جستجو

تاريخ انتشار : 25/ شهریور/1392 - 12:12
در جلسه بررسی آخرین وضعیت دریاچه ارومیه عنوان شد .
وزیر نیرو گفت: دولت یازدهم برای احیای دریاچه ارومیه عزم جدی دارد ولی رفع این بحران در بستر زمان امکانپذیر است. حمید چیت‌چیان در جلسه بررسی آخرین وضعیت دریاچه ارومیه که در سالن جلسات استانداری آذربایجان غربی تشکیل شد، اظهار داشت: دولت یازدهم برای احیای این دریاچه کمر همت بسته است که برای عملی شدن آن باید نیروهای مردمی نیز تلاش کنند

وی با اشاره به اینکه دولت عزم خود را برای متوقف کردن روند خشکی دریاچه ارومیه جزم کرده است و مسئولان سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان باید نهایت تلاش خود را بکنند.

وزیر نیرو به تدوین راهبردهای بیست و چهار گانه در این ارتباط اشاره کرد و اذعان داشت: اعضای کارگروه‌های تخصصی با استفاده از نظرها، پیشنهادها و رهنمودهای محققان و دانشمندان راهکارهایی را تدوین کرده‌اند، که برای عملیاتی شدن آنها از ظرفیت‌های موجود باید حداکثر استفاده را کرد.

چیت‌چیان، ورود دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی و سازمان‌های مردم نهاد به این مسئله را خواستار شد و اضافه کرد: فقط در فضایی علمی و با حضور متخصصان می‌توان در این زمینه به نتایج قابل قبولی دست پیدا کرد، که خروجی آن نجات دریاچه ارومیه از خشک شدن است.

وی به برپایی همایش در ابتدای مهر ماه سال جاری با حضور خبرگان و کارشناسان محیط زیست اشاره کرد و متذکر شد: در این گردهمایی از نظرها و پیشنهادهای اهل فن در راستای تدوین راهبردهای نجات استفاده می‌شود، از طرف دیگر در این ارتباط باید همت جمعی و متشکل از توده‌های مردم شکل گیرد.

وی، شرط موفقیت طرح‌های مختلف پیرامون این بحران را وجود حمایت مردمی دانست و بیان داشت: چنانچه تصمیمات دولت از سوی مردم حمایت شده و در قالب سازمان‌های مردم نهاد به اجرای پروژه‌های عمرانی کمک کنند، روزهای با نشاط و چشم نواز دریاچه ارومیه قابل بازگشت است.

چیت‌چیان بر لزوم تخصیص درست منابع مالی به پروژه‌های نجات دریاچه ارومیه تأکید کرد و بیان داشت: اگر نحوه تخصیص منابع مالی به صورتی انجام گیرد که دستگاه‌های اجرایی آن را به موضوع‌های دیگر تخصیص ندهند، روند احیای این دریاچه با مشکل کمتری روبه رو می‌شود.

حمید چیت‌چیان اظهار کرد: دریاچه ارومیه هم اکنون در شرایط کاهش سطح و کاهش عمق آب است و حجم آب موجود در این دریاچه به کمتر از 10 میلیارد مترمکعب آب نمک اشباع شده رسیده است.

وی حجم آب این دریاچه را در شرایط نرمال 32 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و افزود: حدود نیمی از این دریاچه خشک و به طور کامل نمکی شده ضمن آنکه در سایر مناطق نیز عمق آب کم و شدت تبخیر بالاست.

وی با بیان اینکه میزان شوری آب دریاچه بسیار بالا رفته و به شرایط اشباع نمک رسیده است، تصریح کرد: ادامه این روند موجب می‌شود که بخش بیشتری از دریاچه دچار مشکل شود.

وزیر نیرو با بیان آنکه تاکنون 24 راهکار برای نجات دریاچه ارومیه شناسایی و به تصویب رسیده است، مجموع اعتبار موردنیاز برای عملیاتی کردن این راهکارها را 13 هزار و 200 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: قرار بود در سال 90 و در نخستین گام، حدود دو هزار و 250 میلیارد ریال برای اجرای این راهکارها تخصیص یابد که تنها 20 درصد این میزان پرداخت شد و برای اجرای برخی پروژه‌ها ازجمله بارورسازی ابرها و لایروبی رودخانه‌ها هیچ اعتباری اختصاص نیافت.

وزیر نیرو گفت: آذربایجان‌غربی همواره رشادت‌های حجت‌الاسلام حسنی را به خاطر خواهد داشت.

