در کتابی که تالیف نموده درج شده است.

-       -تنوع قومیتی، مذهبی ،زبانی و فرهنگی در 200 سال گذشته و همزیستی مسالمت آمیز یهودی ، مسیحی، شیعه و سنی در کنار هم به عنوان فرصتی ارزشمند باید تلقی می شد.افزون بر آن سابقه هشت هزار ساله سکونت و مزیت تاریخی و فرهنگی سولدوز و کشف جام زرین حسنلو، مجسمه سیمین شیر نشسته، ساغر سیمین منقوش و وجود 55 تپه تاریخی و باستانی در سولدوز می بایست نگاه دولتمردان را به منطقه معطوف می ساخت که متاسفانه وقعی به ارزش های تاریخی و فرهنگی نهاده نشده است.

-       - قدر مسلم زیر ساخت های توسعه با امتزاج نگاه فرهنگی و اقتصادی محقق می گردد و تمهید بستر رشد و توسعه با تنظیم و تدوین پروسه ای علمی و جدی میسر می شود.بنابراین رجاء واثق داریم هر چند که دولت تدبیر و امید توسعه ای نا متوازن و غیر اصولی را از دولت های پیشین به ارث برده است در سند برنامه ششم توسعه به این همه بیعدالتی و کم توجهی به مناطق مستعد پایان دهد تا مردم مناطق مختلف به ویژه مناطق محروم طعم شیرین عدالت توزیعی و توسعه متوازن را بچشد و بیش از این هزینه ترفه مرفهین بیدرد از کیسه مردم محروم پرداخت نگردد.

-       دردا که دوای درد پنهانی ما

-       افسوس که چاره پریشانی ما

-       بر عهده جمعی است که پنداشته اند

-       آبادی خویش را به ویرانی ما

-       -پر واضح است که آذربایجان غربی با برخورداری از ظرفیت ها و توانمندی های شگرف و دروازه تعامل فرهنگی و اقتصادی با اروپا و همجواری با چند کشور و بهرمندی از ویژگی های ممتاز طبیعی ، تاریخی ، گردشگری ، نیروی انسانی کارآمد، معادن غنی ، آب و خاک مستعد و تنوع قومی ، مذهبی، زبانی و... بهترین زمینه و موقعیت را برای تحول و توسعه متوازن دارد.

-       -احداث کارخانه های متعدد و متناسب با ظرفیت و پنانسیل منطقه از جمله کارخانه سیمان با توجه به وجود وافر مواد اولیه و دیگر کارخانه ها با سرمایه گذاری دولتی ، بخش تعاونی و بخش خصوصی و جذب سرمایه های داخلی و خارجی.

-       - تسریع در اجرای پروژه سد چپرآباد که قرار است منبع تغذیه سد حسنلو باشد.مقرر گردیده است سد حسنلو با اجرای آبیاری تحت فشار 8200 هکتار از اراضی دیمی را به آبی تبدیل کند چون در سولدوز از کل اراضی که 49776 هکتار است 14240 هکتار آبی و 30116 هکتار دیمی است و 5420 هکتار اراضی باغی است. یقینا با اتمام سد چپر آباد شاهد شکوفایی کشاورزان منطقه خواهیم بود.

-       - در طول سالهای گذشته به بهانه نبود امنیت، سرمایه گذاری اصولی در منطقه صورت نگرفته است در حالی که به برکت خون های پاک شهدای والا مقام، شهرستان نقده یکی از امن ترین مناطق ایران اسلامی بوده است.اما ضرورت ایجاب می کند تامین امنیت روانی ، عمومی و استراتژیک که دغدغه دلسوزان و خادمین صدیق است مد نظر باشد.

-       - بی شک یکی از شرایط تحقق توسعه و عدالت، وجود مدیریتی توانمند، کارآمد، نقد پذیر و آگاه به مسایل روز و شرایط منطقه ای ، ملی و بین المللی است.امیدآن که بهره گیری از مدیران متعهد ، متخصص ، دلسوز و خستگی ناپذیر شاهد تحقق هر چه بهتر توسعه و عدالت توزیعی باشیم.

-       -تسریع در روند تحقق توسعه در بخش محمدیار و احداث بیمارستان در آن بخش محروم و رفع معضلات بهداشتی و درمانی در شهرستان نقده- اهمیت دادن به صنعت پر درآمد توریسم د رشهرستان نقده به عنوان ضلع اصلی مثلث اکو توریسم استان به جهت تپه باستانی حسنلو به همراه تخت سلیمان تکاب و قلعه بسطام چایپاره می تواند زمینه ساز جلب گردشگران داخلی و خارجی باشد.مع الاسف تاکنون  قدمی هر چند کوچک در این زمینه برداشته نشده است.

-       -وجود طبیعت منحصر به فرد و آبهای گرم معدنی ، تالابها، دریاچه ارومیه، تپه های تاریخی ، مراکز تفریحی و تفرجگاههای سلطان یعقوب و یئددی گؤز و آب و هوای فرح بخش و چشم انداز زیبای دشت سولدوز می تواند زمینه ساز جلب گردشگران داخلی و توریست های خارجی گردد ولی دریغ از یک مسافر خانه درجه 3 چه رسد به هتل های چند ستاره ...