وزیر نیرو در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مجاهد نستوه حجت‌الاسلام حسنی و آرزوی سلامتی برای وی، خاطرنشان کرد: استان آذربایجان غربی به وجود چنین شخصیت مبارز و انقلابی افتخار می کند و حافظه تاریخی این استان رشادت‌ها و دلاوری‌های حجت‌الاسلام حسنی را در صیانت از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب و نظام مقدس اسلامی همواره به خاطر خواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی هم در این دیدار ضمن تقدیر از تلاش‌ها و خدمات استاندار آذربایجان غربی در جهت توسعه استان، گفت: برای دولت یازدهم نیز آرزوی توفیق در عرصه خدمتگزاری دارم و امیدوارم در رسیدن به اهداف و برنامه‌هایش موفق باشد.

حسنی ادامه داد: موضوع دریاچه ارومیه به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم مردم و مسئولان استان آذربایجان غربی باید در دستور کار دولت یازدهم قرار گیرد و انتظار می‌رود که این دولت با اتخاذ تدابیر لازم، در جهت احیای دریاچه ارومیه اقدام کند.

محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز گفت:در تهران نشستن و تصمیم‌گیری برای بحران دریاچه ارومیه هیچ ارمغانی را برای این منطقه به دنبال ندارد.

وی حضور مسئولان و تصمیم‌سازان در منطقه و بازدید آنها از این دریاچه را خواستار شد و گفت: زمانی تصمیمات کاربردی، مفید و قابل اجرا اتخاذ می‌شود که مقامات از نزدیک وضعیت بحرانی این دریاچه را شاهد شوند.

سعیدی لزوم ایجاد تیم کارشناسی قوی در شاخه‌های مختلف را مورد تاکید قرار داد و افزود: اعضای این تیم باید از نزدیک وضعیت دریاچه و شرایط جغرافیایی و تغییرات اقلیمی را مطالعه کنند.

وی با اشاره به اینکه مردم تبریز و حومه در این ارتباط با مردم این استان ابراز همدردی می‌کنند، بیان داشت: چنانچه اقدامی اساسی در راستای رفع بحران انجام نگیرد، دامنه مشکل روز‌به‌روز گسترده‌تر می‌شود.

سیدرحیم سجادی معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: قطع کردن آب چاه‌های مورد استفاده کشاورزان امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: توسعه بی‌رویه کشاورزی همیشه به عنوان یکی از علل موثر در خشک شدن دریاچه ارومیه یاد می‌شود، حال آنکه فعالان عرصه کشاورزان مردمانی فهیم و مطلع بوده و در این ارتباط آماده همکاری هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای نجات این دریاچه پنج طرح تدوین و اجرای آنها بر عهده این وزارت گذاشته شده است، ادامه داد: در طول سال 90 بخش قابل توجهی از این تعهدات عملیاتی شد، ولی در سال 91 به دلیل کمبود اعتبارات توفیق‌های چندانی به دست نیامد.

سجادی با اظهار به اینکه در این پنج طرح عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری در اولویت قرار گرفته است، بیان داشت: مصوبات کارگروه تخصصی نجات دریاچه ارومیه بی‌کم‌ و کاست توسط این وزارتخانه عملیاتی می‌شود.

وی در پایان از وجود 30 هزار حلقه چاه غیرمجاز در آذربایجان غربی اظهار تأسف کرد و متذکر شد: این چاه‌ها باید مدیریت شده و نمی‌توان با قطع کردن آب آنها کشاورزان را دچار مشکل کرد.

مدیرکل سازمان حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی گفت: آگاه‌سازی عمومی روند نجات و احیای دریاچه ارومیه را شتاب می‌بخشد و باید در این سمت گام برداشته شود.

حسن عباس‌نژاد گفت: آگاه‌سازی عمومی گامی در راستای بهره‌برداری از ظرفیت‌های مردمی است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مطالعاتی احیای دریاچه ارومیه با موفقیت انجام می‌گیرد، افزود: لازمه تدوین برنامه‌های علمی انجام مطالعات کافی است، که در این راستا توفیق‌هایی داشته‌ایم.

عباس‌نژاد ادامه داد: تعدادی مصوبه در ارتباط با احیای این دریاچه به تصویب رسیده است، که با تامین اعتبار از منابع ملی و استانی مصوبه‌های مورد تعهد به مرحله اجرا گذاشته شد.

وی مطالعه راه‌حل‌های کاهش تبخیر آب، پایش تعداد و چگونگی تاثیرگذاری آلاینده‌های رودخانه‌ای، تلاش برای جلب مشارکت‌های مردمی از طریق آگاه‌سازی آنها را از جمله اقدامات انجام گرفته برشمرد.

عباس‌نژاد خاطرنشان کرد: مطالعات حول راه‌های احیای تالاب‌های اقماری، ایجاد ایستگاه‌های پایش تراز آبی دریاچه ارومیه و انتقال آب به جزایر دریاچه ارومیه از جمله سایر اقداماتی است که انجام می‌گیرد.

مهدی عیسی‌زاده گفت: نباید نجات دریاچه ارومیه به بهانه‌ای تبدیل شود تا شرایطی ایجاد کنیم، کشاورزان منطقه برای قوت روزانه خود نیازمند شوند.

وی افزود: در روستاهای جنوب آذربایجان غربی آبی برای سرریز کردن به دریاچه وجود ندارد، کما اینکه به عنوان نماینده مردم این خطه اجازه نمی‌دهم که مسیر آب رودخانه زرینه‌رود را تغییر دهند.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس با خطاب قرار دادن خبرنگاران حاضر در جلسه گفت که با صراحت بنویسید روستاهای جنوب استان به آب کافی دسترسی ندارند.

عیسی‌زاده از اینکه در شهرستان‌های جنوب آذربایجان غربی هیچ کارخانه‌ای وجود ندارد اظهار تاسف کرد و بیان داشت: اگر خانواده‌ای زمین برای کشت و زرع داشت با مشکلات کمتری روبه‌رو می‌شود، در صورت نداشتن زمین برای رزق روزانه خود معطل می‌ماند.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس بیان داشت: ساکنان این خطه در فصول تابستان با کشت چغندر و گندم و .. گذران زندگی می‌کنند، در زمستان هم به بندرعباس و اراک و عسلویه برای کارگری می‌روند.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با خطاب قرار دادن مسئولان امر گفت: کشاورزی منطقه و احیای دریاچه ارومیه هر دو را در کنار هم و با هم می‌خواهیم.

نادر قاضی‌‌پور گفت: هیچ کس نمی‌تواند کشاورزی و دریاچه ارومیه را به بهانه حفظ دیگری از این خطه ریشه‌کن کند.

وی افزود: آذربایجان غربی مانند تهران، اراک، کرمان، اصفهان و بقیه استان‌های سرمایه‌دار کشور نیست، که مردم به راحتی و بدون تلاش متمول شوند، ما اینجا هیچ‌گونه کارخانه‌ای نداشته و مردم ما با تلاش فراوان ارتزاق خود و خانواده‌شان را فراهم می‌کنند.

قاضی‌پور با اظهار به اینکه کسی نمی‌تواند زمین‌های ما را کویر و کشاورزی ما را تعطیل کند، متذکر شد: امرار و معاش مردم این خطه از محل زراعت و کشاورزی است، زیرا در اینجا کارخانه‌ای با ظرفیت اشتغال برای هزار نفر احداث نکرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه نگرانی نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه تا قلب‌های مردم و خانواده‌های مذهبی رخنه کرده است، ادامه داد: در بسیاری از محافل رسمی و غیررسمی مردم معضل دریاچه ارومیه را از نمایندگان خود جویا می‌شوند ولی ما برای آنها جواب روشن نداریم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از سرازیر شدن بیت‌المال به تعداد معدودی از استان‌های کشور انتقاد کرد و اظهار داشت: چنانچه مدیریت و احیای دریاچه را به خودمان واگذار کنند، بهتر و سریع‌تر گام‌های عملیاتی را برمی‌داریم.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو گفت: فناوری‌های نوین برای نجات دریاچه ارومیه به کار گرفته شود و در این ارتباط دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به یاری مسئولان بشتابند.

علیرضا دائمی گفت: فناوری‌های نوین و علوم جدید به خدمت دریاچه آیند.

وی افزود: برای گام برداشتن در راستای استفاده از فناوری‌های نوین، فراخوان گسترده‌ای در سطح ملی انجام گرفته که موسسات تحقیقاتی، موسسات علمی و دانشگاه‌ها حتی توده‌های مردم از این فراخوان استقبال کردند.

دائمی با اشاره به اینکه در بحرانی بودن دریاچه ارومیه اتفاق نظر وجود دارد، اضافه کرد: مهر ماه سال جاری همایشی در راستای همفکری برای احیای دریاچه برگزار می‌شود.

وی لازمه موفقیت در اجرای طرح‌های مختلف را آگاه‌سازی عمومی دانست و بیان داشت: تلاش برای حفظ تالاب‌ها، نظارت بر عملیات آبخیزداری، جلوگیری از توسعه اراضی زیرکشت از جمله اقداماتی است که انجام دادن آن مهم و تاثیرگذار در روند احیای دریاچه است.

 

 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اراده سیاسی و همکاری ملی باید در راستای نجات دریاچه ارومیه شکل گیرد.

دکتر معصومه ابتکار بر لزوم مقابله با این بحران زیست محیطی تاکید کرد و با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه فقط متعلق به ارومیه و آذربایجان غربی نیست، ادامه داد: این دریاچه از جایگاه بین‌المللی برخوردار بوده و در کنوانسیون تالاب‌ها به عنوان یکی از سایت‌های مهم جهان مطرح شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کارگروه نجات دریاچه ارومیه در سطح ملی تشکیل شده است، افزود: وقوع وضعیت بحرانی را پیش‌بینی می‌کردیم ولی بروز آن با این سرعت و شدت در تصورها نمی‌گنجید ولی در حال حاضر این معضل زیست محیطی رخ داده است.

ابتکار تبعات خشک شدن این دریاچه بر سلامتی، بهداشت، اقتصاد و کشاورزی را مورد توجه قرار داد و بیان داشت: همه ملت ایران اسلامی و مسئولان رده بالا و استانی باید احیای این دریاچه را خواستار شده و هر یک به نوعی در این راستا گام بردارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مطالعات لازم در این ارتباط انجام گرفته است، بیان داشت: تا زمانی که توده‌های مردم حتی ساکنان مناطق روستایی و کشاورزان نجات دریاچه را نخواهند، مطالعات، تخصیص اعتبارات و اقدامات مختلف موثر واقع نمی‌شود.

وی جلب مشارکت مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: همراهی مردم و مسئولان نجات دریاچه ارومیه را به طور قطع رقم می‌زند، پس باید در این سمت و سو برنامه‌ریزی و اقدام شود.

استاندار آذربایجان غربی گفت: فقط بالاترین مقام حاکمیتی کشور توانایی احیای دریاچه ارومیه را دارد.

وحید جلال‌زاده گفت:احیای دریاچه ارومیه تنها از دست رئیس جمهور کشورمان برمی‌آید، چراکه منابع مالی را در اختیار داشته و از طرف دیگر اختیارات حاکمیتی را دارا است.

وی افزود: رئیس جمهور دولت یازدهم در ایام تبلیغات انتخابات برای نجات دریاچه ارومیه وعده‌هایی را داده‌اند که این جلسه نشان‌دهنده تلاش وی برای عملی کردن وعده‌ها است، لیکن برای به ثمر نشستن و احیای دریاچه ارومیه امیدوار هستیم و در این راستا از ظرفیت‌های موجود نهایت استفاده می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارتخانه‌ها کارنامه و گزارش‌های عملیاتی پیرامون دریاچه ارومیه ارائه دهند، تا انجام گرفتن یا نگرفتن اقدامات معلوم شود.

جواد جهانگیرزاده افزود: وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و .. تشریح کنند که در این ارتباط چه کرده‌اند.

وی مهاجرت مردم به دنبال خشک شدن دریاچه ارومیه را یک حقیقت انکارناپذیر دانست و افزود: مردم سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان یعنی قریب به 9 میلیون نفر به مهاجرت مجبور می‌شوند.

جهانگیرزاده خاطرنشان کرد: فارغ از ضرورت مهاجرت 9 میلیون نفر جمعیت منطقه، مهاجرت یک میلیون نفر ارومیه حتمی خواهد بود، که تامین مسکن و امکان معاش برای آنها در استان‌های دیگر مشکلاتی را به دنبال دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی به اظهارات سرطان‌شناسان در ارتباط با تبعات خشکی دریاچه بر سلامتی مردم اشاره کرد و گفت: طبق ادعای متخصصان میزان ابتلاء به سرطان در این منطقه افزایش می‌یابد.

وی از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در راهنمایی فعالان عرصه کشت و زرع انتقاد کرد و گفت: همواره تبلیغات وسیع در ارتباط با قطب کشاورزی شدن استان صورت می‌گیرد، ولی هیچ‌گاه به ساکنان منطقه در ارتباط با نحوه مدیریت منابع آب، کشت محصولات به صرفه و غیره آموزش داده نمی‌شود.

جهانگیرزاده از افزایش دمای ارومیه خبر داد و اظهار داشت: عاجل‌ترین و زودبازده‌ترین راهکارها در بادی امر به کار بسته شود، تا اینکه در نهایت برای زنده نگه داشتن کامل دریاچه چاره‌اندیشی صورت گیرد.

نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرين اخبار
پر بازديد ترين مطالب
صفحه اصلي | نقشه سايت | تماس با ماتمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نويد آذربايجان می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
طراحي سايت و بهينه سازي سايت توسط سارگون