-       - شهرستان نقده با جمعیتی در حدود 120 هزار نفر و وسعتی به مساحت 1050 کیلومتر مربع که از نظر وسعت در سطح استان چهاردهم و از نظر جمعیت نهم و قبلا از نظر توسعه در رتبه پنجم و اینک از منظر توسعه در وضعیت مطلوب و رضایت بخشی قرار ندارد و دیاری که با توجه به جمعیت اندک بالاترین درصد تقدیم شهدای گرانقدر و جانبازان رفیع منزلت و ایثارگران جاودانه مرتبت را به خود اختصاص داده است.

-       -در مورخه 22 اردیبهشت 1388 هیات محترم وزیران به ریاست جناب آقای دکتر داودی معاون اول آقای احمد ی نژاد 10 شهرستان آذربایجان غربی را جزو مناطق محروم و کمتر توسعه یافته اعلام نمودند که متاسفانه شهرستان نقده و با این همه عقب ماندگی و توسعه نایافتگی از قلم افتاده است و روز به روز فقر و محرومیت و ناهنجاری های اجتماعی و بیکاری . معضلات عدیده موجبات مهاجرت مردم را فراهم می نماید و اگر وضع به همین منوال تداوم یابد در چند سال آینده شاهد تقلیل اسفبار جمعیت در منطقه خواهیم بود و این در صورتی است که شهرستان نقده بیش از 60 سال است که از نظر تقسیمات کشوری شهرستان بوده و اکنون بخش هایی که در این 10 سال گذشته به شهرستان تبدیل شده اند وضعیتی به مراتب مطلوب تر از نقده دارند.

-       -جناب آقای رئیس جمهور به مصداق

-        هر چه وقت از عمر یاد آن به  نیکی می کنند

-        چهره امروز در آیینه فردا خوش است

-       دیار تاریخی سولدوز در دوران های مختلف به ویژه از انقلاب مشروطیت به این سو و در ایام تاسف بار جنگ  های جهانی اول و دوم ، ورود نیروهای ( روس) به آذربایجان و حملات مستمر بیگانگان و مزدوران و ایادی داخلی آنان و جنگ تحمیلی خانمان سوز فروردین 1358 و یورش احزاب منحله دموکرات و کومله و ایفای نقش عزتمندانه مردم سرفراز نقده در 8 سال دفاع مقدس و دهها رخداد تاریخی و تحمل مرارت ها و آوار گی ها امروز چشم امید مردم منطقه به همت والای دولتمردان نظام مقدس جمهوری اسلامی است و این خاک مقدس و مردمان هماره سرفراز چشم انتظار طلوع آفتاب  و بذل عنایت از لونی دیگر است تا آسمان نیلگون میهن اسلامی نظاره گر پویایی، رشادت،  پیشرفت و شکوفایی سولدوز به عنوان دروازه آذربایجان و ایران عزیز باشد.

-       - جناب آقای رئیس جمهور! بدون اغراق شهرستان نقده با داشتن شاعران، نویسندگان، فرهیختگان، نخبه های علمی و فرهنگی ، مطبوعات و نشریات وزین، هنرمندان،ورزشکاران، صنعتگران،مبتکران ... همواره در سطح استان و کشور و عرصه های بین المللی جایگاه ممتاز و قابل توجهی داشته و دارند.

-       امید است که با بذل عنایت آن مقام منیع، بستر تداوم فعالیت های پژوهشی، علمی و فرهنگی، هنری و ورزشی مهیا گردد و مسئولین ذیربط در راستای تقویت زمینه ها و تمهید بستر ها و بها دادن به استعداد های نهفته و بالقوه و بهره جستن از اشخاص صاحب نظر و پرهیز از اعمال سلایق شخصی، باندی و جناحی و توجه جدی به شایسته سالاری گام بردارند.

-       در خاتمه تاکید بر پای بندی مردم عزتمند سولدوز به آرمان های والای معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی  و منویات ارزشمند رهبر معظم و پاسداشت روش و منش خلل ناپذیر شهیدان جاودانه منزلت، انتظار دارد با دستان توانمند حضرتعالی چرخ های زنگار گرفته توسعه سولدوز مظلوم به حرکت در آید و موجبات رضایت یگانه هستی بخش و خرسندی ارواح مطهر شهیدان گرانقدر و مسرت و شادمانی مردم سختگوش ، شریف،قدرشناس و هماره سرفراز سولدوز فراهم آید و معضل بزرگ منطقه، بیکاری و عدم اشتغال و یاس و نومیدی و مشکلات عدیده اقتصادی ، اجتماعی ،فرهنگی و ... رخت بربندد.

-       خدا چو صورت ابروی دلگشای توبست

-       گشاد کار من اندر کرشمه های تو بست

-       ز کار ما و و دل غنچه صد گره بگشود

-       نسیم گل چو دل اندر پی هوای تو بست.

 

با احترام پرویز محمدی

رئیس ستاد استقبال مردمی از ریاست جمهوری شهرستان نقده- 9/3/1395  

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون